kwiatydonice.pl
Dracena obrzeżona - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Dracena - wymagania i uprawa w warunkach domowych

 

Dracena obrzeżona (Dracena marginata)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dracena marginata, zwana też draceną obrzeżoną lub smokowcem, to roślina doniczkowa pochodząca z Madagaskaru. Jest popularną rośliną doniczkową dodającą pomieszczeniu elegancji. Dracena należy do rodziny szparagowych - Asparagaceae. Rodzaj dracena obejmuje około 40 gatunków, które możemy spotkać w Afryce i Azji. Wglądem przypominają palmy, jednak ich pokrewną siostrą jest agawa i kordylina. Dracena jest popularną rośliną doniczkową, którą można również wystawiać na taras latem w osłonięte miejsca. Dracena marginata to roślina o egzotycznym wyglądzie i niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. Jest idealnym wyborem dla osób, które chcą mieć w domu lub biurze zielony akcent, ale nie mają czasu na częste podlewanie i przesadzanie. W artykule odnajdziecie więcej informacji na temat uprawy i pielęgnacji draceny obrzeżonej. Zapraszamy do lektury.

Dracena to roślina, która wyróżnia się na tle innych roślin swoim pięknym pióropuszem, który może przybierać kolor zielony z czerwonymi, fioletowymi, różowymi brzegami, które nadają roślinie efektowny wygląd. Liście draceny są smukłe, wąskie i ostro zakończone tworzące krzaczastą rozetę wyrastającą z pnia. Liście draceny obrzeżonej mogą osiągać długość 30-60 cm, a ich szerokość wynosi około 2-3 cm. W naturalnym środowisku dracena przybiera postać niewielkiego drzewa o wysokości 3-5 metrów. W domowych warunkach rośnie mniejsza do około 2 metrów, jej roczny przyrost wynosi 10-15cm. Roślina zakwita tylko w naturalnych warunkach, tworząc kwiatostan z małych zielono-kremowych kwiatków. Najczęściej występującymi odmianami są:

  • "Bicolor"- odmiana charakteryzuje się zielonymi liśćmi z czerwoną obwódką
  • "Sunray" - charakteryzuje się soczystym środkiem liścia wpadającym w kolor zółty, natomiast brzegi liści są zielone

Dracena marginata jest rośliną o niezwykłym uroku i wdzięku. Jej smukłe liście w różnych odcieniach ozdabiają wnętrza, nadają im charakteru i szyku. Dracena to roślina, która nie wymaga wiele uwagi i troski, a jednocześnie ozdabia wnętrze swoim pięknym wyglądem. Jest idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin i chcą stworzyć przytulną i zieloną przestrzeń.


🌤️ STANOWISKO

Dracena obrzeżona to roślina, która preferuje jasne stanowisko, ale nie w pełni nasłonecznione. Draceny lubią stosukowo wysoką temperaturę latem 18-22°C, natomiast zimą, nie niższa niż 13°C. Draceny powinno się zraszać 2 razy w tygodniu zwłaszcza w okresie letnim. Do tego celu należy wybrać odpowiednio przystosowany spryskiwacz z regulacją strumienia wody, który pozwoli roślinie na wyschniecie w ciągu 2 godzin.


 💦 PODLEWANIE

Dracena to roślina doniczkowa, którą należy podlewać umiarkowanie, podłoże nie powinno być ani zbyt suche, ani zbyt mokre. W okresie letnim zaleca się podlewanie dracen raz na 7-10 dni natomiast w zimie podlewamy nieco oszczędniej co 10-14 dni. Częstotliwość podlewania zależna jest od temperatur otoczenia, im wyższa temperatura tym ziemia w doniczce szybciej wyparowuje. Zbyt częste podlewanie draceny moze spowodować żółkniecie lub więdniecie liści, w takim przypadku należy przesadzić roślinę do nowej ziemi i ograniczyć podlewanie. Przed każdym podlaniem, najlepiej sprawdzić wilgotność podłoża. Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia - wilgotnościomierza lub metodą domową, polegającą na sprawdzeniu wilgotności ziemi na głębokość 5-10 cm. Jeśli podłoże jest suche, roślinę trzeba podlać, jeśli jest wilgotne, nie podlewamy rośliny.

Podlewanie roślin jest ważnym czynnikiem wpływającym na ich zdrowie i rozwój, ale nie każda woda jest odpowiednia do tego zadania. Niektóre rodzaje wody mogą być szkodliwe dla roślin i powodować różne objawy. Na przykład, woda zimna może spowodować stres termiczny u rośliny, który przejawia się czernieniem liści. Woda twarda może dostarczać nadmiaru soli mineralnych, które ograniczają wzrost rośliny. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się podlewanie rośliny wodą o temperaturze pokojowej i wodą miękką, która została uprzednio zagotowana lub odstana.


 🧴 NAWOŻENIE

Dracena wymaga regularnego nawożenia, zaleca się nawożenie od wiosny do jesieni co 7-14 dni natomiast w okresie zimowym raz na miesiąc. Skutecznym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnie przeznaczonych nawozów mineralnych dla dracen. Te preparaty zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak potas, azot, fosfor itp. Wpływają one korzystnie na wzrost, kwitnienie oraz odporność roślin na choroby i szkodniki. Poprzez właściwe nawożenie, roślina może rozwijać się w optymalnych warunkach, prezentując swój urok i zachowując zdrowy wygląd.

Zastosowanie nawozu powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku nawozów mineralnych, konieczne jest rozpuszczenie ich w wodzie zgodnie z instrukcjami, a następnie podanie roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Młode sadzonki draceny zaleca się przesadzać raz w roku, natomiast w przypadku starszych egzemplarzy operację przesadzania należy wykonywać co 2-3 lata. Najlepszym terminem na przesadzanie tej rośliny jest wiosna. Przy przesadzaniu istotny jest wybór nowej doniczki o rozmiarze nieco większym, około 5 cm szerszym. Wybrana doniczka powinna być wyposażona w otwory drenażowe, co umożliwi lepszy przepływ powietrza i wody, sprzyjając zdrowemu wzrostowi rośliny.

Przed rozpoczęciem procesu przesadzania rośliny, należy w pierwszej kolejności oczyścić bryłę korzeniową z suchych i chorych fragmentów. Następnie konieczne jest rozluźnienie korzeni i pozbawienie ich starej ziemi. Na dno doniczki umieszczamy warstwę drenażową o grubości 2 cm. Wypełniamy doniczkę odpowiednią mieszanką ziemi do połowy jej wysokości, umieszczamy roślinę na środku, a następnie zasypujemy resztę ziemi. Po przesadzeniu rośliny delikatnie można ją podlać.

Dracena potrzebuje specjalnego podłoża, które stworzy optymalne warunki dla jej wzrostu. Doskonałym wyborem jest ziemia do draceny z dodatkiem perlitu, który zapobiega zbrylaniu się gleby i ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody. Alternatywnie, warto rozważyć specjalny zestaw do przesadzania palm juk i dracen, który zawiera odpowiednio dostosowaną mieszankę podłoża. Takie podłoże dostarcza dracenom właściwe składniki odżywcze i poprawia filtrację powietrza w glebie.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występującymi chorobami grzybowymi u dracen jest: czarna plamistość, zgnilizna korzeni, atraknoza. Najwięcej niekorzystnych zmian i objawów chorobowych u dracen zazwyczaj wynika z nieodpowiednich warunków środowiskowych w domu. Nadmierna ilość wody podczas podlewania jest głównym czynnikiem wywołującym tę chorobę. Aby zapobiegać i leczyć choroby grzybowe, ważne jest utrzymanie rośliny w odpowiednich warunkach środowiskowych, czyli umiarkowane podlewanie, zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza i unikanie nadmiernego zacieniania. W przypadku konieczności, zaleca się zastosowanie preparatu grzybobójczego, który skutecznie ochroni roślinę przed infekcją.

Dracena marginata może być narażona na atak różnych szkodników. Najczęściej występującymi szkodnikami są: mszyce, tarczniki, przędziorki, wciornastki, które odżywiają się liśćmi i łodygami rośliny, ssąc soki z jej wnętrza. W wyniku tego procesu mogą wystąpić zniekształcenia, przebarwienia, a także usychanie liści, a nawet całej rośliny. Aby uniknąć infekcji szkodnikami, zaleca się systematyczne kontrolowanie stanu rośliny i usuwanie zakażonych fragmentów. Aby utrzymać dracenę w dobrej kondycji, ważne jest regularne sprawdzanie rośliny pod kątem obecności szkodników oraz podjęcie odpowiednich działań. Możemy zdecydować się na metody naturalne, takie jak przemywanie roślin wodą z dodatkiem szarego mydła lub oleju mineralnego. Jeśli te metody nie przynoszą rezultatów, warto sięgnąć po środki owadobójcze i dokładnie opryskać roślinę. Jednocześnie ważne jest, aby izolować zainfekowaną roślinę od pozostałych, aby uniknąć rozprzestrzenienia się infekcji.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ W okresie letnim zaleca się zraszać roślinę 2 razy w tygodniu

✔️ Jest to roślina stosunkowo łatwa w pielęgnacji, dlatego idealnie nadaje się dla osób poczatkujących

✔️ Raz na 2 miesiąc można użyć specjalnego preparatu do nabłyszczania w celu uzyskania naturalnego blasku

✔️ Roślina ta posiada dużą zmienność w kształcie i kolorze liści. Może występować w różnych odmianach, obejmujących różne kombinacje zielonych, czerwonych i fioletowych odcieni.

✔️ Liście draceny marginata są toksyczne dla zwierząt domowych

✔️ Dracenę można rozmnożyć za pomocą sadzonek z wierzchołków pędowych


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ W niektórych kulturach dracena uważana jest za symbol dobrobytu i pomyślności

✔️ Dracena marginata, przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach, pochłania lotne związki organicze np.benzen, ksylen, etylen

✔️ Nazwa rodzaju "Dracena" pochodzi od greckiego słowa "drakaina", co oznacza "kobieta smok" lub "smocza krew". Ta nazwa nawiązuje do czerwonego soku, który może wydostać się z liści, gdy są one uszkodzone.

✔️ W naturalnym stanowisku roślina zakwita latem, a jej kwiaty wydzielają ciężką, intensywną woń


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium