Porady dotyczące pielęgnacji kwiatów

Anginka – roślina naszych babć…

Geranium, pelargonia pachnąca lub inaczej anginka to roślina lecznicza, która niegdyś była niezwykle popularna wśród naszych przodków. W dzisiejszych czasach coraz bardziej zyskuje na popularności właśnie przez swoje niezwykłe właściwości.

Lecznicze właściwości

Roślina posiada właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Wystarczy kilka listków tej rośliny, by przygotować lecznicze napary. Używana jest w leczeniu przeziębienia, grypy, zapalenia ucha, anginy, a nawet obniżenia ciśnienia krwi. Pomaga się wyciszyć, uspokoić a także wyleczyć choroby skórne.

Stosowana jest w różnej formie. Można bezpośrednio użyć liści – wcześniej zmiażdżonych by uwolnić drogocenne olejki. Napary, olejki, dodatek liści do herbaty czy kąpieli. Nawet wdychanie jej zapachu wpływa na organizm kojąco i uspakajająco. Olejki działają również jako odstraszacz owadów, a nałożone na ugryzienie przynoszą nam ukojenie.

Pielęgnacja

Pelargonia pachnąca jako roślina domowa nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Najlepiej czuje się w miejscu jasnym i ciepłym. Latem z powodzeniem może być uprawiana na zewnątrz. Jeżeli chodzi o podlewanie znacznie lepiej zniesie okresową suszę, niż nawet najmniejsze przelanie. Dlatego podlewać należy regularnie lecz dość ostrożnie. Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne.

Zainteresuje Cię: Kwiaty balkonowe oraz kwiaty doniczkowe na taras

Odmiany

W sprzedaży możemy znaleźć wiele odmian o przeróżnych zapach. Najczęściej spotykane są te o zapachu cytrynowym i różanym. Jednak możemy również naleźć o zapachu zielonego jabłka czy pomarańczowym.

Każda z nich posiada te same lecznicze właściwości.

Zainteresuje Cię: Jak dobrać doniczkę do kwiatka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *