kwiatydonice.pl
Dracena 'Lucky Bamboo’ 0
Dracena 'Lucky Bamboo’

Dracena 'Lucky Bamboo’

Popularny bambus cięty, czyli Lucky Bamboo tak naprawdę nie jest bambusem tylko draceną :-). Dokładnie jest to Dracena Sandera, którą możemy spotkać jako roślinę doniczkową.

Lucky Bamboo pochodzi z południowej Azji i tam też jest najbardziej popularna. Możemy gałązki spotkać w prostej i powyginanej formie. Te powyginane pędy Lucky Bamboo są efektem specjalnej uprawy w szklarni. Układane są ukośnie na stołach, aby pędy uzyskały charakterystyczny powykręcany kształt są wielokrotnie przekręcane, aby zmienił kierunek wzrostu. Im częściej zmieniają pozycje, tym bardziej ciekawszy kształt pędów. Wymaga to odpowiedniego sterowania światłem przez wiele miesięcy.

Dracena ta została nazwana przez Chińczyków 'Lucly Bamboo’ , gdyż w języku nazwa brzmi Fu Gwey Zchu, czyli bogactwo, energia, bambus. W Azji rośliny te kupuje się na szczęście – głównie na powitanie chińskiego Nowego Roku.

Lucky Bamboo jest powiązany z praktyką Feng Shui. Traktowany jest jako idealny przykład „drewna” połączonego z elementem „wody”. Przewiązany jest czerwoną wstążką, która stanowi element ognia. Cały ten zestaw ma pozytywny wpływ na przepływ energii w mieszkaniu

Liczba łodyg w kompozycji ma znaczenie:

  • 3 łodygi – na szczęście,
  • 5 łodyg – na bogactwo,
  • 6 łodyg – na zdrowie,
  • 21 łodyg – na bogactwo i zdrowie.
  • 4 łodygi – nie są mile widziane, gdyż w języku chińskim „cztery” brzmi podobnie do słowa „śmierć” i jest źle kojarzone.

Zainteresuje Cię: Szczęśliwe rośliny, czyli rośliny przynoszące szczęście

Pielęgnacja 'Lucky Bamboo’

Lucky Bamboo jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Możemy ją uprawiać na dwa sposoby. Albo w wysokim naczyniu z wodą (ok. 2,5cm wody od dna) lub w doniczce z ziemią.

Dracena ta dobrze rośnie w warunkach pokojowych, w temperaturze 18-24°C . Potrzebuje dużo światła, ale rozproszonego, dlatego lepiej nie stawiać jej bezpośrednio na parapecie, gdyż zbyt mocne słońce może spowodować żółknięcie liści.

Woda w naczyniu w którym rośnie Lucky Bamboo powinna być wymieniana nie rzadziej jak raz na dwa tygodnie. Podlewając nie powinniśmy się ograniczać do samej wody. Dobrze jest zastosować odpowiedni nawóz. Nawóz przed użyciem najlepiej rozpuścić, aby zbyt stężony nie spalił delikatnych korzeni rośliny.

Ukorzeniony Lucky Bamboo możemy hodować w wodzie lub przesadzić do ziemi. Stosujemy wtedy ziemię uniwersalną lub gotowe podłoże do dracen. Po posadzeniu roślinę należy zraszać i pilnować, by miała stale wilgotne podłoże.

Zainteresuje Cię: 3 najczęstsze problemy z roślinami

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium