Palma karłowa (Chamaerops humilis) 180cm
Opis
Dlaczego warto posiadać palmę karłową:
- Neutralizuje zanieczyszczenia i absorbuje szkodliwe związki — naturalny oczyszczacz dla alergików.
- Wprowadza tropikalny klimat do Twojego mieszkania czy domu, a także, na balkon i taras.
- Poprawia nastrój — palma wachlarzowata ma pozytywny wpływ na nastrój i samopoczucie. Badania wykazały, że obecność roślin doniczkowych w pomieszczeniu wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i zmniejsza stres.
- W lecie, możesz wystawić na taras, by tam stworzyć tropikalny klimat.
- Bezpieczna dla dzieci i zwierząt, ale posiada drobne kolce łodygach liści.
- Idealnie nadaje się do ogrzewanych ogrodów zimowych.
Palma karłowa 'Chamaerops humilis'
Palma karłowa, często nazywana również palmą karłowatą czy karłatką, to doskonały wybór dla osób, które chcą dodać swojemu wnętrzu trochę tropikalnego klimatu. Ta urocza roślina ma wiele zalet — jest łatwa w pielęgnacji, ma niewielkie wymagania w zakresie podlewania i nie wymaga dużo miejsca.
Karłatka niska jest jedną z najbardziej odpornych i łatwych w uprawie palm. Jest to gatunek pochodzący z basenu Morza Śródziemnego, gdzie rośnie na suchych i skalistych terenach. Karłatka ma krzewiasty pokrój, rozgałęzia się mocno tuż przy ziemi. Wraz z licznymi pniami dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. W stanie naturalnym palma ta osiąga wysokość 5 m.
Ozdobą karłatki jest wyrastający na szczycie pnia pióropusz, dużych (do 80 cm średnicy) wachlarzowatych liści o barwie od szarawej do niebieskozielonej. Pień pokryty jest brązowymi włóknami. Gatunek ten znosi kilkustopniowy mróz, więc może pozostać na zewnątrz, aż do późnej jesieni.
Pielęgnacja palmy karłowej:
- Stanowisko: jasne, słoneczne.
- Podlewanie: Lubi wilgoć, podlewamy, gdy ziemia na wierzchu donicy delikatnie przeschnie, średnio raz na tydzień. Kieruj się zasadą - 'nie zasuszyć i nie zalać'.
- Palma lubi zraszanie, można to robić 2-3 razy w tygodniu — zwłaszcza w okresie grzewczym. Sprawdzi się również ustawienie rośliny na podstawce z keramzytem i wodą.
- Nawożenie: od wiosny do jesieni, zgodnie z zaleceniami producenta nawozu. Najlepiej sprawdzi się nawóz do palm.
- Podłoże: Palmy lubią przepuszczalne podłoże. Dlatego przesadzając roślinę do ziemi do palm (pH 6-7) dodaj dodatkowo perlit. Nie zapomnij o drenażu na dnie doniczki - wystarczy warstwa keramzytu - ok 3-4 cm.
Warto wiedzieć
Biały nalot na młodych liściach
Na młodych liściach można zauważyć białą powłokę. Roślina, przystosowując się do gwałtownych zmian temperatur, wytwarza na powierzchni liści specyficzną białą powłokę. Ma to ochronić roślinę przed zbyt niskimi oraz wysokimi temperaturami. Jest to całkowicie naturalne zjawisko.