kwiatydonice.pl
Araukaria - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Araukaria - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Przedstawimy Wam dziś zarówno piękną jak i łatwa w uprawie roślinę, którą jest araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla). Araukaria to roślina posiadająca wiele zalet, bardzo ceniona przez osoby, które lubią otaczać się roślinnością. Jest to gatunek zaliczany do roślin iglastych, który jako jeden z nielicznych może być uprawiany w warunkach domowych. Naturalne występowanie tej rośliny znajduje się na wyspie Norfolk i możemy spotkać tam, aż 12 gatunków. W swoim naturalnym środowisku tworzy okazałe drzewa iglaste które osiągają nawet 60m wysokości. W domowych warunkach araukaria osiąga do 2 m wysokości. Jesli jesteś zaciekawiony domowym drzewkiem iglastym zachęcamy do dalszej lektury.
 
 

Araukaria to roślina wyróżniająca się swoim charakterystycznym stożkowym kształtem. Gałęzie rośliny umieszone są na pędzie głównym poziomo tworząc pierścienie wokół pnia. Araukaria jest łatwa w uprawie i nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych. Może rosnąć zarówno w doniczce, jak i na tarasie, o ile zapewni się jej odpowiednie warunki. Roślina ma stosunkowo powolny przyrost - około 15cm rocznie. Często wykorzystywana jako drzewko bożonarodzeniowe, przyozdobiona delikatnymi lekkimi ozdobami (nie należy wieszać światełek, które mogą przypalić delikatne igły araukarii). Araukaria jest idealną rośliną do nowoczesnych wnętrz, ponieważ ma ciekawy kształt i sztywne, błyszczące igły. Najbardziej efektywna jest, kiedy rośnie sama, zarówno, kiedy jest mała oraz kiedy osiąga już pokaźnie rozmiary. 


🌤️ STANOWISKO

Araukaria to roślina, najlepiej rosnąca na stanowisku jasnym, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym. Lubi stanowiska z południowej strony mieszkania jednak latem podczas ostrego słońca należy zmienić stanowisko na nieco mniej nasłonecznione. Latem najlepiej radzi sobie w temperaturze pokojowej lub na osłoniętym od słońca tarasie. Jest to roślina stosunkowo odporna na niższą temperaturę, zaleca się zimować ją w temperature 5-15°C.


 💦 PODLEWANIE

Araukaria to roślina, która powinna być podlewana regularnie. W lecie zaleca się podlewanie 1-2 razy na tydzień, natomiast w zimie podlewamy nieco skąpiej raz na 7-10 dni. Należy jednak pamiętać, aby podłoże nie zostało zasuszone. Aby zapewnić roślinie optymalne warunki wzrostu, należy unikać nadmiernego podlewania, które może spowodować gnicie korzeni. W lecie zaleca się zraszanie rośliny 2 razy w tygodniu, natomiast zimą raz na tydzień. Do tej czynności świetnie sprawdzi się spryskiwacz z możliwością regulacji strumienia wody. 

Podlewanie roślin jest niezbędnym zabiegiem, który wpływa pozytywnie na ich prawidłowy rozwój. Araukarie wymagają wody miękkiej, niezawierającej wapnia. Roślin nie zaleca się podlewać wodą zimną, może doprowadzić to do szoku termicznego, co spowoduje czarnienie i opadanie wrażliwych igieł araukarii. Aby zapobiec takim sytuacjom, zaleca się podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej oraz miękką. Wodę miękką można uzyskać poprzez gotowanie lub odstanie.

Chcąc sprawdzić, czy roślina wymaga nawodnienia, należy ocenić stan gleby w doniczce. W tym celu należy włożyć palec w ziemię na około 5-10 cm i sprawdzić, czy podłoże jest wilgotne. Jeśli ziemia jest sucha, to roślina potrzebuje nawodnienia. Jeśli ziemia jest mokra, oznacza to, że roślina ma wystarczającą ilość wody i nie należy jej podlewać. Należy unikać nadmiernego lub zbyt częstego podlewania rośliny, ponieważ może to prowadzić do zgnilizny korzeni i uszkodzenia rośliny.


 🧴 NAWOŻENIE

Araukarie, jak każde rośliny doniczkowe wymagają regularnego nawożenia, aby zachować iść zdrowy wygląd. Dla odpowiedniego wzrostu rośliny, warto zastosować nawozy mineralne, dostosowane do ich potrzeb. Nawozy te zawierają odpowiednie ilości makro i mikroelementów m.in: potas, azot, fosfor, żelazo, magnez. Wpływają one pozytywnie na kolor oraz kondycje całej rośliny. Zaleca się nawożenie araukarii raz na 14 dni w okresie letnim oraz raz na miesiąc w okresie zimowym.

Należy pamiętać, że nadmiar nawozu może być szkodliwy dla rośliny, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta. W przypadku nawozów płynnych, należy rozpuścić je zgodnie z instrukcja i podawać roślinie w formie roztworu


 🪴 PRZESADZANIE

Araukarię należy przesadzać, co około 2 lata, najlepiej na początku wiosny. W przypadku starszych egzemplarzy przesadzamy rzadziej, jednak raz na rok zaleca się wymianę wierzchniej warstwy gleby. Przesadzanie jest ważną czynnością, dzięki której roślina ma zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Wymiana podłoża podczas przesadzania daje również możliwość sprawdzenia stanu zdrowia korzeni araukarii i usunięcia ewentualnych części chorych lub martwych. Ważne jest, aby podczas przesadzania zachować ostrożność i nie uszkodzić pędów oraz korzeni rośliny.

Podczas doboru odpowiedniej doniczki dla araukarii, należy pamiętać o odpowiedniej wielkości oraz kształcie. Zaleca się, aby doniczka była o około 5 cm większa w średnicy niż poprzednia. Przed przesadzeniem araukarii, trzeba delikatnie poluzować jej korzenie, pozbyć się starej ziemi i usunąć uszkodzone lub zgniłe fragmenty. Ważne jest, aby doniczka miała otwory drenażowe na dnie, które zapobiegają nadmiernemu nawilżeniu podłoża. Na spód doniczki należy położyć warstwę keramzytu o grubości około 2 cm, a następnie napełnić ją do połowy mieszanką ziemi. Araukarię należy umieścić na środku doniczki i dopełnić brakującą ziemią wokół niej.

Araukaria to roślina, której nie należy sadzić w zwykłej ziemi ogrodniczej. Zalecana jest ziemia uniwersalna z dodatkiem perlitu oraz torfu kwaśnego przeznaczonego do roślin kwasolubnych - araukaria zaliczana jest do roślin iglastych potrzebujących kwaśnego podłoża. Dzięki takiej mieszance roślina będzie miała zapewnione odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Taki zestawienie podłoża pozwoli również na odpowiednią filtracje powietrza oraz wody w podłożu.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstsza chorobą grzybowa występującą u araukarii jest brunatnienie liści. Zbyt wysoka temperatura lub nadmierne podlewanie zimą mogą doprowadzić do żółknięcia i opadania igieł. Roślinę zimą należy przenieść w chłodniejsze i przewiewne miejsce oraz zapewnić jej umiarkowane podlewanie, nie doprowadzając do zastojów wody. Najlepszym sposobem na zwalczanie chorób grzybowych są preparaty grzybobójcze oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgotności podłoża, ponieważ zbyt duża wilgotność sprzyja rozwojowi grzybów oraz innych pasożytów, a korzenie zaczynają gnić.

Najczęstszymi szkodnikami występującymi u araukarii są: mszyce, tarczniki, wełnowce i przędziorki. Żerują one na młodych pędach i liściach, osłabiając roślinę i zaburzając jej wzrost. Należy regularnie kontrolować stan zdrowotny araukarii i usuwać zainfekowane części. Chcąc zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników zalecane są opryski owadobójcze, które należy stosować zgodnie z etykietą zamieszczoną na opakowaniu.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie zapewnia roślinie odpowiednią wilgotność, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

✔️ W przypadku araukarii nie należy stosować preparatów nabłyszczających

✔️ Araukaria poprawia jakość powietrza, co wypływa korzystnie na nasz organizm

✔️ Roślina odpowiednia dla osób poczatkujących, ponieważ jest łatwa w uprawie

✔️ Efektowna, kiedy roślinie jako soliter na skąpym tle


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ W lecie roślina może być wystawiana na taras, jednak musi być odsłonięta przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi.

✔️ Araukaria nie zakwita

✔️️ Nasiona araukarii chilijskiej spożywane są przez Indian, którzy zamieszkują Chile

✔️ Rosline można rozmnożyć za pomocą sadzonek pędowych lub z nasion


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium