Muchołówka

Muchołówka – roślina owadożerna

Muchołówka to jedna z częściej uprawianych w naszych domach roślin owadożernych, w swoje pułapki łapie owady m.in. muchy i pająki. Należy do rośliny rosiczkowatych. A swoją popularność zawdzięcza egzotycznemu wyglądowi. Posiada dwa rodzaje liści. Pierwsze, jasnozielone to tzw. liście asymilacyjne oraz drugie – liście pułapki, wewnątrz wybarwione na czerwono, z przypominającymi rzęsy kolcami na krawędziach.

Stanowisko

Muchołówka lubi miejsca bardzo słoneczne – dzięki czemu posiada piękne, czerwone wybarwienie. Jest odporna na zmiany temperatury, więc latem z powodzeniem możemy wynieść ją na zewnątrz. Zimą powinniśmy zapewnić jej miejsce jasne, jednak dość chłodne.

Podlewanie

Do podlewania używamy wody miękkiej, najlepiej destylowanej lub deszczówki. Podłoże musi być stale wilgotne, w okresie zimowym ograniczamy podlewanie do minimum.

Najlepszą metodą podlewanie jest podlewanie do podstawki. Pamiętaj by odczekać dłuższą chwilę i wylać nadmiar wody ze spodka.

Rośliny nie nawozimy!

Przesadzanie

Podłoże dla rośliny powinno składać się z połączenia kwaśnego torfu w połączeniu z piaskiem

W pułapkach Muchołówek znajdują się włoski czuciowe, które gdy zostaną podrażnione powodują zamknięcie się pułapki. Owady wabione są przez słodki nektar i intensywne wybarwienie. Po złapaniu owada roślina wydziela enzymy trawienne, które rozkładają ciało owada, a roślinie pozwalają na wchłonięcie niezwykle cennych składników odżywczych.

Nie należy mechanicznie zamykać pułapek rośliny, pułapki które zamkną się bez owada otworzą się po kilkunastu godzinach, jednak gdy czynność ta zostanie powtórzona kilkakrotnie, taka pułapka obumiera.

Zainteresuje Cię: Domowe pnącza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *