kwiatydonice.pl
Anginka (Geranium) - roślina naszych babć... 2
Geranium - Anginka

Geranium to roślina pochodząca z Afryki, możemy spotkać ją jeszcze w słonecznej Bułgarii, czy cieplejszej części Rosji. W warunkach naturalnych roślina przyjmuje formę niewielkiego krzewu, który jest skuteczną bronią na owady.

Roślina ma charakterystyczne jasnozielone, pierzaste liście o pięknym cytrusowym zapachu. Są również odmiany o nieco ciemniejszych liściach i innych zapachach np. różanym czy jabłkowym. Jednak jeżeli chodzi o sposób pielęgnacji nie ma żadnej różnicy.

Anginka jest cenioną rośliną nie tylko ze względu na swój dekoracyjny wygląd, czy piękny zapach. Roślina ta posiada wyjątkowe właściwości lecznicze. Od lat używana z powodzeniem wykorzystywana jest przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu ucha czy nawet przy dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Uważa się, że wdychanie samego aromatu rośliny wpływa na organizm kojąco. Wykorzystuje się liście rośliny, a także napar czy esencje z liści i korzenia. Roślina ta i jej drogocenne olejki wykorzystywane są również w kosmetologii.

Dodatkowo geranium oczyszcza nasze powietrze, a zapach odstrasza komary.

Znamy już zalety płynące z posiadania geranium w naszej kolekcji roślin domowych, jednak jak pielęgnować geranium? Jest to roślina niezbyt wymagająca i uprawa jej nie powinna przynieść żadnych większych kłopotów.

Roślina ta jest bardzo podatna na przycinanie i formowanie, dzięki czemu możemy nadać jej fantazyjne kształty.

Anginka geranium

Stanowisko

Roślina najlepiej czuje się w miejscu słonecznym, jednak południowy parapet może okazać się dla niej zbyt nasłoneczniony i liście rośliny mogą ulec poparzeniu. Możemy cały rok hodować ją z powodzeniem w domu lub w porze letniej wystawić na balkon czy taras. Na zewnątrz najlepiej jej znaleźć takie miejsce gdzie słońce będzie do niej dochodziło tylko przez 2-3 godziny dziennie. Jeżeli roślina puszcza dzikie, wysokie pędy może być to oznaką zbyt ciemnego miejsca.
Liście anginki geranium

Podlewanie

Roślina znacznie lepiej zniesie okresową susze niż nadmierne podlewanie. Dlatego podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże lekko przeschnie. Jeżeli jest możliwość anginkę najlepiej podlewać od dołu. Czyli nalewamy wodę do podstawki i po około 30 minutach wylewamy nadmiar wody. Wówczas roślina "napije się" tyle ile potrzebuje.
Anginki nie trzeba zbytnio nawozić, jednak można raz na 2-3 tygodnie zastosować niewielką dawkę nawozu do roślin zielonych lub doniczkowych. Warto zastosować mniejszą dawkę nawozu niż zaleca producent na opakowaniu

 

Anginka geranium w doniczce

Przesadzanie

Jak już wspomniałam geranium nie jest zbyt wymagające, dlatego też jako podłoże najlepiej sprawdzi się zwykła ziemia uniwersalna. Na dno doniczki warto wsypać drenaż, czyli np. keramzyt.
Przesadzamy w zależności od potrzeb rośliny. Na początku co roku wczesną wiosną, później raz na kilka lat wystarczy.

 

 

 

Komentarze do wpisu (2)

19 października 2022

Czy ta odmiana geranium, zwana anginką, nadaje się do robienia z niej olejku geraniowego? Jeśli tak, może rozpisałaby Pani w jakimś poście recepturę? Pozdrawiam z podziękowaniem za ten artykuł.

28 października 2022

Dziękujemy za cenny komentarz. Postaramy się w miarę możliwości napisać wpis na wskazany temat.

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium