kwiatydonice.pl
Araukaria doniczkowa w domu 1
Araukaria

Araukaria

Araukaria przez wiele lat cieszyła się popularnością jako drzewko ogrodowe. Z biegiem czasu zaczęto się nią interesować jako rośliną doniczkową i tak aż po dzień dzisiejszy zdobi nasze domy i mieszkania. W okresie przedświątecznym jest chętnie kupowana jako drzewko choinkowe, gdyż idealnie komponuje się z wszystkimi kolorowymi ozdobami i oświetleniem  W sezonie letnim idealnie zaprezentuje się na Waszych tarasach.

Wśród Araukarii wyróżniamy aż 19 gatunków, które w naturalnych warunkach uprawiane są od Ameryki Południowej, aż po Australię.
W naszym klimacie, w cieplejszych strefach można spotkać araukarię chilijską. Natomiast ta najbardziej nam znana – araukaria wyniosła uprawiana jest jako roślina pokojowa.

Zainteresuje Cię: Gdzie kupować rośliny doniczkowe

 

Araukaria

Stanowisko

Roślina najlepiej będzie rosła w stanowisku półcienistym. Zbyt mocne nasłonecznienie może spowodować przysychanie rośliny.
Latem z powodzeniem możemy wynieść ją na zewnątrz, jednak miejsce powinno być delikatnie zacienione i osłonięte od wiatru.
Araukaria wymaga dość dużo przestrzeni, co powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze jej stanowiska.
 
Araukaria

Podlewanie

Araukaria wymaha przede wszystkim regularnego podlewania. Latem 2 razy w tygodniu, zimą nieco mniej - pod warunkiem, że zapewnimy jej chłodniejsze stanowisko. Roślina bardzo źle znosi przesuszenie, reaguje na nie żółknięciem i brązowieniem igieł.
Roślinę lubi wilgotne powietrze, zatem zraszanie 2-3 razy w tygodniu jak najbardziej wskazane.
Jeżeli chodzi o nawożenie sprawdzi się nawóz do iglaków, można stosować go wiosną i latem jednak w niewielkich ilościach.
 
Araukaria

Przesadzanie

Raz na kilka lat przesadzamy roślinę do większej doniczki. Jednak co najważniejsze najlepszym czasem na ten zabieg w przypadku araukarii to sierpień, a nie jak w przypadku większości roślin wczesna wiosna.
Jeżeli chodzi o podłoże należy zastosować to o kwaśnym odczynie, czyli np. ziemia do iglaków.
Gdy roślina osiągnie już wysokość 1 metra nie trzeba jej przesadzać, wystarczy tylko zmieniać co roku wierzchnią warstwę podłoża.
 
 

 

 

Choroby Araukarii

Żółknące i brązowiejące igły, które z czasem się osypują zwłaszcza na dolnych pędach mogą być objawem zgnilizny korzeni. Po zaobserwowaniu choroby należy wymyć donicę i wymienić podłoże na nowe, starą ziemię wyrzucając. Bardzo ważne jest wsadzenie rośliny do donicy z otworami, a na dnie zastosowanie odpowiedniego drenażu.

Kiedy na igłach pojawiają się żółte plamki może być to objawem antraknozy araukarii.
W momencie, gdy plama obejmie cały obwód igły, dochodzi do zamierania i chore igły opadają. Należy bardzo uważać przy podlewaniu i nie moczyć igieł araukarii. Gałązki z objawem antraknozy usuwamy, a całą roślinę pryskamy preparatem na grzyby.

 

Komentarze do wpisu (1)

18 lipca 2023

Na północy Polski w strefie brzegowej oraz na południowym-zachodzie można z powodzeniem uprawiać araukarie. Zobaczcie, jakie namierzyłem: drzewa araukarii rosnące na zewnątrz.

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium