kwiatydonice.pl
Jak dbać o paprotkę? Podlewanie i pielęgnacja paproci w mieszkaniu 0
Jak dbać o paprotkę? Podlewanie i pielęgnacja paproci w mieszkaniu

Paprotki to popularne rośliny ozdobne, które wspaniale ozdabiają nasze mieszkania i biura. Znane są już od dawna, a szczególną popularnością cieszyły się w czasie PRL-u, gdy gościły w niemal każdym domu. Dziś te kwiaty doniczkowe znów zyskują rozgłos i trudno się temu dziwić - ich różnorodność oraz niezwykła estetyka przemawiają za posiadaniem ich we własnym mieszkaniu. Jednak, jak wiele roślin doniczkowych, paprocie wymagają odpowiedniej opieki i uwagi, aby zachować swoje piękno i zdrowie. Poniżej przedstawimy kilka kluczowych wskazówek dotyczących pielęgnacji paproci - zajrzyj koniecznie!

Co daje nam paprotka w domu? Korzyści z paproci w mieszkaniu

Paprocie w domu to jeden z najlepszych wyborów roślinnych, na jaki możesz się zdecydować. Dlaczego? Te kwiaty domowe są łatwe w uprawie i nie sprawiają zbyt wielu problemów, dzięki czemu mogą po nie sięgać zarówno osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z domową roślinnością, jak i zaawansowani miłośnicy zieleni.

paprotka w niebieskiej doniczce

Prosta pielęgnacja paproci w mieszkaniu to niejedyna korzyść, jaką zapewnia jej obecność w domu. Charakterystyczne kształty ich liści sprawiają, że udekorowane nimi przestrzenie cechują się niezwykłym klimatem. Paprocie, zależnie od odmiany, mogą bowiem mieć np. gęste, pofalowane liście łudząco podobne do sałaty czy długie, płaskie i charakterystycznie rozczapierzone, przypominające łosie rogi.

Niezwykle istotną zaletą posiadania paprotki w domu jest także jej zdolność do oczyszczania powietrza z zawieszonych w nim przeróżnych zanieczyszczeń oraz neutralizowania formaldehydów (znajdują się one np. w toksycznych farbach czy sztucznych wykładzinach). Potrafi ona także ujemnie jonizować powietrze, co jest niezwykle ważne do zachowania równowagi w pomieszczeniach, w których pracują sprzęty elektryczne nadmiernie wytwarzające jony dodatnie. Dzięki paprotkom w takich pokojach możliwe jest zachowanie względnej równowagi powietrza, co korzystnie wpływa na samopoczucie osób w nich przebywających.

Pielęgnacja i uprawa paproci w mieszkaniu

Jak pielęgnować paprotki, by cieszyć się ich doskonałym stanem? Warto pamiętać o naturalnym środowisku, w jakim występują, a zdecydowanie łatwiej będzie zapewnić im odpowiednie warunki wzrostu. Paprocie są bowiem odmianami występującymi w poszyciach, najniższych partiach lasu, w związku z czym nie przepadają za nadmierną ilością światła. Pielęgnacja paproci powinna też opierać się na zapewnieniu jej odpowiedniej wilgotności powietrza i podłoża.

Jaka ziemia do paproci?

Jak dbać o paproć, jeśli chodzi o wybór podłoża? Najlepszym zakupem może okazać się dedykowana ziemia do paproci. Takie gotowe podłoże ma odpowiednio dobrany skład chemiczny i fizyczny, dzięki czemu doskonale wspiera rozwój rośliny. Dopasowana ziemia do paproci utrzymuje również właściwą wilgotność rośliny, co zapobiega jej przesuszeniu. I co najważniejsze, posiada odpowiednie pH na poziomie 5-6.

Wąsy u paprotki - czy powinniśmy je obcinać?

Pielęgnacja paprotki względem ucinania jej wąsów jest dyskusyjnym tematem. Wąsami u paprotki potocznie nazywa się korzenie powietrzne. Pomagają one roślinie w wymianie gazowej i w rozwoju systemu korzeniowego, co może przekładać się jednak na słabszy wzrost liści, stąd też wiele głosów za tym, by je ucinać. Często są ucinane także ze względów estetycznych. Jednak zamiast ucinania, możesz je w czasie przesadzania rośliny po prostu owinąć wkoło bryły korzeniowej.

Podlewanie paprotki - jak często i jak podlewać paproć?

Dlaczego paprotka usycha? Zapewne brakuje jej wody! Paprocie lubią wilgotne podłoże, podobnie jak powietrze, więc musisz dbać o utrzymanie ziemi w odpowiednim nawodnieniu. Pamiętaj jednak o tym, że nadmierne ilości wody mogą doprowadzić do żółknięcia liści.

Czym podlewać paprocie, żeby ładnie rosły?

podlewanie paproci

Podlewanie paprotki powinno odbywać się przy użyciu odstanej w konewce wody kranowej. Nie zapominaj też o systematycznym nawożeniu rośliny, by lepiej rosła. Postaw na dedykowany nawóz do paproci, by mieć pewność, że zawiera odpowiednie dawki niezbędnych minerałów (sprawdź w kategorii Nawozy w naszym sklepie). Wartym uwagi rozwiązaniem jest również podlewanie herbatą - napar z czarnej herbaty pobudza wzrost paproci.

Jak często podlewać paprotkę w domu?

Jeśli chodzi o częstotliwość podlewania, powinna być ona uzależniona od warunków cieplnych. Latem może być ona częstsza, lecz z reguły wystarczy raz na tydzień. Zimą podlewaj rzadziej, co ok. 10-12 dni.

Czy paprotka lubi zraszanie?

Paprotki bardzo lubią zraszanie - zwłaszcza gdy w pomieszczeniu, w którym przebywają, panuje zbyt niska wilgotność powietrza. Rośliny te często i dość intensywnie zraszaj, by nie dopuścić do usychania liści.

Jak dbać o paprotkę, żeby ładnie rosła?

Jak dbać o paprotkę w domu? Ważne są oczywiście wymienione już wyżej aspekty, takie jak dobrana ziemia czy odpowiednie podlewanie. Ale to nie wszystko! Bardzo ważne jest również odpowiednie stanowisko, w jakim będzie stała.

Czego nie lubią paprotki?

Kwiaty te nie przepadają za nadmiernym nasłonecznieniem, dlatego też paproć w domu warto ustawić w półcieniu, do którego dociera rozproszone światło. Wartościowym wyborem będzie strona wschodnia. Co więcej, paprotki lubią wilgotne powietrze, więc powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują, nie może być zbyt suche. I pamiętaj, że paprocie nie lubią przesuszenia, więc dbaj o ich systematyczne podlewanie.

Pielęgnacja paprotki domowej nie jest trudna. Postaw na tego typu kwiaty doniczkowe do swojego mieszkania i ciesz się niezwykłymi korzyściami, jakie niesie ich obecność w Twoim domu!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium