kwiatydonice.pl
Dracena wonna - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Dracena wonna - wymagania i uprawa w warunkach domowych

 

Dracena wonna (Dracena fragrans)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dracena marginata, zwana również smokowcem, to ozdobna roślina doniczkowa o eleganckim wyglądzie i długich, wąskich liściach. Pochodzi z obszarów tropikalnych Afryki i Azji, możemy ja spotkać np. na Madagaskarze. Dracena należy do rodziny szparagowych - Asparagaceae, i jest spokrewniona m.in. z agawą i kordyliną. Dracena wonna to nie tylko dekoracyjna roślina doniczkowa, ale także elegancki dodatek, który może znacząco upiększyć wnętrze pomieszczenia. Rodzaj dracena liczy aż 40 gatunków jednak najbardziej popularne z nich to dracena wonna i obrzeżona. Dracena wonna wyróżnia się egzotycznym wyglądem i łatwą pielęgnacją, co czyni ją doskonałym wyborem dla osób, które pragną wprowadzić do swojego domu lub biura zielony akcent, nie mając jednocześnie zbyt wiele czasu na regularne podlewanie i przesadzanie. W poniższym artykule znajdziecie więcej informacji dotyczących uprawy i pielęgnacji draceny wonnej. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Dracena to roślina, która zwraca uwagę swoim pięknym pióropuszem, który może przybierać róże kolory w zależności od odmiany mogą być one zielone z żółtymi, jasno zielonymi lub białymi pasami na liściach, które nadają roślinie efektowny wygląd. Liście draceny wyrastają z grubego pnia o średnicy około 5-8cm i mogą osiągać ponad 50 cm długości oraz około 10 cm szerokości. Liście są odwrotnie lancetowate, lśniące, odgięte ku dołowi. W uprawie najczęściej spotykane są odmiany:

  • "Massangeana" z zielono żółtym pasem na środku liścia.
  • "Lemon Lime' z limonowo zielonym ulistnieniem
  • "Warnecki' środek liści ciemno zielony, natomiast brzegi ozdobione są dwoma jaśniejszymi pasami
  • "White Jewel" środek liści jest ciemno zielony, z wyraźnymi białymi pasami po obrzeżach

W naturalnych warunkach roślina dorasta do 6-9 m wysokości, natomiast w warunkach domowych dorasta maksymalnie do 2 metrów, gdzie roczny przyrost liści wynosi około 20 cm. Liście draceny wonnej mogą wykazywać naturalne wzory, co dodaje roślinie charakteru i sprawia, że staje się unikatowym elementem dekoracyjnym. Dzięki swojej uniwersalnej urodzie, dracena wonna dobrze komponuje się z różnymi stylami wnętrz, od nowoczesnych po klasyczne. Obecność rośliny wprowadza do pomieszczenia świeżość, tworząc harmonię z innymi elementami wystroju. Dracena to doskonały wybór dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem i pragną stworzyć przyjemne, zielone otoczenie.


🌤️ STANOWISKO

Dracena wonna to roślina, która preferuje stanowisko jasne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Latem draceny preferują temperatury, utrzymywane w zakresie 18-22°C, natomiast zimą powinny być przechowywane w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada poniżej 13°C. Rośliny te powinno się zraszać dwa razy w tygodniu, szczególnie latem. Aby to zrobić, warto użyć specjalnego spryskiwacza z regulacją strumienia wody, co pozwoli roślinie wyschnąć w ciągu około dwóch godzin.


 💦 PODLEWANIE

Dracena to roślina doniczkowa, którą należy podlewać umiarkowanie, podłoże nie powinno być ani zbyt suche, ani zbyt mokre. W okresie letnim zaleca się podlewanie dracen raz na 7-10 dni natomiast w zimie podlewamy nieco oszczędniej co 10-14 dni. Częstotliwość podlewania uzależniona jest od temperatury otoczenia, gdzie wyższe temperatury powodują szybsze wyparowywanie wilgoci z gleby. Nadmierne podlewanie draceny może spowodować żółknięcie lub więdnięcie liści, w takim przypadku należy przesadzić roślinę do nowej ziemi i ograniczyć podlewanie. Przed każdym podlaniem, najlepiej sprawdzić wilgotność podłoża. Można to zrobić za pomocą specjalnego urządzenia - wilgotnościomierza lub metodą domową, polegającą na sprawdzeniu wilgotności ziemi na głębokość 5-10 cm. Jeśli podłoże jest suche, roślinę trzeba podlać, jeśli jest wilgotne, nie podlewamy rośliny.

Nawadnianie roślin to kluczowy element wpływający na ich kondycję, jednak nie każda woda jest równie korzystna dla ich zdrowia i rozwoju. Różne rodzaje wody mogą wywoływać różnorodne objawy. Przykładowo, zimna woda może spowodować stres termiczny, widoczny jako czernienie liści. Woda twarda może dostarczać nadmiar soli mineralnych, co ogranicza wzrost rośliny. Aby uniknąć takich problemów, zaleca się podlewanie rośliny wodą o temperaturze pokojowej i o miękkim składzie, najlepiej uprzednio przegotowaną lub odstaną.


 🧴 NAWOŻENIE

Dracena wymaga systematycznego dokarmiania. Zaleca się stosowanie nawozów od wiosny do jesieni co 7-14 dni, natomiast zimą wystarczy raz na miesiąc. Skutecznym rozwiązaniem jest używanie dedykowanych nawozów mineralnych dla draceny, które zawierają niezbędne składniki odżywcze, takie jak potas, azot, fosfor itp. Te substancje korzystnie wpływają na wzrost, kwitnienie oraz odporność rośliny na choroby i szkodniki. Poprzez odpowiednie nawożenie, dracena może rozwijać się w optymalnych warunkach, prezentując swoje walory estetyczne i utrzymując zdrowy wygląd.

W przypadku nawozów mineralnych, konieczne jest ich rozpuszczenie w wodzie zgodnie z instrukcjami, a następnie podanie roślinie w postaci roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Młode sadzonki draceny zaleca się przesadzać raz na rok, natomiast starsze egzemplarze wymagają przesadzania nieco rzadziej co 2-3 lata. Idealnym momentem na przesadzanie draceny jest wiosna. Podczas tego procesu istotne jest wybranie nowej doniczki o nieco większym rozmiarze, około 5 cm szerszej. Nowy pojemnik powinien posiadać otwory drenażowe, co zapewni lepszy przepływ powietrza i wody, wspierając zdrowy rozwój rośliny.

Przed przystąpieniem do procesu przesadzania rośliny, konieczne jest początkowe oczyszczenie bryły korzeniowej z suchych i chorych fragmentów. Następnie istotne jest delikatne rozluźnienie korzeni i usunięcie starej ziemi. Na dnie doniczki układamy warstwę drenażową z keramzytu o grubości 2 cm. Napełniamy doniczkę odpowiednią mieszanką ziemi do połowy jej wysokości, umieszczamy roślinę centralnie, a następnie przykrywamy pozostałą część ziemi. Po przesadzeniu rośliny zaleca się delikatnie ją podlać.

Dracena wymaga dedykowanego podłoża, które zapewni optymalne warunki wzrostu. Idealnym rozwiązaniem jest ziemia do dracen wzbogacona o perlit, który zapobiega zbijaniu się podłoża i ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody. Warto rozważyć dedykowany zestaw do przesadzania palm juk i dracen, zawierający odpowiednio dobraną mieszankę podłoża. Taki substrat dostarcza dracenom niezbędne składniki odżywcze, jednocześnie poprawiając filtrację powietrza w glebie.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstszymi chorobami grzybowymi u draceny są czarna plamistość, zgnilizna korzeni i atraknoza. Nieprawidłowe warunki środowiskowe w domu stanowią główną przyczynę niekorzystnych zmian i objawów chorobowych u tej rośliny. Nadmierna ilość wody podczas podlewania jest kluczowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi tych chorób. Aby zarówno zapobiegać, jak i leczyć schorzenia grzybowe, istotne jest utrzymanie rośliny w odpowiednich warunkach środowiskowych, czyli umiarkowane podlewanie, zapewnienie dobrej cyrkulacji powietrza i unikanie nadmiernego zacieniania. W sytuacjach koniecznych, zaleca się stosowanie specjalnych preparatów grzybobójczych, które efektywnie zabezpieczą roślinę przed infekcjami.

Dracena wonna może być podatna na atak różnych szkodników, takich jak mszyce, tarczniki, przędziorki czy wciornastki, które odżywiają się liśćmi i łodygami rośliny, wysysając soki z jej wnętrza. Skutkiem tego może być występowanie zniekształceń, przebarwień, a nawet zasychanie liści lub całej rośliny. Aby unikać infekcji szkodnikami, zaleca się regularne monitorowanie stanu draceny i usuwanie zainfekowanych fragmentów. Dla utrzymania dobrej kondycji rośliny, istotne jest systematyczne sprawdzanie obecności szkodników i podjęcie odpowiednich działań. W przypadku braku rezultatów z zastosowania metod naturalnych, takich jak przemywanie rośliny wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym, warto sięgnąć po środki owadobójcze i precyzyjnie opryskać roślinę. Jednocześnie ważne jest, aby izolować zainfekowaną roślinę od pozostałych, minimalizując ryzyko rozprzestrzenienia się infekcji.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ W okresie letnim zaleca się zraszać roślinę 2 razy w tygodniu

✔️ Jest to roślina stosunkowo łatwa w pielęgnacji, dlatego idealnie nadaje się dla osób poczatkujących

✔️ Raz na 2 miesiąc zaleca się skorzystanie z dedykowanego środka do nabłyszczania, aby przywrócić roślinie naturalny blask.

✔️ Roślina ta posiada dużą zmienność w kształcie i kolorze liści. Może występować w różnych odmianach, obejmujących różne kombinacje zielonych, żółtych i białych pasów na liściach.

✔️ Liście draceny wonnej są toksyczne dla zwierząt domowych

✔️ Dracenę można rozmnożyć za pomocą sadzonek z wierzchołków pędowych


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ W niektórych kulturach dracena wonna jest uważana za symbol dobrobytu i szczęścia, co sprawia, że jest często obecna w dekoracji wnętrz.

✔️ Dracena wonna jest jedną z roślin uznawanych za zdolne do oczyszczania powietrza z pewnych zanieczyszczeń, takich jak benzen i formaldehyd.

✔️ Ta roślina jest stosunkowo odporna na zanieczyszczenia powietrza, co sprawia, że jest popularnym wyborem dla pomieszczeń biurowych i mieszkalnych.

✔️ Nazwa rodzaju "Dracena" pochodzi od greckiego słowa "drakaina", co oznacza "kobieta smok" lub "smocza krew". Ta nazwa nawiązuje do czerwonego soku, który może wydostać się z liści, gdy są one uszkodzone.

✔️ W warunkach naturalnych dracena kwitnie w okresie letnim, a jej kwiaty charakteryzują się silnym, intensywnym zapachem, skąd pochodzi nazwa gatunku


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium