kwiatydonice.pl
Fikus Lyrata 0
Fikus Lyrata

Fikus Lyrata Dębolistny

Fikus Lyrata, czyli figowiec lirolistny lub fikus dębolistny swoją nazwę zawdzięcza dużym liściom, które kształtem przypominają skrzypce lub lirę.
To jedna z najpiękniejszych odmian fikusa. Liście osiągają wymiar nawet do 30 cm. Jest to dość odporny kwiatek. To co nasz może niepokoić, to czerwone plamki na młodych liściach. Na szczęście jest to cecha gatunkowa, która zanika wraz z rozwojem liści.
 
Fikus Lyrata pochodzi z nizinnych lasów tropikalnych zachodniej Afryki, gdzie rosnąc dziko, osiąga nawet 30 m. W warunkach domowych osiąga 3-10 m wysokości. W uprawie doniczkowej zazwyczaj rośnie w górę i słabo się rozgałęzia. Z racji na jego wzrost, należy z biegiem czasu zapewnić mu podpórki, aby był w stanie rosnąć pionowo. Powierzchnia liści tego fikusa jest mocno unerwiona, a dodatkowo od jego spodu nerwy przybierają purpurowe ubarwienie. Cechy te dodają roślinie elegancji i wyjątkowości.

 

Fikus Lyrata Dębolistny w donicy

Stanowisko

Fikus wymaga naprawdę jasnego stanowiska z rozproszonym światłem. Gdy nie będzie miał wystarczającej ilości promieni słonecznych, nie będzie wypuszczał nowych liści. Bardzo ważne, aby nie narażać go na przeciągi, gdyż może to spowodować zrzucenie liści przez roślinę. Warto też wspomnieć, że fikusy, którym często zmieniamy stanowisko również mogą zrzucić swoje liście. Lyrata najlepiej się czuje w temperaturze pokojowej (18-24 st. C).

 

Fikus Lyrata Dębolistny w czerwonej donicy

Podlewanie

Fikusy dobrze się czują w stale lekko wilgotnym podłożu, tak więc podlewamy je regularnie, uważając aby nie dopuścić do przesuszenia ziemi. W momencie, kiedy liście zaczynają żółknąć i odpadają, jest to znak, że kwiatek został przelany. W takim wypadku najlepiej przesadzić taką roślinę i na przyszłość być ostrożniejszym przy podlewaniu. Optymalne będzie podlewanie raz w tygodniu. Fikusa powinniśmy zraszać, aby zapewnić mu odpowiednią wilgotność i przy tym należy pamiętać o przecieraniu liści z kurzu, aby mogły pobierać wilgoć z powietrza.

 

Fikus Lyara, roślina w koszu wiklinowym

Przesadzanie

Fikusa przesadzamy, gdy korzenie przerastają donicę. Dobrym terminem jest wiosna. Sadzimy do donicy o rozmiar większej niż poprzednia. Lyracie powinniśmy zapewnić mieszankę ziemi gliniastej, torfu i piasku w proporcjach 2:1:1. Nie można zapomnieć o drenażu, który możemy wykonać wysypując warstwę keramzytu na dnie donicy.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium