kwiatydonice.pl
Beniaminek, czyli Fikus Benjamina 0
Fikus Benjamina

 Fikus Benjamina

Fikus Benjamina to zdecydowanie najpopularniejszy i najbardziej znany figowiec. Swoją popularność zawdzięcza małym, drobnym, gęstym listkom. Charakterystyczne dla liści fikusa jest wydzielanie soku mlecznego, który może powodować delikatne podrażnienia na skórze. Jest to roślina łatwa w uprawie, ale gdy fikusowi coś nie pasuje zawsze da nam znać i zrzuci liście. Fikusy benjamina możemy spotkać w formie krzaczastej oraz w kształcie drzewka. Możemy go spotkać w prawie każdym domu.

 
Fikus benjamina naturalnie występuje w Azji i Australii jako ogromne drzewo. W Polskich warunkach klimatycznych spotkamy go jedynie jako roślinę doniczkową. Fikus nie rośnie bardzo szybko, ale z czasem może osiągnąć wielkość nawet do 5m. Obecnie znajdziemy wiele odmian karłowatych, z których można wyprowadzić drzewka bonsai.

 

Stanowisko

Stanowisko odgrywa bardzo ważną rolę przy uprawie fikusa. Roślina ta nie toleruje przeciągów, lubi ciepłe i nasłonecznione pomieszczenia. Przez cały rok wymagają temperatury pokojowej w granicach 18-24 °C. Ponieważ fikus to duża roślina, należy na to zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska, aby zapewnić mu sporo przestrzeni do wzrostu.

 

Podlewanie

Fikus nie potrzebuje dużo wody, ziemia w doniczce nie powinna długo pozostawać mokra. Podlewamy go mniej więcej dwa razy w tygodniu, a zimą nawet rzadziej. Nie zapominamy o zraszaniu liści. Jeżeli chodzi o nawożenie można zastosować nawóz do roślin zielonych lub doniczkowych raz na 2 tygodnie.

 

Przesadzanie

Fikus nie rośnie bardzo szybko, dlatego nie trzeba go często przesadzać. Póki roślina jest młoda, czynność tę musimy wykonywać co roku, a im roślina starsza to robimy to, gdy zauważalnie zwiększy swoje rozmiary. Wybieramy doniczki o rozmiar większe od poprzednich. Ważne jest, by na dno doniczki wsypać warstwę drenażu np. keramzyt, jeżeli chodzi o podłoże doskonale sprawdzi się ziemia uniwersalna.

 

 

 


 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium