kwiatydonice.pl
Drzewko Oliwne 0
Drzewko Oliwne

Drzewko oliwne, czyli dobrze znana Oliwka europejska to roślina niezwykle dekoracyjna. Pochodzi z Bliskiego Wschodu, a także z basenu Morza Śródziemnego i przede wszystkim słynie ze swych owoców - oliwek, z których to właśnie otrzymujemy najwyższej jakości tłuszcz - oliwę. Drzewka oliwne są długowieczne, można spotkać okazy liczące 1000, a nawet i 2000 lat!

Oliwki zaliczane są do bardzo szlachetnych roślin. Jest uznawana za symbol dobrobytu, pokoju i błogosławieństwa. Oliwa zaś w starożytnej Grecji nazywana była płynnym złotem.

Te egzotyczne rośliny od kilku sezonów cieszą się ogromną popularnością jako rośliny domowe, czy też ogrodowe. Bez wątpienia wnoszą wyjątkowy klimat. W warunkach domowych maksymalnie dorastają do 2-3 metrów wysokości. Mają piękne szarawo-zielone listki. Jeżeli chodzi o owocowanie nie możemy liczyć na bogaty zbiór oliwek ;). Jeżeli jednak zapewnimy roślinie na prawdę super warunki i będziemy mieli odrobinę szczęścia drzewko zaowocuje, jednak owoce te będą na pewno mniejsze i mniej smaczne od tych, które wydają rośliny występujące naturalnie w cieplejszych regionach świata.

Roślina ta jest bardzo podatna na przycinanie i formowanie, dzięki czemu możemy nadać jej fantazyjne kształty.

 

Stanowisko

Drzewko oliwne jako roślina egzotyczna potrzebuje miejsca jasnego, nasłonecznionego. Dobrze znosi upały. Dlatego latem najlepiej czuje się na zewnątrz, nie straszna jej nawet południowa wystawa. Należy jednak pamiętać, że roślina nie jest mrozoodporna, dlatego też nie przezimuje na zewnątrz. Zimą najlepiej zapewnić jej miejsce chłodniejsze ok. 15-16 stopni jednak z dostępem do światła - doskonale sprawdzi się oranżeria czy zimowy ogród. Jeżeli jednak nie mamy takich możliwości roślina nie powinna stać bezpośrednio przy kaloryferze, czy innym źródle ciepła - suche powietrze zdecydowanie jej nie służy.

Podlewanie

Oliwka dobrze znosi okresową suszę, dlatego lepiej zapomnieć o jej podlaniu niż przelać. Dlatego warto podlewać ją regularnie lecz niezbyt obficie. Porą zimową, zwłaszcza jeżeli roślina przebywa w chłodniejszym miejscu należy ograniczyć podlewanie.
 
Jeżeli chodzi o nawożenie jest jak najbardziej wskazane, jednak nie ma potrzeby robić tego zbyt często - wystarczy dosłownie kilka razy na sezon, rozpoczynając od wiosny. Dobrze sprawdzi się specjalistyczny nawóz do oliwek, jednak można zastosować również nawóz uniwersalny czy do roślin zielonych.

 

Przesadzanie

W naturalnych warunkach rośliny te rosną w glebie dość jałowej, często kamienistej i mało żyznej. Dlatego jeżeli chodzi o podłoże dobrze sprawdzi się ziemia lekka z domieszką piasku lub gliny. Na dnie dobrze sprawdzi się warstwa drenażu np. keramzyt.
Młode rośliny powinniśmy przesadzać co roku, wczesną wiosną. Starsze, kilkuletnie wystarczy jeżeli przesadzimy raz na 2-3 lata.

Oliwka jest rośliną bardzo odporną i rzadko choruje, jednak należy uważać na szkodniki. Dlatego jak każdą roślinę należy regularnie przeglądać, by w porę dostrzec nieproszonych przyjaciół.
 

 


 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium