kwiatydonice.pl
Areka - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Areka - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Areka (Areca Dypsis)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Przybliżymy Wam dziś jedną z najbardziej znanych i rozpoznawanych palm, którą jest areka (Areca Dypsis) - jedna z najpiękniejszych palm, które można spotkać w aranżacjach wewnętrznych. Palma areka naturalnie występuje w terenach tropikalnych oraz innych obszarów w Południowo-Wschodniej Azji. W artykule przedstawione zostaną szerzej zagadnienia na temat uprawy tej niezwykłej rośliny jej wymagań pielęgnacyjnych, charakterystyce i wiele innych ciekawych informacji. Jeśli jesteście zaciekawieni jak uprawiać arekę w warunkach domowych zapraszamy do przeczytania artykułu

Areka to niezwykle atrakcyjna roślina, przyciągająca uwagę, poprzez swoje soczyście zielone liście przypominające kolor trawy. Początkowo młode sadzonki posiadają liście przypominające kształt litery V, w późniejszych latach zmieniają się one w piękne pierzaste pióropusze. Palma areka to jedna z najbardziej popularnych i charakterystycznych palm, chętnie wybierana do aranżacji wnętrza. Roślina świetlnie wypełnia pustą przestrzeń we wnętrzu domu, biura lub innego miejsca, dodając pomieszczeniu wyjątkowego klimatu. Areka w naturalnym środowisku jest w stanie osiągnąć nawet kilka do kilkunastu metrów, jednak w uprawie domowej osiąga 1,5-2 metrów wysokości. 


🌤️ STANOWISKO

Areka to palma, która najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale bez bezpośredniego światła, o wysokiej wilgotności powietrza. W celu odpowiedniego wzrostu zarówno w lecie jak i w zimie, należy pamiętać o częstym zraszaniu oraz o temperaturze nie mniejszej niż 18°C. Zraszanie nie powinno być obfite (roślina powinna wyschnąć do 2 godzin), świetnie sprawdzają się do tej czynności spryskiwacze, w których można regulować rozpylanie cieczy.   


 💦 PODLEWANIE

Zaleca się podlewanie areki co najmniej raz, a nawet dwa razy w tygodniu w okresie letnim, natomiast w okresie zimowym należy zmniejszyć częstotliwość podlewania raz na 7-10 dni. Jest to zależne od temperatury otoczenia oraz okresu grzewczego, który powoduje szybsze wysychanie podłoża.

Arekę należy podlewać obficie, świetnym rozwiązaniem jest stale napełniona podstawka z letnia woda. Roślina w ten sposób dozuje sobie wodę nie doprowadzając do przelania.

Ważne, aby podczas podlewania unikać wody twardej oraz zimnej, która może doprowadzi do występowania ciemnych plam na liściach

Przed kolejnym podlewaniem warto sprawdzić wilgotność gleby poprzez dotknięcie jej palcem. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 5-10 cm, wymaga podlania.


 🧴 NAWOŻENIE

Dla areki świetnie sprawdzają się nawozy mineralne, specjalnie przeznaczone dla palm, bogate są one w azot, potas, fosfor oraz inne składniki mineralne, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie rośliny. Zaleca się nawożenie areki, przynajmniej raz na dwa tygodnie w okresie letnim oraz przynajmniej raz na miesiąc w okresie zimowym

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Najlepszym czasem na przesadzanie areki jest wiosna oraz wczesne lato. Po tym okresie roślina rozpoczyna okres wegetacji, powodując szybszy przyrost zarówno korzeni jak i liści.

Najczęściej arekę przesadzamy, co 2-3 lata lub, kiedy masa korzeni jest tak spora, a korzenie deformują doniczkę produkcyjną. 

Wybierz doniczkę o większej pojemności niż obecna doniczka rośliny, aby zapewnić jej odpowiednia dużo miejsca do rozwoju systemu korzeniowego. Doniczka nie powinna być zbyt duża, ponieważ spowoduje ze roślina będzie rosła wolniej wytwarzając początkowo masę korzeniową. Ważne, aby podczas doboru doniczki wybrać taką, która posiada otwory drenażowe, co umożliwi zarówno odpływ nadmiaru wody oraz zmniejszy gnicie korzeni.

Przed przesadzeniem rośliny należy rozluźnić bryłę korzeniową, otrzepać z nadmiaru ziemi oraz usunąć martwe i chore części korzeni. Następnie dno wybranej doniczki należy wypełnić drenażem z keramzytu na wysokość około 2 cm. Kolejno wypełniamy doniczkę ziemią do połowy i umieszczamy roślinę na środku, dosypując w około resztę ziemi. 

Warto pamiętać, aby przy przesadzaniu palm dobrać odpowiednie podłoże do palm lub dedykowany zestaw do przesadzania palm. Drenaż oraz specjalna mieszanka ziemi sprawi, że roślina będzie miała zarówno lepszy przepływ wody, jak i tlenu co wpłynie korzystnie na jej wzrost.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Areki są podatne na choroby grzybowe, takie jak m.in. fuzarioza, rdza oraz plamistość liści. Objawy chorób grzybowych ukazują się w postaci plam na liściach początkowo jasno brązowe, które z czasem ciemnieją. Z czasem liście całkowicie zasychają i opadają, co w znaczącym stopniu osłabia całą roślinę. W celu zwalczenia choroby grzybowej należy w pierwszej kolejności usunąć wszystkie zainfekowane liście oraz inne części roślin, a następnie przystąpić do oprysku preparatami grzybobójczymi. Aby infekcja się nie poszerzała należy dostosować odpowiednia wilgotność powietrza oraz nie przelewać rośliny, ponieważ są to najczęstsze czynniki wpływające na choroby grzybowe.

Najczęstszymi szkodnikami arek są m.in. przędziorki, mszyce, tarczniki, wełnowce. Mogą one powodować żółknięcie i opadanie liści, a także osłabienie całej rośliny. Niektóre z nich np. przędziorki wysysają soki z liści roślin pozostawiając jaśniejsze przebarwienia na roślinie. Aby poradzić sobie z tymi szkodnikami, można stosować preparaty owadobójcze lub naturalne metody, takie jak mycie rośliny wodą z mydłem lub stosowanie preparatów z oleju mineralnego.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie pobudza roślinę i wpływa na jej szybszy wzrost.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy połysk rośliny idealnie sprawdzi się nabłyszczacz, który zniweluje zacieki na liściach.

✔️ Aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój rośliny, warto regularnie usuwać suche i uszkodzone liście oraz przycinać martwe końcówki liści.

✔️ Areka jest jedną z najczęściej wybieranych palm do aranżacji wnętrz.

✔️ Palma areka naturalnie występuje na obszarach w Południowo-Wschodniej Azji, i możemy tam spotkać, aż 50 różnych gatunków.


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️Nasiona arek kiełkują w podłożu w temperaturze około 25°C, w ciągu około 2 miesięcy od posadzenia.

✔️Nasiona arek katechu wykorzystywane są do zabarwiania tkanin, ponieważ zawierają one alkaloid arekolinę.

✔️W Azji (zwłaszcza w Malezji) owoce arek wykorzystuje się jako składnik pobudzający. 

✔️ Areka w swoim naturalnym środowisku potrafi osiągnąć nawet 20 m wysokości.

✔️ Palma areka naturalnie występuje na obszarach w Południowo-Wschodniej Azji, i możemy tam spotkać, aż 50 różnych gatunków.


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium