kwiatydonice.pl
Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów 2
Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Wszyscy pragniemy mieć zdrowe i pięknie wyglądające rośliny. Każdy dba o kwiaty jak najlepiej potrafi, a niestety nie zawsze to co oferują nam sklepy pomaga w pielęgnacji roślin. Jak to się mówi, nie ma to jak babcine sposoby, a dokładniej rzecz biorąc, mowa tu o domowych sposobach pielęgnacji kwiatów. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów jak samemu zrobić nawóz dla kwiatów doniczkowych, jak zwalczyć szkodniki oraz jak zadbać o liście kwiatów.

Zainteresuje Cię: Zdrowe i błyszczące liście roślin

Nawożenie kwiatów domowymi sposobami

Najwięcej propozycji domowych mikstur znajdziemy do nawożenia kwiatów. A wszystko dlatego, że różne produkty posiadają poszczególne cechy i właściwości, którymi możemy wspomóc nasze roślinki.

Fusy z kawy

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Fusy z kawy zawierają sporą ilość minerałów, które wzbogacają glebę o składniki pokarmowe. Maja odczyn kwaśny, dlatego najlepiej nadają się do kwiatów kwasolubnych (np. paprocie), a dzięki temu, że w swoim składzie posiadają potas są idealnym nawozem do kwiatów kwitnących. Fusy wymieszane z ziemią idealnie ją spulchnią i polepszą magazynowanie wody.

Skorupki jaj

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Skorupki jaj zmieszane z  podłożem idealnie sprawdzą się dla np. aloesu czy sansewierii, czyli kwiatów preferujących odczyn zasadowy, a to za sprawą występowania w skorupkach wapnia. Nie powinniśmy ich stosować np. przy uprawie storczyków.

Skórki bananów

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Skórki bananów są również pełne wartości odżywczych, dlatego kwiaty je uwielbiają.

  • suche skórki mielimy i powstały proszek mieszamy z ziemią, lub
  • jeszcze świeżą skórkę rozdrabniamy i w słoiku zalewamy wrzątkiem. Mieszanka gotowa jest już po 24h, i tak przygotowanym roztworem podlewamy kwiaty.

Drożdże

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Drożdże spożywcze sprawią, że roślina będzie rosła szybciej i bujniej, a dodatkowo poprawi się bryła korzeniowa. Aby przygotować mieszankę do podlewania należy zasypać drożdże cukrem, a kiedy się rozpuszczą zalać wodą – i można podlewać.

Piwo

Domowe sposoby pielęgnacji kwiatów

Piwo – ale tylko zwietrzałe, stanowi nawóz bogaty w witaminy grupy B. Po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:1 idealnie sprawdzą się do podlewania, np. storczyków.

 

Zwalczanie szkodników domowymi sposobami

Walka ze szkodnikami w roślinach to nie lada wyzwanie dla niejednego pasjonaty kwiatów. Nim sięgniemy po preparaty chemiczne, może warto wypróbować domowych sposobów na walkę z niechcianymi gośćmi?

Soda oczyszczona

Z sody oczyszczonej sporządzamy roztwór. 1 łyżeczkę sody oczyszczonej połączyć z 1/3 szklanki oleju jadalnego. 2 łyżeczki utworzonej mieszanki łączymy  ze szklanką ciepłej wody i mieszamy . Roztworem zraszamy rośliny, na których występują mszyce, roztocza i mączliki.

Woda z mydłem

Przemywanie liści wodą połączoną z szarym mydłem usuniemy z nich szkodniki, takie jak np. przędziorki. Dodatkowo zabezpieczymy roślinę przed nawrotem szkodnika.

Ząbek czosnku

Ząbek czosnku wciśnięty do ziemi nie częściej niż raz na dwa miesiące skutecznie odstraszy naszych nieproszonych gości, takich jak przędziorki, mszyce czy tarczniki. 

Komentarze do wpisu (2)

14 stycznia 2023

Samemu też robię własne nawozy, choć wykorzystuję do tego odpadki kuchenne. Odpadki tylko warzywne i owocowe. To wszystko ma w sobie jeszcze wiele wartości odżywczych. Warto je dokładnie wykorzystać, zanim się wyrzuci. Robię to tak jak opisałem w artykule https://totemat.pl/jak-zrobic-nawoz-do-kwiatow-w-domu-najlepszy-nawoz/ czyli podgrzewane w wodzie, a następnie tą wodą podlewam roślinki (oczywiście po ostudzeniu). Wiele osób też kroi na kostkę te obierki, skórki i miesza z ziemią.

17 października 2023

Domowe sposoby są świetnym sposobem do pielęgnacji roślin, jednak wymagają nieco więcej poświęconego czasu niż gotowe nawozy

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium