kwiatydonice.pl
Chamedora wytworna - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Chamedora wytworna - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Chamedora (Chamaedorea elegans)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

W dzisiejszym artykule przybliżymy Wam palmę chamedorę (Chamaedorea elegans)- zjawiskowa palma, świetnie radząca sobie w ciemniejszych stanowiskach. Chamedora wytworna zwana również karłatką niską, często wykorzystywana jest do dekoracji wnętrz. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej, naturalnie możemy ja spotkać np. w Meksyku lub Gwatemali. Palma w naturalnym środowisku dorasta do około 2-6 m, i rośnie w zacienieniu pośród innych drzew. W warunkach domowych roślina dorasta maksymalnie do 150 cm. W artykule dowiecie się, jak dbać o palmę, aby cieszyć się jej zdrowymi i bujnym wzrostem. Otrzymacie również informacje na temat optymalnych warunków pielęgnacji, przesadzania i podlewania.

 

Chamedora wyróżnia się na tle innych roślin doniczkowych. Jej liście są intensywnie zielone, pierzaste, osiągające długość około 30-60 cm. Najczęściej sadzone są po kilka sztuk w doniczce, dzięki temu uzyskujemy formę bardziej rozkrzewioną. Roślina ta nie rośnie zbyt szybko, idealnie nadaje się dla początkujących. Jako jedna z nielicznych palm wytwarza niepozorne, kuliste kwiatostany, a w późniejszym czasie małe owoce. Okres kwitnienia przypada w różnych okresach, a kwiatostany są bezwonne. Palma jest łatwą w uprawie rośliną, która dodaje uroku każdemu wnętrzu. Jeśli poszukujesz mniejszej palmy do półcienistego stanowiska to właśnie chamedora jest odpowiednia. Dodaje wyjątkowego klimatu, wypełnia pustą przestrzeń na biurku, w salonie, świetnie sprawdzi się również w łazience z oknem.


🌤️ STANOWISKO

Chamedora to palma, która najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym lub jasnym, ale bez bezpośredniego światła. Świetnie nadaje się na stanowisko przy północnym oknie. Palma znosi miejsca zacienione jednak rośnie wtedy bardzo wolno. Warto pamiętać, że roślina preferuje stanowiska ciepłe, w lecie temperatura około 20-25°C, natomiast w zimie należy zapewnić jej temperaturę nieco niższą około 13-16°C. Aby zapewnić prawidłowy rozwój rośliny, ważne jest, aby regularnie ją zraszać (wilgotność powietrza nie powinna spadać poniżej 50 %). Po zraszaniu, roślina powinna wyschnąć w ciągu 2 godzin, do zraszania świetnie sprawdzają się spryskiwacze z regulowanym rozpylaniem wody.


 💦 PODLEWANIE

Wskazane jest podlewanie chamedory co najmniej 2-3 razy w tygodniu w okresie letnim, oraz 1 na tydzień w okresie zimowym. Ważne jest, aby utrzymywać stale wilgotne podłoże, nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia. Częstotliwość podlewania zależna jest od temperatury pomieszania oraz nasłonecznienia, im cieplejsze i jaśniejsze stanowisko tym podłoże szybciej wysycha.

Ważne, aby podczas podlewania unikać wody twardej (zawiera sole w postaci węglowodanów) oraz wody zimnej, która może spowodować szok termiczny (nagła zmiana temperatury), a w konsekwencji wywołać negatywne skutki fizjologiczne oraz morfologiczne np. występowanie ciemnych plam na liściach. 

Przed kolejnym podlewaniem warto sprawdzić wilgotność gleby poprzez dotknięcie jej palcem. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 5-10 cm, wymaga podlania. Jesli gleba jest wilgotna, nie należy podlewać rośliny, ponieważ zalegająca woda w systemie korzeniowym może doprowadzić do gnicia korzeni.


 🧴 NAWOŻENIE

Dla chamedory najlepszym wyborem są nawozy mineralne, specjalnie przeznaczone do palm. Zawierają one odpowiednie proporcje składników pokarmowych, bogate są one w azot, potas, fosfor oraz inne składniki mineralne, odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie rośliny. Zaleca się nawożenie chamedory, przynajmniej raz na dwa tygodnie w okresie letnim oraz przynajmniej raz na 6 miesięcy w okresie zimowym.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Najlepszym okresem na przesadzanie chamedory jest wczesna wiosna (marzec). Po tym okresie roślina rozpoczyna okres wegetacji, powodując szybszy przyrost zarówno korzeni jak i liści.

Przesadzanie plamy jest zabiegiem, który należy wykonać tylko wtedy, kiedy doniczka jest za mała, a jej korzenie wyrastają od dołu. Najczęściej przesadzamy co około 2-3 lata, w zależności od wielkości rośliny oraz tempa jej wzrostu. Należy jednak pamiętać, że palma ta lepiej rośnie w przyciasnej doniczce.

Wybierz doniczkę o większej pojemności niż obecna doniczka rośliny. Doniczka nie powinna być zbyt duża, ponieważ spowoduje ze roślina będzie rosła wolniej wytwarzając początkowo masę korzeniową. Ważne, aby podczas doboru doniczki wybrać taką, która posiada otwory drenażowe, co umożliwi zarówno odpływ nadmiaru wody oraz zmniejszy gnicie korzeni.

Pamiętaj, aby zachować ostrożność i nie uszkodzić delikatnych korzeni palmy. Przed przesadzeniem rośliny należy rozluźnić bryłę korzeniową, otrzepać z nadmiaru ziemi oraz usunąć martwe i chore części korzeni. Następnie dno wybranej doniczki należy wypełnić drenażem z keramzytu na wysokość około 2 cm. Kolejno wypełniamy doniczkę ziemią do połowy i umieszczamy roślinę na środku, dosypując w około resztę ziemi. 

Podczas przesadzaniu palm, należy dobrać odpowiednie przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Idealnie sprawdzą się gotowe podłoża do palm lub dedykowany zestaw do przesadzania palm. Drenaż oraz specjalna mieszanka ziemi sprawią, że roślina będzie miała zarówno lepszy przepływ wody, jak i tlenu co wpłynie korzystnie na jej wzrost.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Choroby grzybowe są częstym problemem u chamedor, które mogą doprowadzić do obumarcia rośliny. Najczęściej występujące choroby grzybowe to zgnilizna korzeniowa i plamistość liści. Objawy chorób grzybowych ukazują się w postaci plam na liściach początkowo jasno brązowe, które z czasem ciemnieją. Z czasem liście całkowicie zasychają i opadają, co w znaczącym stopniu osłabia całą roślinę. W celu zwalczenia choroby grzybowej należy w pierwszej kolejności usunąć wszystkie zainfekowane liście oraz inne części roślin, a następnie przystąpić do oprysku preparatami grzybobójczymi. Podczas zbyt dużej wilgotności podłoża oraz nadmiernego podlewania u palm może pojawić się zgnilizna korzeniowa, podczas tej choroby korzenie zmieniają barwę na ciemny brązowy, są śliskie, a roślina zaczyna żółknąć. Dodatkowo, należy dbać o właściwą wilgotność podłoża i powietrza, ponieważ nadmierna wilgoć gleby sprzyja rozwojowi grzybów.  

Najczęstszymi szkodnikami chamedor są m.in. przędziorki, wciornastki, mszyce, tarczniki. Mogą one powodować żółknięcie i opadanie liści, a także osłabienie całej rośliny. Niektóre z nich np. przędziorki wysysają soki z liści roślin pozostawiając jaśniejsze przebarwienia na roślinie. Aby poradzić sobie z tymi szkodnikami, można stosować preparaty owadobójcze lub naturalne metody, takie jak mycie rośliny wodą z mydłem lub stosowanie preparatów z oleju mineralnego.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie pobudza roślinę i wpływa na jej szybszy wzrost.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy połysk idealnie sprawdzi się nabłyszczacz, który zniweluje zacieki na liściach.

✔️ Aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój rośliny, warto regularnie usuwać suche i uszkodzone liście oraz przycinać martwe końcówki liści.

✔️ Roślina dobrze rośnie w otoczeniu innych roślin i świetnie kontrastuje z wieloma roślinami.

✔️ Aby oczyścić palme z kurzy możemy zastosować miękką, wilgotną szmatkę i delikatnie przecierać zakurzone liście.

✔️ Chamedorę można rozmnażać z nasion na wiosnę, jednak do kiełkowania potrzebna jest wysoka temperatura około 27°C oraz wilgotność powietrza.


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Roślina wytwarza rozłogi, przez które może być rozmnażana.

✔️ Nazwa "chamedora" pochodzi z Grecji. "Chamai" oznacza "nad ziemią", natomiast "dorea" -prezent. Tym prezentem są owoce palmy.

✔️ Kwiatostany rośliny są jadalne, wykorzystywane są jako składki sałatek w Gwatemali.

✔️ Palma chamedora zaliczana jest do roślin oczyszczających powietrze.

✔️ Chamedora naturalnie występuje na obszarach w Ameryki Wschodniej i Południowej, możemy tam spotkać, aż 130 różnych gatunków.


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium