Porady,  Porady dotyczące pielęgnacji kwiatów

Kilka słów o podlewaniu…

W uprawie roślin nie ma ważniejszej czynności od odpowiedniego i systematycznego podlewanie. Roślina może przystosować się do wielu niesprzyjających warunków, jednak na dłuższą metę bez wody po prostu umrze.

Jak dużo wody?

Nie łatwo jest stwierdzić ile dana roślina potrzebuje nawodnienia. Nie wystarczą tutaj ogólnikowe informację na temat danego gatunku, potrzebna jest przede wszystkim obserwacja rośliny i jej reakcja na podlewanie. Należy zwrócić uwagę na tempo wchłaniania wody, ewentualną zmianę koloru liści oraz stan wilgotności ziemi. Ten ostatni najlepiej sprawdzić poprzez tzw. test palca. Czyli zanurzenie palca w ziemi, jeżeli jest sucha – roślinę należy podlać, jednak jeśli czujesz wilgoć – podlewanie jest zbędne.

Należy również pamiętać, że niektóre rośliny oprócz tradycyjnego podlewania wymagają częstego zraszania liści.

Zainteresuje Cię: Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Jaka woda?

Nie ukrywajmy, jakość wody również ma znaczenie. Najczęściej podlewamy rośliny wodą z kranu, jednak musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych faktów. Woda do podlewania roślin powinna być odstana – to znaczy powinna być nalana do konewki co najmniej kilka godzin przed planowanym podlewaniem. Przez ten czas odparuje zawarty w wodzie chlor oraz woda nieco się ociepli.

Jeżeli nasza woda z kranu jest zbyt twarda z powodu dużej zawartości soli i wapnia możemy nią podlewać rośliny dopiero po przegotowaniu i ostudzeniu. Chodzi tutaj głównie o rośliny, które potrzebują kwaśnego podłoża. Im bardziej kwaśne podłoże potrzebuje roślina – tym bardziej możemy zaszkodzić jej podlewając taką twardą wodą.

Jeżeli mamy możliwość najlepiej podlewać rośliny domowe deszczówką! Zapewni nam to nie tylko dużą oszczędność wody, ale również woda ta zawiera w sobie wiele niezbędnych mikroelementów!

Zainteresuje Cię: Przesadzanie roślin – kilka niezbędnych informacji

Woda do podstawki, czy bezpośrednio do ziemi?

Nie istnieje jedna idealna metoda podlewania. W tym przypadku eksperymentowanie i obserwacja są jak najbardziej wskazane. Dla każdego gatunku roślin należy wybrać taki sposób, by odpowiednio i bezpiecznie doprowadzić wodę do systemu korzeniowego.

Podlewanie roślin do podstawki jest przydatne przy roślinach uprawianych w niewielkich doniczkach, gdzie rozeta lub liście rośliny zasłaniają praktycznie całą powierzchnie podłoża. Wówczas po naleniu wody do podstawki roślina pobierze sobie jej odpowiednią ilość. Należy jednak pamiętać o tym, żeby sprawdzić po jakimś czasie czy woda nadal nie zalega w podstawce. W takim przypadku nadmiar jej musimy wylać, by nie doprowadzić do gnicia korzeni.

Nalewanie wody bezpośrednio do podłoża to chyba najpopularniejsza metoda podlewania. Czynność ta powinna być jednak wykonywana powoli i równomiernie, w taki sposób by woda zdążyła stopniowo wsiąknąć do ziemi, a nie spływać od razu na dno doniczki.

Zainteresuje Cię: Domowe pnącza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *