kwiatydonice.pl
Jak dbać o monsterę? Pielęgnacja, uprawa, przesadzanie 6
Jak dbać o monsterę? Pielęgnacja, uprawa, przesadzanie

Monstera to roślina z rodzaju pnączy, pod której nazwą kryje się aż 37 gatunków z różnych części świata. Swoją popularność zawdzięcza niecodziennym i jednocześnie pięknym liściom, a także prostocie w jej pielęgnacji. Szukasz kwiatu, dzięki któremu upiększysz wnętrze swojego mieszkania, a przy tym nie będzie on zbyt wymagający? Postaw właśnie na nią! Monstera: jak dbać o ten kwiat? Gdzie postawić i jak podlewać? Tego dowiesz się poniżej, zachęcamy do lektury!

Uprawa monstery - jak rośnie monstera i kiedy ma dziury?

monstera w doniczce w domu

Kwiaty doniczkowe to doskonały sposób na dekorację mieszkania. Dzięki nim przestrzeń nabiera charakteru i staje się przytulniejsza. Częstym wyborem są monstery. Te domowe kwiaty wyróżniają piękne, ażurowe liście. Co ciekawe, zależnie od gatunku, mogą one osiągać nawet do 2,5 m wysokości w domowych warunkach! Są to więc dość pokaźne kwiaty, szczególnie monstera dziurawa, która dzięki swojej majestatycznej posturze cieszy się największą popularnością. Chętnie wybierane są również monstery monkey mask - zajmują one znacznie mniej miejsca, a ich liście wciąż cieszą swoimi charakterystycznymi dziurami.

Jak się rozrasta monstera? Uprawa nie jest trudna i z pewnością przynosi wiele satysfakcji, jednak wymaga cierpliwości. Monstera dziurawa wypuszcza bowiem ok. 2-4 nowych liści rocznie, przez co osiągnięcie pokaźnego rozmiaru będzie trochę trwało. A kiedy monstera ma dziury? Małe liście mają kształt sercowaty, na których brak jeszcze charakterystycznych pęknięć. Pojawiają się one dopiero z czasem, gdy liść osiągnie większe rozmiary - najpierw w formie niewielkich wcięć, a potem znacznych dziur.

Gutacja: kiedy i dlaczego monstera płacze?

Zauważyłeś na liściach swojego kwiatu krople wody i zastanawiasz się, dlaczego monstera płacze? Gutacja, potocznie nazywana płaczem roślin, to zjawisko, które często dotyka te rośliny. Dochodzi do niej, kiedy kwiat chce za pomocą hydatorów pozbyć się nadmiaru wody, a nie ma możliwości swobodnego odparowywania wody.

Kiedy monstera płacze? Przyczyn gutacji może być kilka. Najczęstszą jednak jest zbyt obfite podlewanie kwiatu. Może się do niej przyczyniać także bardzo duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym stoi, oraz nadmiar soli i związków mineralnych skumulowanych w ziemi kwiatu.

Pielęgnacja monstery, czyli jak dbać o nią w domu

Jak dbać o monsterę w domu? Kwiat ten jest pnączem o niewielkich wymaganiach uprawnych. To sprawia, że poradzi z nią sobie nawet osoba dopiero rozpoczynająca przygodę z roślinami do domu. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie nawodnienie, nasłonecznienie i podparcie. Jak?

Gdzie postawić monsterę?

Kwiat monstera - jak dbać o jej bezpieczny wzrost? Pierwszym aspektem jest dobór dobrego dla jej kondycji miejsca ustawienia. Monstera nie lubi nadmiernej ilości promieni słonecznych, dlatego najlepiej jest ustawić ją w półcieniu. Ważna jest również temperatura - optymalna to 20 st. C, ale monstera poradzi sobie także w zakresie 15-30 stopni.

Podlewanie monstery - co ile dni powinniśmy podlewać ten kwiat?

Monstera: co ile podlewać? To bardzo istotna kwestia. Musisz wiedzieć, jak dbać o monsterę, by zachwycała swoim doskonałym stanem. Wiosną i latem podlewaj ją raz w tygodniu, a jesienią i zimą rzadziej - np. raz na dwa tygodnie. Ważna jest systematyczność i kontrola. Dostarczaj monsterze wodę tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi będzie sucha.

Jak i czym podeprzeć monsterę?

Monstera to plącze, dlatego też wymaga podpory, po której będzie się piąć. Świetnie sprawdzą się w tym celu owinięte matą kokosową lub mchem paliki bambusowe bądź drewniane.

Przesadzanie monstery: kiedy powinniśmy to robić?

Pielęgnacja monstery opiera się nie tylko na dostarczaniu jej odpowiedniej ilości wody czy światła dziennego. Ważny jest również jej system korzeniowy, który będzie warunkował jej zdrowie. Jak o niego zadbać? Przede wszystkim niezbędna będzie odpowiednia wielkościowo donica. Kiedy i w jaki sposób należy przeprowadzić przesadzanie monstery?

Monstera - kiedy przesadzać?

Kiedy przesadzać monsterę? Młodą, niewielką roślinę o drobnych liściach (do metra wysokości) należy przesadzać raz na rok przez pierwsze dwa-trzy lata. Starsze monstery z dużymi już liśćmi nie muszą być przesadzane. Najlepszym okresem na przesadzanie jest marzec/kwiecień.

Jak przesadzić monsterę?

Przy młodych roślinach musisz sięgać po odpowiednio większe doniczki, rosnące wraz z ilością i długością korzeni. Przy większych okazach niewymagających przesadzania możesz wymieniać jedynie górną warstwę ziemi. Wyrzuć 2-3 cm i dorzuć świeżej, bogatej w składniki odżywcze. I pamiętaj! Po wsypaniu nowej gleby podlej roślinę dopiero po 48 godzinach.

Jak rozmnożyć monsterę? Przesadzanie z liścia i rozsadzanie

Monsterę możesz w prosty sposób rozmnożyć w domowych warunkach. W jaki sposób? Dość popularne jest rozmnażanie monstery z liścia. Wystarczy, że odetniesz wierzchołkowy liść pod tzw. węzłem (miejsce, z którego wyrósł liść) i wsadzisz go w wodę. Po pewnym czasie wypuści on korzenie i będzie gotowy do posadzenia.

przesadzanie monstery z liścia

Rozmnożyć monsterę możesz także przez rozsadzenie. Najlepiej jest wykonać je w czasie przesadzania kwiatu. Po wyjęciu rośliny z doniczki delikatnie rozdziel liście i bryłę korzeniową, a uzyskasz gotową do posadzenia sadzonkę.

Już wiesz, jak pielęgnować monsterę, więc czas na jej zakup! Zapraszamy do naszego sklepu internetowego KwiatyDonice, gdzie dostępne są one w różnych wariantach. Monstera dziurawa, minima czy monkey mask - na którą się zdecydujesz?

Komentarze do wpisu (6)

14 października 2023

Super dzięki!!!

6 grudnia 2023

A co zrobić kiedy pojedyncze liście zaczynają żółknąć?

13 grudnia 2023

Dziękuję za informację jak opiekować się tym pięknym kwiatem.

29 stycznia 2024

Jeśli liście monstery żółkną trzeba przede wszystkim ograniczyć podlewanie. Przyczyną jest zbyt wysoka wilgotność powietrza i podłoża, niewłaściwa temperatura lub zbyt mało światła. Można również profilaktycznie wykonać oprysk grzybobójczy

25 kwietnia 2024

Czy monstera puszcza nowe odnogi od korzeni ziemnych. Mam monsterę z dwiema odnogami i musiałam niestety obie odciąć i mam 2 sadzonki. czy z pozostałej część będą wyrastać nowe liście?

31 maja 2024

Witam, monstera jak najbardziej wypuszcza nowe odnogi od korzeni, warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium