kwiatydonice.pl
Aloes – tradycja i nowoczesność 0
Aloes Aloe Vera

Pochodzi z suchych, półpustynnych terenów Afryki Południowej. Jego mięsiste, szaro-zielone, lekko kolczaste liście tworzą rozety. Jest rośliną dekoracyjną, uprawianą jako roślina domowa. Jednak najważniejszym, niewidocznym jego atutem są olbrzymie właściwości lecznicze jakie posiada.

Aloes, a raczej miąższ i sok uzyskiwany z jego liści jest od lat z powodzeniem wykorzystywany w medycynie i kosmetologii. Jest doskonałym lekiem na poparzenia, podrażnienia i bardzo suchą skórę, dlatego też dobrze mieć go na domowym parapecie, a w razie potrzeby zawsze poratuje nas "liściem" ;). Ważne jest to, że właściwości lecznicze zyskuje roślina dopiero po kilku latach (2-3 lata), rośliny młodsze jeszcze ich nie mają.

Jako roślina domowa nie ma wielu wymagań-

Stanowisko

Aloes lubi dużo słońca. Latem z powodzeniem może zdobić nasz balkon czy taras. Natomiast zimą należy mu zapewnić miejsce jasne, jednak chłodniejsze. By zregenerowany, pełny sił ruszył ze wzrostem na wiosnę :). Niezbyt lubi towarzystwo innych roślin.

Podlewanie

Przy podlewaniu zarówno aloesu jak i większości innych roślin najlepiej wykonać test palca. Czyli włożyć palec do podłoża w doniczce, w której znajduje się roślina i jeżeli jest sucho i nie czujemy wilgoci należy ją podlać, w przeciwnym wypadku najlepiej z podlewaniem się wstrzymać. Latem aloes wymaga regularnego podlewania, jednak umiarkowanego. Zdecydowanie nie lubi nadmiaru wilgoci. Zimą podlewanie znacznie ograniczamy i podlewamy bardzo małą ilością wody.
Jeżeli chodzi o nawożenie najlepiej sprawdzą się nawozy dedykowane sukulentom lub uniwersalne do roślin domowych lub zielonych. Nawozy stosujemy raz w miesiącu od wiosny do jesieni.

 

Przesadzanie

Aloes przesadzamy tylko wtedy, kiedy faktycznie zachodzi taka potrzeba-widać, że doniczka jest mała lub roślina została mocno przelana. Należy uważać na jego delikatne i kruche liście.
Najlepiej zastosować podłoże lekkie, przepuszczalne z domieszką gliny lub piasku. Na dno obowiązkowo keramzyt - który pomoże uchronić roślinę przed przelaniem.
 

 

Naszą ofertę na tą roślinkę sprawdzisz tutaj :)


 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium