Oliwka europejska

Drzewko oliwne

Drzewko oliwne, czyli oliwka europejska to egzotyczna roślina, którą coraz chętniej gościmy w naszych domach i ogrodach. W swoim rodzimym, ciepłym klimacie osiąga potężne rozmiary i dorasta nawet do 10 metrów. Słynie przede wszystkim ze swoich owoców, wszystkim dobrze znanych oliwek. W chłodniejszych klimatach – takich jak nasz oliwka jest raczej rośliną domową, którą z powodzeniem w cieplejszych miesiącach możemy wyeksponować w naszym ogrodzie, czy na balkonie.

Stanowisko

Oliwka najlepiej czuje się w miejscu nasłonecznionym, nie przeszkadzają jej upały. Zimą zaś trzeba jej zapewnić nieco chłodniejsze miejsce (maksymalnie 15-16 stopni). Trzeba pamiętać, że im wyższa temperatura, tym więcej światła roślina potrzebuje.

Podlewanie

Drzewko podlewamy regularnie, latem dość obficie. Zimą podlewamy oszczędnie – szczególnie wtedy kiedy przebywa w niższej temperaturze.

Nawozimy od wiosny raz na 2-3 tygodnie specjalistycznym nawozem przeznaczonym do oliwek lub nawozem do roślin doniczkowych. Jesienią i zimą nie nawozimy.

Przesadzanie

Młode rośliny należy przesadzać co roku. Ziemia powinna być przepuszczalna, dla starszych roślin dość gliniasta. Na dno doniczki zawsze wsypujemy warstwę drenażu.

Ciekawostka

Drzewko oliwne jest symbolem pokoju i nowego życia. Grecka legenda głosi, że pierwsze drzewo oliwne wyrosło na Akropolu z włóczni Ateny i dlatego było jej poświęcone – jej zniszczenie wiązało się z surową karą.

Oliwka dobrze znosi cięcie i formowanie.

Zainteresuje Cię: Kwiaty balkonowe oraz kwiaty doniczkowe na taras

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *