kwiatydonice.pl
Epipremnum - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Epipremnum złociste- wymagania i uprawa w warunkach domowych

Epipremnum (Epipremnum)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dzisiaj przybliżymy Wam wymagania i uprawę znanej i popularnej rośliny wewnętrznej- epipremnum (epipremnum). Ta niezwykła roślina zachwyca swoim pięknym wyglądem i niepowtarzalnymi przebarwiającymi się liśćmi. W swoim naturalnym środowisku występuje w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Możemy spotkać ją w Azji, Australii i Oceanii, nawet w kilkunastu gatunkach. W swoich warunkach uważna za roślinę wiecznie zieloną. Jest to gatunek pnączy, wspinający się po drzewach lub skałach, który może osiągnąć nawet kilkanaście metrów długości. Epipremnum to roślina doniczkowa, która zachwyca swoim niepowtarzalnym wyglądem, a dodatkowo jest rośliną łatwą w uprawie i nie wymaga specjalnych warunków. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o roślinie przebarwiającej się na różne odcienie zielonego, żółtego lub białego zachęcamy do przeczytania całego artykułu.
  

Epipremnum to roślina, która wyróżnia się na tle innych roślin swoimi pięknymi przebarwieniami w zależności od odmiany. Przebarwienia żółte możemy spotkać w odmianie "Aureum", która jest najbardziej popularna wśród miłośników roślin. Przebarwienia zielone w odmianie "Global Green", jasno neonowe "Neon Golden", białe " Marble Qyeen', "N'joy" i "Happy Leaf". Wszystkie te odmiany dostępne są na naszej stronie. Liście u epipremnum w przypadku młodych sadzonek są małe, przypominające kształt serca. Natomiast u kilkuletnich sadzonek występują liście duże, o podłużnym lancetowatym kształcie. Roślina kwitnie bardzo rzadko, jednak, gdy już zakwitnie wytwarza duże, białe kwiatostany o intensywnym zapachu. Do uprawy epipremnum zaleca się zakup podpory z włókna kokosowego, do którego przyczepiają się korzenie powietrzne epipremnum. Roślinę można również potraktować jako roślinę zwisającą stawiając ją na wysokich półkach lub wiszących donicach. Epipremnum świetnie znosi cięcie, dlatego kiedy jej pędy będą zbyt długie możemy je przyciąć, a sadzonki bardzo łatwo ukorzenić.


🌤️ STANOWISKO

Epipremnum to roślina, która najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, do półcienistego, jednak decydowanie lepiej wybarwia się w jaśniejszych miejscach. Należy unikać stanowisk z bezpośrednimi promieniami słonecznymi, mogą one poparzyć liście epipremnum, powodując żółkniecie. Optymalna temperatura latem wynosi 18-22°C, natomiast zima 15-18°C. Na szybszy przyrost i zdrowy wygląd zaleca się regularne zraszanie liści epipremnum miękka woda. Spryskiwacz jest idealnym narzędziem do tej czynności pozwalający na dozowanie strumienia wody. Dzięki temu roślina nie jest przelana, a nadmiar wody może odparować w ciągu 2 godzin. 


 💦 PODLEWANIE

Epipremnum to roślina, która potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża. W lecie zaleca się podlewanie raz na 6-10 dni w zimie nieco skąpiej. Częstotliwość podlewania zależna jest od temperatury otoczenia oraz pory roku. W lecie ziemia szybciej wyparowuje, w zimie natomiast dłużej utrzymuje się wilgotne podłoże. Ważne jest, aby nie przelewać rośliny i nie dopuszczać do zastojów wody, ponieważ może to spowodować gnicie korzeni i liści. 

Podlewanie roślin jest istotnym elementem w ich hodowli, lecz nie każdy rodzaj wody nadaje się do tego celu. Rośliny mogą mieć negatywne skutki z podlewania wodą twardą lub zimną. Woda zimna może wywołać szok termiczny, który objawia się czarnymi plamami na liściach. Woda twarda zawiera sole mineralne, które hamują wzrost rośliny. Aby zapobiec takim problemom, należy podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej oraz wodą miękką wcześniej zagotowaną lub odstaną.

Przed każdym podlewaniem należy sprawdzić, czy ziemia jest sucha na powierzchni i w głębi doniczki. Na głębokość 5-10 cm sprawdzamy stan wilgotności palcem, jeśli ziemia jest sucha, należy podlać roślinę. Natomiast jeśli ziemia jest wilgotna, nie podlewamy rośliny i ponownie sprawdzany stan gleby za kilka dni. Nadmiar wody może być niebezpieczny dla zdrowia rośliny, ponieważ może spowodować rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych w korzeniach i łodygach. Dlatego należy podlewać roślinę umiarkowanie i zgodnie z jej potrzebami, a także zapewnić jej dobrze przepuszczalną glebę i odpowiedni drenaż.


 🧴 NAWOŻENIE

Epipremnum wymaga regularnego nawożenia, aby wyglądała zdrowo, a jej liście były soczyste. Zaleca się nawożenie nawozami mineralnymi przeznaczone do roślin doniczkowych, dostarczają one odpowiednie składniki pokarmowe do szybszego i zdrowego rozwoju. Epipremnum od wiosny do jesieni powinno się nawozić raz na tydzień, czyli przy każdym podlewaniu oraz w okresie zimowym raz na miesiąc.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Epipremnum należy przesadzać, co 2-3 lata najlepiej od wiosny do jesieni, wtedy roślina jest w fazie wegetacji, dlatego też ma szybszy przyrost korzeni oraz masy liściowej. Podczas przesadzania rośliny należy zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej doniczki, która powinna być dostosowana wielkością oraz kształtem. Przesadzanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla roślin doniczkowych. Dzięki temu roślina otrzymuje więcej składników odżywczych i przestrzeni do rozwoju. Przesadzanie pozwala również na sprawdzenie stanu zdrowia korzeni i usunięcie ewentualnych części uszkodzonych lub zgnitych.

Wybrana doniczka do przesadzania powinna być o rozmiar większy od istniejącej, czyli około 5cm szersza. Przed przesadzaniem należy sprawdzić czy nowo wybrana doniczka posiada od spodu odpływ wody. Na dnie doniczki, należy wysypać warstwę drenażu z keramzytu o wysokości około 2 cm. Następnie rozluźniamy zbite korzenie rośliny i umieszczamy roślinę do doniczki zasypując resztą ziemi i delikatnie podlewając podłoże.

Odpowiednim dla epipremnum jest podłoże przepuszczalne i bogate w składniki pokarmowe o pH 5,0-6,5. Zaleca się stosowanie ziemi uniwersalnej z dodatkiem perlitu lub dedykowanego zestawu do przesadzania roślin doniczkowych, który zawiera drenaż, perlit i specjalna ziemię. Taka mieszanka pozwoli roślinie na odpowiedni wzrost oraz dodatkowo zapewni dobrą filtracje wody i powietrza w podłożu.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występujący chorobami grzybowymi u epipremnum są: plamistość liści, mączniak prawdziwy, antraknoza, fuzarioza, zgorzel siewek. Roślina jest łatwa w uprawie jednak, jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków, może być podatna na ataki grzybów. Najczęstszymi przyczynami chorób grzybowych jest zbyt wysoka wilgotność podłoża do zbyt niskiej temperatury otoczenia. Choroby te objawiają się w postaci żółtych, brązowych, a nawet czarnych plam występujących na liściach lub łodygach rośliny. Mogą one również atakować korzenie rośliny powodując ich gnicie. Aby zapobiec chorobie grzybowej, należy utrzymywać epipremnum w dobrze przepuszczalnym podłożu, podlewać umiarkowanie i zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli zauważysz objawy choroby grzybowej, należy usunąć zainfekowane części rośliny i zastosować odpowiedni oprysk grzybobójczy

Mimo iż, roślina posiada dobra odporność to może zostać zaatakowana przez szkodniki takiej jak: wełnowce, tarczniki, przędziorki i wciornastki. Szkodniki te żerują na liściach rośliny wysysając z niej soki. Doprowadza to do przebarwień, plam na liściach (od żółtych, brązowych po srebrzyste), a przede wszystkim do osłabnięcia całej roślin. Aby uniknąć atakowanie szkodników należy regularnie sprawdzać roślinę pod kątem ich obecności i usuwać uszkodzone lub chore części rośliny. Jeśli epipremnum jest już zainfekowany przez szkodniki, należy podjąć odpowiednie środki zwalczania. Można stosować naturalne metody, takie jak przemywanie rośliny wodą z mydłem lub olejem mineralnym. Można także użyć gotowych środków owadobójczych, które w szybszy sposób pomogą nam w walce z szkodnikami. Zakażone rośliny należy odizolować od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie zapewnia roślinie odpowiednią wilgotność, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy wygląd rośliny, warto zastosować nabłyszczasz, który zabezpieczy liście przed kurzem oraz zniweluje nieestetyczne zacieki na liściach

✔️ Epipremnum jest rośliną oczyszczającą powietrze, pochłania ona lotne związki organiczne- aceton, alkohol etylowy, benzen, ksylen, oktan, toulen itp.

✔️ Roślina odpowiednia dla osób początkujących

✔️ Podczas niedoboru światła młode liście gorzej się rozwijają są słabo wybarwione, a pędy maksymalnie wydłużone.

✔️Warto wiedzieć, że w jaśniejszym stanowisku liście rośliny są lepiej wybarwione

✔️ Epipremnum można rozmnażać za pomocą sadzonek wierzchołkowych lub pędowych


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Roślina może osiągnąć nawet 20 metrów długości

✔️ Uprawiana jako roślina zwisając jednak z odpowiednimi podporami może rosnąć do góry.

✔️️ Epipremnum bardzo rzadko zakwita w warunkach domowych

✔️ Epipremnum nazywany jest również Scindapsusem lub Raphidophorą- Rafidorfą


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium