kwiatydonice.pl
Jak podlewać rośliny domowe 0
Jak podlewać rośliny domowe

Jak podlewać rośliny domowe?

W uprawie roślin nie ma ważniejszej czynności od odpowiedniego i systematycznego podlewania . Roślina może przystosować się do wielu niesprzyjających warunków, jednak bez wody po prostu umrze. Nie jeden początkujący w opiece nad roślinami zadaje sobie pytanie: Jak podlewać kwiaty doniczkowe? Otóż nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi jednak jest kilka kwestii, które mogą nam pomóc w pielęgnacji roślin.

 

Zainteresuje Cię: Zamiokulkas

 

Jak obficie podlewać rośliny?

Nie łatwo jest stwierdzić ile dana roślina potrzebuje wody. Nie wystarczą tutaj ogólnikowe informację na temat danego gatunku, potrzebna jest przede wszystkim obserwacja rośliny i jej reakcji na podlewanie. Należy zwrócić uwagę na podłoże w jakim roślina się znajduje i w jakim tempie wchłania wodę, ewentualną zmianę koloru liści oraz stan wilgotności ziemi. W jego ocenie pomoże nam tzw. test palca, czyli zanurzenie palca w ziemi, jeżeli jest sucha-roślinę należy podlać, w przypadku kiesy odczuwasz wilgoć-podlewanie jest zbędne.

Warto pamiętać również o tym, że niektóre rośliny oprócz tradycyjnego podlewania wymagają częstego zraszania liści.

 

Jaką wodą podlewać kwiaty doniczkowe?

W tym przypadku jakość zdecydowanie ma znaczenie. Czy można podlewać rośliny domowe wodą z kranu? Można! Jednak warto zwrócić uwagę na to, że woda do podlewania roślin powinna być odstana-to znaczy nalana do konewki co najmniej kilka godzin przed planowanym podlewaniem. Ten czas pozwoli na odparowanie chloru znajdującego się w wodzie, a także na jej ocieplenie.

Jeżeli woda z kranu jest zbyt twarda z powodu dużej zawartości soli i wapnia możemy nią podlewać rośliny dopiero po przegotowaniu i ostudzeniu. Chodzi tutaj głównie o rośliny, które potrzebują kwaśnego podłoża. Im kwaśniejsze podłoże, tym bardziej możemy zaszkodzić.

Gdy mamy taką możliwość, najlepiej podlewać rośliny domowe deszczówką! Zapewni nam to nie tylko oszczędność wody, ale również woda ta zawiera w sobie wiele niezbędnych mikroelementów.

 

 

Woda do podstawki, czy bezpośrednio do ziemi?

Jak już wcześniej wspominałam nie ma jednej, idealnej metody. Także i w tym przypadku eksperymentowanie i obserwacja są jak najbardziej wskazane. Należy wybrać taki sposób, by odpowiednio i bezpiecznie doprowadzić wodę do systemu korzeniowego rośliny.

Podlewanie roślin do podstawki jest przydatne przy roślinach uprawianych w niewielkich doniczkach, gdzie rozeta lub liście rośliny zasłaniają praktycznie całą powierzchnie podłoża. W tym przypadku po nalaniu wody do podstawki roślina pobierze sobie jej odpowiednią ilość. Ważne jest by po jakimś czasie sprawdzić, czy nie zalega w podstawce nadmiar wody, wówczas należy ją wylać. W przeciwnym razie może dojść do gnicia systemu korzeniowego.

Nalewanie wody bezpośrednio do podłoża to chyba najpopularniejsza metoda podlewania. Czynność ta powinna być jednak wykonywana powoli i równomiernie, w taki sposób by woda zdążyła stopniowo wsiąknąć do ziemi, a nie spływać od razu na dno doniczki.

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium