Aglaonema
Aglaonema - choć jej nazwa nie należy do najłatwiejszych i wymowa nie jednemu sprawia trudność jako roślina domowa jest odporna, łatwa w uprawie i niewymagająca. Jest znana i lubiana wśród miłośników roślin. Dodatkowym atutem jest jej nietuzinkowe ubarwienie - w zależności od odmiany.
Aglaonema pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Wyróżnia się pięknymi, dekoracyjnymi liśćmi, które zależności od odmiany przybierają różne kształty i kolory. Jednak każda z odmian ma w sobie coś urokliwego. Choć aglaonemy to rośliny tropikalne świetnie przystosowały się do warunków domowych. Mają niewielkie wymagania uprawowe i nieźle radzą sobie nawet przy nieco gorszym oświetleniu.
Idealna roślina do uprawy hydroponicznej.
Zainteresuje Cię: Hydroponiczna uprawa roślin
Jak pielęgnować aglaonemę by długo zachwycała nas swoim wyglądem? Już mówimy!
Zainteresuje Cię: Rośliny w domu-zacznijmy od początku
Stanowisko
Jak przystało na odporną roślinę poradzi sobie zarówno w stanowisku jasnym jak i lekko zacienionym, nie należy jej narażać na całodzienne, ostre promienie słoneczne - mogą poparzyć delikatne liście rośliny. Jeżeli liście rośliny stają się wiotkie i bledną oznacza, że jest dla niej zbyt ciemno.
Lubi wilgoć i wysoką temperaturę - jak w tropikach. Im wyższa temperatura, tym milej widziana wyższa wilgotność powietrza. Zimą należy jej zapewnić stanowisko jasne, jednak nieco chłodniejsze.
Podlewanie
Latem roślinę podlewamy dość obficie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne. Dlatego dobrze jest podlewać niewielką ilością wody ale częściej np. 2-3 razy w tygodniu.
Zimą zaś podlewanie nieco ograniczamy.
Aby zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza warto ją zraszać, warto zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek wody, by nie zostały nieestetyczne białe plamy na liściach.
Nawozimy wiosną i latem, z powodzeniem sprawdzi się
nawóz do roślin doniczkowych - stosujemy zgodnie ze wskazówkami producenta zawartymi na opakowaniu nawozu.
Przesadzanie
Jak większość roślin aglaonemy przesadzamy wczesną wiosną. Wystarczy zrobić to raz na 2-3 lata. Warto zwrócić uwagę na szerokość donicy. Rośliny te mają dość płytkie, jednak szerokie systemy korzeniowe.
Ważne!
Aglaonemy to rośliny, które nie lubią zmiany miejsca, przesuwania czy obracania. Są również podatne na ataki szkodników, takich jak wciorastki lub przędziorki, dlatego ważne jest regularne przeglądanie roślin.