kwiatydonice.pl
Ficus Carica, czyli figowiec 0
Ficus Carica, czyli figowiec

Ficus Carica lub inaczej figowiec, figa pospolita, czy też drzewko figowe to jedna z wielu uprawianych odmian fikusa. Ta roślina doda egzotyka w każdym ogrodzie, czy też tarasie. Gatunek ten wytwarza jadalne owoce - figi. Jako jeden z niewielu gatunków z powodzeniem może być uprawiany w gruncie w naszym klimacie.

Figa pospolita to niewysokie drzewo o dość luźnej koronie. Ma duże ciemnozielone liście, których wierzchnia warstwa jest dość szorstka. W naszym klimacie roślina gubi liście przed okresem zimowych, w cieplejszych krajach drzewa są zimozielone. Wiosną roślina kwitnie, kwiaty te wyglądem przypominają niepozorne, małe owoce w kolorze zielonym. Owoce te w miarę dojrzewania zmieniają kolor na fioletowy.

Figowca z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie w gruncie bądź doniczce lub jako roślinę domową. Jednak w uprawie domowej szance na owocowanie rośliny są znacznie mniejsze, a wynika to z ograniczeń świetlnych.

Poniżej kilka rad, które znacznie ułatwią opiekę nad rośliną.

 

Stanowisko

Figa pospolita potrzebuje miejsca jasnego, słonecznego, jednak osłoniętego od wiatru. Jeżeli uprawiamy roślinę w doniczce na zimę trzeba przenieść ją do pomieszczenia, by zabezpieczyć przed mrozem. Roślinę posadzoną w gruncie należy odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej wysypać okolice drzewka korą sosnową, która uchroni korzenie przed przemarznięciem. Do zabezpieczenia pędów najlepiej sprawdzi się słomiana mata.
 

 

Podlewanie

Roślina nie lubi nadmiernej wilgoci, dlatego też przed kolejnym podlewaniem najlepiej upewnić się, że podłoże zdążyło już przeschnąć. Porą zimową rośliny nie podlewamy.
Nawozimy od wiosny do jesieni. Najlepiej sprawdzą się wieloskładnikowe nawozy do roślin doniczkowych lub uniwersalne.
 

 

Przesadzanie

Figa, którą uprawiamy w doniczce należy przesadzać co dwa lata. Podczas tej czynności możemy delikatnie przyciąć korzenie rośliny. Jako podłoże najlepiej zastosować ziemię z domieszką gliny. Na dnie warto zastosować drenaż w postaci keramzytu, który zapobiegnie nadmiernemu przelaniu rośliny.
 

 

Naszą ofertę na tą roślinkę sprawdzisz tutaj :)

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium