kwiatydonice.pl
Grubosz, czyli drzewko szczęścia - jak o nie dbać? 0
Grubosz, czyli drzewko szczęścia - jak o nie dbać?

Grubosz, znany również jako drzewko szczęścia, to roślina, która zyskała ogromną popularność w ostatnich latach. Swój urok zawdzięcza nie tylko swojemu atrakcyjnemu wyglądowi, ale również łatwości w uprawie i właściwościom przypisywanym mu przez entuzjastów roślin doniczkowych. Jak o niego dbać, by cieszyć się jego urokiem każdego dnia? Poznaj kilka naszych wskazówek!

Jak wygląda grubosz, czyli drzewko szczęścia?

Grubosz, czyli drzewko szczęścia (Crassula ovata), to roślina należąca do rodziny gruboszowatych, która uznawana jest przez wielu za symbol bogactwa i szczęścia. Pochodzi z południowej Afryki i jest popularnym wyborem wśród miłośników roślin doniczkowych ze względu na swój atrakcyjny wygląd i niewielkie wymagania pielęgnacyjne.

Drzewko szczęścia grubosz charakteryzuje się mięsistymi, jasnozielonymi liśćmi, które są owalne lub eliptyczne i mają błyszczącą powierzchnię. Liście są wyjątkowo grube, co pozwala im magazynować wodę, dzięki czemu roślina jest odporna na okresy suszy. Młode listki często mają czerwone obrzeża, dodatkowo dodające uroku tej roślinie.

Grubosz jajowaty to najpopularniejsza w sprzedaży odmiana, ale nie jedyna. Dużym zainteresowaniem cieszy się także m.in. grubosz drzewiasty, o grubych łodygach zakończonych intensywnie zielonymi listkami.

Drzewko szczęścia - podstawowa pielęgnacja

Drzewko szczęścia: jak dbać? Grubosz kwiat jest dość prostą w pielęgnacji rośliną, co dodatkowo przyczynia się do jej popularności. Jest to także ważny aspekt dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z domowymi kwiatami doniczkowymi i szukają rośliny potrafiącej wybaczyć błędy początkującego. Kwiat crassula pielęgnacja to przede wszystkim dobrane stanowisko, odpowiednie podlewanie i nawożenie.

Stanowisko dla drzewka szczęścia

Drzewko szczęścia potrzebuje jasnego stanowiska z dużą ilością światła słonecznego. Dobrze znosi bezpośrednie nasłonecznienie, ale warto go przyzwyczaić do silnego światła stopniowo, aby uniknąć poparzeń liści. Zbyt mało światła może powodować wydłużanie pędów i osłabienie rośliny, a nawet utratę przez nią kolorów.

Jak często podlewać drzewko szczęścia?

Kwiat grubosz w swoich liściach świetnie magazynuje wodę, dzięki czemu nie wymaga częstego podlewania. W optymalnych warunkach wystarczy dostarczyć mu wodę dwa razy w miesiącu - tak rzadkie podlewanie sprawia, że drzewko szczęścia nie padnie nawet jeśli o nim na dłużej zapomnisz. Latem, jeśli drzewko szczęścia stoi na mocno oświetlonym parapecie lub na nagrzanym balkonie, pamiętaj o częstszym podlewaniu. Podlej roślinę, gdy górna warstwa podłoża jest już sucha.

Grubosz: przesadzanie drzewka

Czas przesadzić drzewko szczęścia? Pielęgnacja to także odpowiednio dobrana doniczka i podłoże. Jeśli kwiat podrósł, wymień doniczkę na rozmiar większą niż obecna. Postaw też na dobrą ziemię. Jaka ziemia do drzewka szczęścia? Grubosz najlepiej rośnie w przepuszczalnym, dobrze zdrenowanym podłożu, które pozwala na szybkie odprowadzanie wody. Można użyć specjalnej mieszanki ziemi dla sukulentów lub samodzielnie przygotować podłoże, mieszając ziemię ogrodową, piasek i perlit.

Drzewko grubosz - pielęgnacja, ale i nawożenie

Kwiat drzewko szczęścia należy nawozić umiarkowanie w okresie od wiosny do jesieni. Warto się stosować do zaleceń producenta nawozu, jaki się w tym celu wybrało, aby dostarczyć roślinie odpowiednią ilość składników.

Jakie choroby najczęściej dotykają drzewko szczęścia?

Drzewko szczęścia kwiat jest stosunkowo odporną rośliną, jednak nie jest całkowicie wolna od zagrożeń chorobami i szkodnikami - szczególnie gdy będzie nieodpowiednio pielęgnowana. Jakie drzewko szczęścia choroby miewa najczęściej?

Jednym z najliczniej występujących problemów grubosza może być jego przelanie, które spowoduje gnicie korzeni. Prowadzi do tego zbyt intensywne podlewanie lub zastój wody w podłożu. Objawami tego problemu są żółknące, opadające liście oraz miękki i czarniawy pień. Aby zapobiec gniciu korzeni, upewnij się, że używasz dobrze zdrenowanego podłoża i podlewasz umiarkowanie.

Dotykające grubosz choroby to także mączniak - grzyb, który powoduje powstawanie białawego nalotu na liściach, pędach i kwiatach. Pojawia się on, gdy roślina jest przelewana lub moczone są jej liście. Mącznik może osłabić roślinę i wpłynąć na jej wygląd. Zwalczanie polega na stosowaniu fungicydów oraz utrzymaniu optymalnych warunków uprawy.

Jak rozmnożyć drzewko szczęścia?

Jak rozmnożyć grubosza? Drzewko szczęścia rozmnażanie jest stosunkowo proste i może być przeprowadzone za pomocą sadzonek liściowych lub pędowych.

Jak to zrobić za pomocą sadzonek liściowych? Zacznij od wybrania zdrowego, mięsistego liścia i delikatnie usuń go z rośliny, starając się nie uszkodzić nasady. Następnie pozostaw liść na kilka dni na powietrzu, aby rana zaschła i utworzyła się tkanka zabezpieczająca. W międzyczasie przygotuj doniczkę z dobrze zdrenowanym podłożem, takim jak mieszanka ziemi dla sukulentów. Umieść liść na powierzchni podłoża, nie wciskając go w ziemię. W ciągu kilku tygodni liść samodzielnie się zakorzeni, a także wytworzy nowe pędy. Utrzymuj podłoże lekko wilgotne, ale unikaj przelania, aby zapobiec gniciu korzeni.

A jak wygląda rozmnażanie grubosza z sadzonek pędowych? Wybierz zdrowy, dobrze rozwinięty pęd o długości około 5-10 cm i delikatnie odetnij go nożyczkami lub ostrym nożem, dbając o nieuszkodzenie rośliny macierzystej. Następnie pozostaw sadzonkę na powietrzu, aby utworzyła się tkanka zabezpieczająca. Gdy już się utworzy, umieść sadzonkę w podłożu na głębokość około 2-3 cm. Podlej umiarkowanie, utrzymując podłoże lekko wilgotne, ale nie mokre. Przenieś sadzonkę w jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Po kilku tygodniach sadzonka powinna się zakorzenić i zacząć rosnąć.

Grubosz, inaczej określany drzewkiem szczęścia, nie jest wymagającą rośliną. Wybierz go do swojej domowej kolekcji i ciesz się jego zielonym urokiem!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium