kwiatydonice.pl
Chamedora, czyli Palma Koralowa 0
Chamedora, czyli Palma Koralowa

Chamedora, czyli Palma Koralowa

Palma Chamedora, potocznie zwana Palmą Koralową to niezwykle dekoracyjny kwiat doniczkowy. Posiada przepiękne, pierzaste, wyniosłe liście. Możemy się spotkać również z nazwą Palma Wyniosła – a to dlatego, że w warunkach naturalnych potrafi osiągnąć nawet 3m wysokości. Przy doborze odpowiedniej doniczki w zestawie z pióropuszem liści stanie się nie byle jaką ozdobą Waszego domu.

 

Chamedora – pochodzenie

Chamedora pochodzi z meksyku, z lasów tropikalnych, gdzie rośnie w towarzystwie ogromnych drzew, tworząc podszycie. Inne tropikalne rejony świata wykorzystują ją jako roślinę ozdobną, a u nas w Polsce występuje jedynie jako roślina doniczkowa. W naturze Chamedora może osiągnąć nawet do 3m wysokości, ale jako kwiatek doniczkowy jej wysokość sięga mniej więcej 1 – 1,5 m. 

Chamedorę nazywamy Palmą Koralową dzięki jej drobniutkim owocom przypominającym korale. Roślina ta nie jest trudna w uprawie, ale aby cieszyła oko należy zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu.

Szukasz Palmy? Zobacz co mamy dla Ciebie

[product search="Palma" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Zainteresuje Cię: Areka, czy Chamedora?

 

Chamedora, czyli Palma Koralowa

Stanowisko

Zaletą Chamedory jest to, że dobrze znosi stanowiska zacienione. Jednak najlepiej się czuje w miejscu pół-cienistym. Zbyt duża ilość  światła powoduje oparzenia liści. Idealna temperatura to temperatura pokojowa, natomiast zimą dobrze jej zrobi obniżenie temperatury do 16 st.C.
Chamedora, czyli Palma Koralowa

Podlewanie

Palma Wyniosła potrzebuje mieć stale wilgotną ziemię w doniczce, dlatego podlewamy ją mniej więcej 2-3 razy w tygodniu. W okresie zimowym nieco rzadziej – 1-2 razy w tygodniu. W okresie letnim należy nawozić przeznaczonym do palm nawozem, mniej więcej raz na 2 tygodnie, za to w okresie zimowym nie częściej niż raz na 2 miesiące.
Nie zapominamy o regularnym zraszaniu liści!
Chamedora, czyli Palma Koralowa

Przesadzanie

Chamedora lubi ciasne i wysokie doniczki. Przesadzamy ją wtedy, gdy się do niej już nie mieści. Młode rośliny przesadzamy nawet co roku a starsze już rzadziej, raz na kilka lat (mniej więcej 3-4 lata). Należy być ostrożnym przy przesadzaniu, gdy korzenie palmy koralowej są bardzo wrażliwe i delikatne. Chamedorę przesadzamy na wiosnę, wykorzystując przewiewne podłoże, sprawdzi się specjalistyczne podłoże do palm, juk i dracen.

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium