Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) 100cm
Opis
Dlaczego warto posiadać Araukarię:
- Bezpieczna dla dzieci i zwierząt.
- Lekko udekorowana wprowadza świąteczny klimat do Twojego mieszkania.
- Sprawdza się w biurach — nawilży powietrze i stworzy kreatywną przestrzeń do pracy.
- Poprawia nastrój — zielona roślinność ma pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. Badania wykazały, że obecność roślin doniczkowych w pomieszczeniu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zmniejsza stres.
- W lecie drzewko możesz wystawić na taras, by tam stworzyć niezwykły klimat. Pamiętaj jednak, żeby nie ustawiać go w miejscu, gdzie docierają bardzo mocne promienie słoneczne.
Araukaria wyniosła 'Araucaria heterophylla'
Araukaria wyniosła to oryginalna roślina iglasta, która doskonale nadaje się do uprawy w domu. Potocznie nazywana jest 'jodełką domową' ze względu na swój kształt i wygląd.
W naturze araukaria wyniosła dorasta do 70m wysokości, ale w uprawie doniczkowej nie przekracza 2m. Ma regularną, rozłożystą koronę i gęste, igiełkowate liście.
Araukaria wyniosła jest nieco mniej odporna na mróz niż araukaria chilijska, dlatego nie może być uprawiana w gruncie w naszym klimacie. Zimną nadaje się do uprawy w domu lub mieszkaniu, latem można wystawić ją na zewnątrz.
Pielęgnacja Araukarii:
- Stanowisko: półcieniste lub jasne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Należy jedynie uważać, aby roślina nie stała w mocnym słońcu.
- Podlewanie: Lubi umiarkowaną wilgoć, podlewamy, gdy ziemia na wierzchu donicy delikatnie przeschnie, latem średnio raz na 3-4 dni, zimą raz na około 10 dni - jeśli zimujemy w chłodnym pomieszczeniu (10-15 °C). Jeśli nie utrzymujemy niższej temperatury w pomieszczeniu, podlewamy gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie.
- Nawożenie: od wiosny do jesieni, zgodnie z zaleceniami producenta nawozu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do iglaków lub rododendronów (mają praktycznie takie same wymagania).
- Podłoże: Drzewka iglaste lubią lekko kwaśne podłoże. Dlatego przesadzając roślinę do ziemi do uniwersalnej, dodaj kwaśny torf. Nie zapomnij o drenażu na dnie doniczki - wystarczy warstwa keramzytu - ok 3-4 cm.
Warto wiedzieć
Brązowiejące igły
Brązowienie igieł na dolnej części łodygi to nic niepokojącego. To naturalna kolej rzeczy, gdy pieniek rośliny zaczyna drewnieć.
Jeśli natomiast całe gałązki zaczynają żółknąć/ brązowieć, może to świadczyć o zbyt intensywnym podlewaniu rośliny.