kwiatydonice.pl
Aloes drzewiasty - jak dbać o niego właściwie? Aspekty, o których musisz pamiętać 0
Aloes drzewiasty - jak dbać o niego właściwie? Aspekty, o których musisz pamiętać

Aloes drzewiasty to nie tylko roślina o niezwykłej urodzie, ale i o potężnych właściwościach leczniczych, które od wieków wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Ziołolecznictwo, kosmetologia, a nawet kulinaria - zastosowań aloesu jest wiele. Chcesz mieć tę roślinę we własnym domu? Zapoznaj się z potrzebami aloesu, by świadomie, a tym samym właściwie go pielęgnować.

Aloes drzewiasty: roślina równie piękna, co funkcjonalna

Aloes drzewiasty (Aloe arborescens) to roślina, która z powodzeniem może ozdobić Twój parapet, dostarczając nie tylko estetycznych wrażeń, ale i korzyści zdrowotnych. Jest to imponujący sukulent, pochodzący z południowej Afryki. Charakteryzuje się gęstymi, mięsistymi liśćmi, które wyrastają z centralnego punktu rośliny, tworząc rozłożystą rozetę o pokroju krzewiastym. Pędy są zazwyczaj szarozielone, zakończone lekko ząbkowanymi krawędziami. W okresie kwitnienia aloes drzewiasty wytwarza wysoki, centralnie umieszczony czerwony lub pomarańczowy kwiatostan, który dodaje mu jeszcze więcej uroku. Roślina ta w warunkach domowych może osiągać do 1 m wysokości. 

Popularność aloes drzewiasty zawdzięcza przede wszystkim swoim liściom, których wnętrze wypełnione jest galaretowatym miąższem. Ten naturalny żel jest niezwykle bogaty w witaminy, minerały i aminokwasy, które są cenione w kosmetyce i farmakologii. Miąższ aloesu można stosować np. zewnętrznie na skórę, aby złagodzić oparzenia, przyspieszyć gojenie się ran czy do nawilżenia skóry, a także wewnętrznie, jako wspomaganie trawienia i odporności. 

Jak dbać o aloes drzewiasty? Wskazówki pielęgnacyjne

Uprawa aloesu drzewiastego w domu nie jest skomplikowana, dlatego też często kwiat ten polecany jest osobom dopiero rozpoczynającym przygodę z domową roślinnością. Warto jednak pamiętać, że tak jak inne rośliny aloes wymaga odpowiednich warunków do wzrostu, m.in. dostatecznej ilości światła czy wody, aby mógł rozwijać się zdrowo i efektywnie. 

Jakie miejsce w domu wybrać dla aloesu?

Aloes drzewiasty najlepiej rośnie w jasnych i słonecznych warunkach, dlatego idealnym stanowiskiem dla niego w mieszkaniu będzie miejsce, do którego dociera dużo naturalnego światła. Może to być np. parapet o wystawie wschodniej, zachodniej lub południowej. Musisz przy tym pamiętać, aby nie stał on blisko okna używanego do wietrzenia pokoju, gdyż aloes nie lubi przeciągów. Unikaj również bliskiej lokalizacji grzejnika - wytwarzane przez niego ciepło będzie szkodziło roślinie.

Drzewiasty aloes w środowisku naturalnym występuje na terenach Afryki i Półwyspu Arabskiego, dzięki czemu toleruje szeroki zakres temperatur. Świetnie znosi upały, więc latem może stanowić ozdobę balkonu lub tarasu. Zimą zaś zadbaj o to, żeby nie stał w pomieszczeniu o temperaturze niższej niż 10 st. C.

Jakie gleby preferuje aloes i jakie składniki odżywcze są dla niego kluczowe?

Środowisko naturalne aloesu to piaszczyste, kamieniste podłoża o bardzo dużej przepuszczalności powietrza - i taka też powinna być jego ziemia w domowej doniczce. Najlepszym wyborem będzie tu gotowa mieszanka dla kaktusów i sukulentów. Ewentualnością jest ziemia uniwersalna dla roślin pokojowych wymieszana z piaskiem w proporcjach 2:1.

Aloes drzewiasty do dobrego wzrostu potrzebuje m.in. potasu, magnezu, wapnia i azotu. Jeśli jednak chodzi o składniki odżywcze, nie należy ich zbyt często dostarczać. Posadzony w dobranym podłożu będzie przez pewien czas (zależnie od wybranej mieszanki może to być nawet do 8 tygodni) korzystał z zawartych w nim składników. Po tym okresie wystarczy mu nawożenie raz na miesiąc preparatem do kaktusów i sukulentów. Pamiętaj przy tym, żeby nie przesadzić - zwłaszcza z nawozem o dużej ilości azotu - z nawożeniem, ponieważ mogłoby to doprowadzić do zasolenia gleby i uszkodzenia korzeni.

Aloes drzewiasty - jak często podlewać?

Aloes drzewiasty, jak większość sukulentów, jest przystosowany do przetrwania w suchych warunkach i ma zdolność magazynowania wody w swoich liściach. Podlewanie powinno więc być umiarkowane i dostosowane do warunków panujących w pomieszczeniu, gdzie roślina się znajduje. Dostarcz mu wody, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Najczęściej jest to ok. 1 raz na tydzień latem i 1 raz na 2-3 tygodnie zimą.

I pamiętaj, że aloes doskonale znosi chwilowe przesuszenia, w związku z czym lepiej jest go delikatnie odwodnić niż przelać. A gdy chodzi o zraszanie, nie jest ono konieczne. Raz na jakiś czas możesz je wykorzystać jako sposób na oczyszczenie rośliny z zalegającego na niej kurzu.

Jak chronić aloes drzewiasty przed chorobami? Poznaj szkodniki, które mogą mu zagrażać

Największym zagrożeniem dla aloesu drzewnego jest jego przelanie. Pierwszym jego objawem jest żółknięcie liści, następnym - ich obumieranie. Staraj się nie przesadzać z ilością dostarczanej mu wody i zadbaj o drenaż na dnie doniczki, by korzenie nie stały w wodzie. Możesz też zdecydować się na zakup doniczki samonawadniającej, która umożliwi roślinie pobieranie wody wtedy, gdy będzie tego potrzebowała.

Aloes jest mało podatny na szkodniki, lecz czasem mogą zadomowić się w nim wciornastki, przędziorki lub mszyce. W takich przypadkach sięgnij po produkty owadobójcze dedykowane tego typu problemom.

Aloes drzewiasty to wdzięczna roślina zarówno pod kątem estetycznym, jak i zdrowotnym. Jeśli chcesz nadać swojemu wnętrzu odrobinę egzotycznego klimatu, a przy tym cieszyć się wartościową pomocą przy skaleczeniach lub pękającej skórze, nie czekaj - zakup go do swojego mieszkania!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium