kwiatydonice.pl
Cykas- wymagania i uprawa w warunkach domowych 2
Cykas- wymagania i uprawa w warunkach domowych

Cykas odwinięty (Cycas revoluta)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dziś przedstawimy Wam jedną z najstarszych, a zarazem jedną z najbardziej urokliwych roślin - cykas odwinięty (Cycas revoluta). Cykasy należą do grupy sagowców i przetrwały od czasów prehistorycznych, istniały bowiem już pod koniec paleozoiku. Rośliny pochodzą z południowo - wschodniej Azji, gdzie porastają rejony Japonii. W naturze występują w strefach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie tworzą imponujące pnie i korony liściaste. W domowych warunkach osiągają maksymalnie 150cm wzrostu, jednak w naturze ich wysokość może wynosić nawet kilkanaście metrów. W warunkach domowych można uprawiać sagowce jako rośliny doniczkowe, które ozdobią każde wnętrze swoim egzotycznym wyglądem. Jeśli jesteście zainteresowani tą prehistoryczną rośliną i chcecie poznać tajniki uprawy zachęcamy do przeczytania artykułu.
 

Cykas to roślina charakteryzująca się dużym pióropuszem z pierzastozłożonych liści, które wyrastają z pnia. Liście te mogą osiągać długość nawet kilku metrów i przypominają liście paproci, są one sztywne, kłujące i mają soczyście zielony kolor. Cykas jest rośliną dwupienną, co oznacza, że na osobnych osobnikach występują kwiaty męskie i żeńskie. Roślina ta rośnie bardzo wolno na rok wypuszcza koło 1-2 liście. Cykas to roślina o niezwykłym uroku i egzotycznym wyglądzie, która z pewnością przyciągnie uwagę każdego, kto ją zobaczy. Jest to roślina łatwa w uprawie i pielęgnacji, która nie wymaga specjalnych warunków. Latem roślinę można przenieść na balkon lub taras, jednak należy pamiętać, aby nie wystawiać jej na bezpośrednie promienie słoneczne, które mogą poparzyć jego liście. Cykas to doskonały wybór dla osób, które chcą mieć w swoim domu lub ogrodzie niepowtarzalną roślinę o pięknych liściach i kształcie.


🌤️ STANOWISKO

Cykas to roślina doniczkowa preferująca stanowiska ciepłe, przewiewne i jasne, ale nie w pełnym słońcu. Odpowiednia temperatura w lecie to około 20°C (może być wystawiany na taras w dobrze osłoniętym miejscu), oraz nieco niższa temperatura w zimie około 15°C. W okresie letnim, kiedy wilgotność powietrza jest zbyt mała warto roślinę zraszać 1-2 razy w tygodniu. Podczas zraszania należy odpowiednio dozować ilość wody, tak, aby zdążyła wyschnąć w ciągu 2 godzin. Najlepiej sprawdzi się w tym celu zraszacz z możliwością ustawienia stopnia rozpylania cieczy.


 💦 PODLEWANIE

Zaleca się podlewanie cykasa odwiniętego w okresie letnim raz na 10 dni. W okresie zimowym częstotliwość podlewania powinna być nieco zmniejszana do około raz na 2-3 tygodnie (podłoże raczej suche). Cykas nie lubi zastojów wody w donicy, co może doprowadzić do żółknięcia liści oraz gnicia korzeni. Cykasa najlepiej podlewać, kiedy górna warstwa i ziemia na głębokość 5-10 cm jest przeschnięta. Podłoże najlepiej sprawdzić palcem lub wilgotnościomierzem, wtedy będziemy mieć pewność, że nie przelejemy rośliny. Częstotliwość podlewania może się różnić w zależności od otoczenia, na systematyczność podlewania wpływa temperatura oraz nasłonecznianie.

Cykasa tak jak inne rośliny zaleca się podlewać wodą miękką, o temperaturze pokojowej. Zimna woda może wywołać szok termiczny, który objawia się czarnymi plamami na liściach. Twarda woda zawiera sole mineralne, które hamują wzrost rośliny. Aby zapobiec tym problemom, należy podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej i wodą miękką, która została wcześniej zagotowana lub odstana.


 🧴 NAWOŻENIE

Cykas odwinięty wymaga regularnego nawożenia w okresie letnim - raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie zimowym raz na miesiąc lub całkowicie zaprzestać nawożenie. Zaleca się wybór nawozów mineralnych, dedykowanych dla roślin zielonych, dostarczają one roślinie odpowiednich mikro i makroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju oraz pięknego wyglądu rośliny.

Nawozy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ ich nadmiar może być szkodliwy dla roślin. Nawozy mineralne wymagają rozpuszczenia w wodzie przed użyciem, zgodnie z instrukcją na opakowaniu i podane roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Cykas jest rośliną, która nie wymaga częstego przesadzania. Zaleca się przesadzanie cykasa co 2-3 lata, najlepiej wtedy, kiedy wcześniejsza doniczka robi się przyciasna. Najlepszym terminem do przesadzania sagowca jest wiosna, wtedy mamy większą pewność, że roślina się zaaklimatyzuje. Wybierając nową doniczkę należy pamiętać, aby była ona o rozmiar większa, czyli około 5 cm szersza. Jeśli doniczka jest zbyt duża, może to prowadzić do nadmiernego nawilżenia gleby i rozwoju chorób grzybowych, które uszkadzają korzenie i osłabiają roślinę. Ponadto, zbyt duża doniczka sprzyja nadmiernemu wzrostowi części podziemnych rośliny, takich jak kłącza i korzenie, kosztem części nadziemnych. Dlatego należy dobrać doniczkę odpowiednią do wielkości i potrzeb rośliny.

Nowo wybrana doniczka powinna posiadać otwory drenażowe. Na spód doniczki nasypujemy warstwę keramzytu na około 2-3 cm, oraz część ziemi. Następnie delikatnie rozluźniamy bryłę korzeniową, usuwając resztki ziemi oraz martwe części korzeni. Umieszczamy roślinę w centralnym punkcie i zasypujemy resztą ziemi.

Aby zapewnić cykasowi optymalne warunki do rozwoju, warto dobrać odpowiednie podłoże, które powinno być przepuszczalne. Można skorzystać z gotowego podłoża do roślin zielonych, z dodatkiem perlitu, który spełni odpowiednie warunki do rozwoju cykasa. Idealnym rozwiązaniem jest również dedykowany zestaw do przesadzania roślin zielonych. Taki skład podłoża sprzyja zdrowemu wzrostowi rośliny i zapobiega rozwojowy chorób.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Cykas jest odporny na choroby grzybowe, jednak podatny na przelania. Zbyt wilgotne podłoże może doprowadzić do zgnilizny korzeni oraz zżółknięcia liści. Aby zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom, należy dbać o odpowiednie nawadnianie roślin, dostosować do ich potrzeb i warunków otoczenia. Nie należy podlewać roślin zbyt często ani zbyt obficie, a także zapewnić im dobrze przepuszczalne podłoże i doniczki z otworami drenażowymi. W przypadku wystąpienia chorób grzybowych pierwszym krokiem do uratowania rośliny jest usuniecie wszystkich zepsutych i zainfekowanych części rośliny. Następnie należy zastosować odpowiedni preparat grzybobójczy, który zapobiegnie ponownemu rozwojowi choroby i wzmocni odporność rośliny.

Cykasy są narażone również na szkodniki głownie tarczniki i przędziorki. Przędziorki są w szczególności niebezpieczne, żerują one na spodniej stronie liści, pozostawiając jasne drobne plany ma liściach. Tarczniki, wyglądem przypominają tarczki, barwy od żółtej po brązową. Wysysają one soki rośliny i wprowadzają substancję hamująca wzrost powodując obumieranie pędów. Domowym sposobem usunięcia szkodników może być przemywanie roślin szarym mydłem z wodą, olejem mineralnym lub denaturatem. Możemy również sięgnąć po opryski owadobójcze, które w znacznie szybszym tempie pozwolą nam pozbyć się szkodników.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ W sezonie letnim roślinę można wystawić na taras, należy jednak pamiętać, aby miejsce było osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych

✔️️ Zbyt ciemne stanowisko może powodować, że młode liście będą się wydłużać, przez co roślina straci swój naturalny elegancki pokrój.

✔️ Wrażliwa na przelanie

✔️ Cykas rośnie bardzo wolno i wytwarza 1-2 liście na rok

✔️ Cykas jest rośliną trująca, ponieważ zawiera cycazynę

✔️ Roślina dodaje wnętrzu elegancji i egzotyki, najlepiej prezentuje się na jasnych skąpych tłach.


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Cykasy są roślinami długowiecznymi

✔️ W naturalnych warunkach jest rośliną kwitnącą

✔️ Cykas swoim wyglądem przypomina palmę, jednak wcale nie jest z nią spokrewniony i należy do grupy sagowców.

✔️ Sagowiec jest rośliną prehistoryczną i istniał już pod koniec paleozoiku

✔️ Roślinę można rozmnażać z nasion, gdzie temperatura podłoża powinna wynosić około 30-35°C


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (2)

7 stycznia 2024

Witam co zrobiłam źle że mójemu cykatus zaczynają żółknoć

29 stycznia 2024

Pani Jadwigo, jeśli roślinie żółkną liście prawdopodobnie ma za bardzo wilgotne podłoże i za mało światła, może być to również spowodowane przesuszeniem podłoża, a następnie podlaniem zbyt dużą ilością wody. Warto również sprawdzić czy na liściach roślinki nie znajdują się szkodniki i wtedy wykonać oprysk owadobójczy, Pozdrawiam

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium