kwiatydonice.pl
Humata – paproć o nietuzinkowej urodzie 0
Humata – paproć o nietuzinkowej urodzie

Humata – paproć o nietuzinkowej urodzie

Paproć Humata Tyermannii, Davallia Tyermannii lub potocznie zwane nogi pająka, czy też pluszowa paproć choć tak bardzo egzotyczna nosi miano jednej z najłatwiejszych paproci w uprawi. Potrafi wybaczyć wiele uprawowych błędów i zaniedbań.

Paproć ta jest rośliną domową. Swoją urodę zawdzięcza nie tylko bujnym pierzastym liściom o ciemno zielonym kolorze. Przede wszystkim uwagę przykuwają wyrastające z ziemi kłącza pokryte jasnymi włoskami. Wyglądem przypominają one nogi egzotycznego, owłosionego pająka oplatające brzeg doniczki. Dzięki temu Humata wyróżnia się oryginalną egzotyczną urodą.

Gatunek ten pochodzi z Wysp Kanaryjskich gdzie rośnie na pniach drzew, jak również w podłożu widnych lasów. Nie osiąga zbyt dużych rozmiarów, maksymalnie osiąga około 20-30 cm. Rośnie dość wolno.

Zainteresuje Cię: Rośliny w domu-zacznijmy od początku

Humata – paproć o nietuzinkowej urodzie

Stanowisko

Jak większość paproci lubi światło, jednak nie lubi słońca. Najlepiej czuje się w miejscach pół cienistych lub jasnych z rozproszonym światłem. Ze względu na swoje wyspiarskie pochodzenie najważniejsza dla rośliny jest wysoka wilgotność powietrza, dlatego roślina dobrze będzie czuła się w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności takich jak łazienka czy kuchnia. Dzięki swoim upodobaniom doskonale nadaję się do lasów w słoiku czy terrarium.
 
Humata – paproć o nietuzinkowej urodzie

Podlewanie

Paprocie te wymagają regularnego podlewania, należy uważać by nie przelać rośliny – lepiej zniesie chwilowy niedobór wody.
Równie ważne jest nawożenie rośliny. Od wiosny do jesieni należy nawozić co 3 tygodnie nawozem do paproci, jednak dawką nieco mniejszą od zalecanej na opakowaniu nawozu!
Humata – paproć o nietuzinkowej urodzie

Przesadzanie

Przy przesadzaniu najlepiej sprawdzi się specjalistyczna, przeznaczona do paproci. Na dno obowiązkowo keramzyt. Roślinę przesadzamy co 2-3 lata wczesną wiosną.
 

 

Ciekawostka


Paprocie to rośliny, które możemy spotkać praktycznie w każdym domu. Uważa się je za rośliny, które mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Oczyszczają powietrzę, a nawet niwelują promieniowanie domowych urządzeń.

Mówi się również, że paprotki w domu wspierają podczas choroby i odpędzają złe duchy. Gdy jeden z domowników zaczyna chorować, paprotka również marnieje oddając swoje siły choremu, by ten szybciej powrócił do zdrowia.

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium