kwiatydonice.pl
Jak uprawiać i pielęgnować anturium? 0
Jak uprawiać i pielęgnować anturium?

Anturium to jeden z kwiatów doniczkowych, który swoim wyglądem potrafi urozmaicić wystrój przeróżnych przestrzeni. Zastanawiasz się nad jego kupnem, ale nie wiesz, czy to roślina dla Ciebie? Jak dbać o anturium, by cieszyło oko każdego dnia? Koniecznie zajrzyj poniżej i poznaj kilka wartościowych wskazówek, które dla Ciebie przygotowaliśmy! Zachęcamy do lektury!

Anturium: co to za kwiat?

W Twoim domu lub biurze brakuje odrobiny egzotyki? Szukasz rośliny, która urozmaici Twoją przestrzeń? Kwiaty anturium (Anthurium) mogą być idealnym wyborem, by dodać trochę koloru i życia do Twojego wnętrza. Odmiana ta, pochodząca z tropikalnych regionów Ameryki Środkowej i Południowej, zdobyła serca miłośników roślin dzięki swoim efektownym, długotrwałym kwiatom oraz wyjątkowym, błyszczącym liściom.

Anturium doniczkowe ma bardzo charakterystyczny kwiatostan w kształcie serca, z którego wychodzi kolba, najczęściej zielona bądź żółta. Liście zaś anturium kwiat ma delikatnie wydłużone, strzałkowate, intensywnie zielone. Roślinę tę wyróżnia mocno widoczne żyłkowanie kwiatostanu, często określane jako skórzaste. A co więcej, anturium kolory może mieć różne: białe, różowe, fioletowe czy najpopularniejsze - czerwone.

Anturium - uprawa krok po kroku

Anturium w domu to z pewnością dekoracyjny strzał w dziesiątkę, jeśli poszukujesz rośliny, która swoim charakterem uzupełni Twoją przestrzeń. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się, że anturium jest rośliną kapryśną, to jednak z odpowiednią pielęgnacją może stać się łatwym i wdzięcznym podopiecznym. Od czego zacząć?

Kwiat anturium jest trujący, więc warto rozpocząć od nałożenia rękawiczek. Zanim więc przystąpisz do jakichkolwiek działań, zabezpiecz się przed ewentualnym przedostaniem się soków rośliny na skórę. Uważaj także na kontakt liści czy kwiatów z ustami bądź oczami.

Jak skutecznie pielęgnować anturium w domu?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować anturium, by cieszyć się jego doskonałą formą? Anturium pielęgnacja w domu powinna opierać się przede wszystkim na zapewnieniu jej odpowiednich warunków wzrostu, ale nie tylko. Bardzo ważne jest samo dostosowanie wielkości doniczki do rośliny, wykorzystanej w niej ziemi oraz zapewnienie anturium odpowiedniej wilgotności powietrza.

Anturium pielęgnacja to także oczyszczanie liści z kurzu, które powinno odbywać się systematycznie, aby nabierały pięknego wyglądu. Warto pamiętać także o przesadzaniu - najlepiej na wiosnę. Młode kwiaty można przesadzać raz do roku, starsze zaś w zależności od potrzeb, nawet co 3 lata.

Anturium: wymagania pod względem warunków

Anturium: jak pielęgnować? W pierwszej kolejności zadbaj o dobrane podłoże. Ziemia musi być przepuszczalna, aby umieszczone z niej korzenie nie gniły. Anturium uprawa powinna odbywać się w kwaśnej ziemi, o odczynie 4,5-5,5 pH. Doskonale sprawdza się tu mieszanka piasku, torfu i przekompostowanej kory, a także gotowe podłoże do storczyków. Pamiętaj, by na dnie doniczki umieścić warstwę drenażową, np. z keramzytu czy chociażby grubego żwiru.

Pielęgnacja anturium w doniczce to także odpowiednio dobrane miejsce, w którym będzie ono stało. Anturium stanowisko lubi jasne, o rozproszonym świetle, z temperaturą w granicach 20-22 st. C. Zadbaj o te warunki, ponieważ złe miejsce ustawienia anturium może spowodować, że roślina nie wytworzy swoich pięknych, kolorowych kwiatów.

Anturium - jak dbać o podlewanie? Powinno ono być dość częste. Należy dostarczać tym kwiatom wody wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. W okresie wegetacji, od marca do września, podlewaj co 2-3 dni. Zimą zaś wystarczy raz w tygodniu. Używaj do tego przefiltrowanej i odstanej wody o pokojowej temperaturze.

Kwiat anturium w doniczce lubi nawożenie. Sięgaj po dopasowane nawozy wiosną i latem, dostarczając je roślinie w proporcjach wskazanych na opakowaniu wybranego środka.

Przydatne środki ochrony dla anturium

Pielęgnacja anturium to także dbałość o zabezpieczenie jej przed różnymi chorobami i szkodnikami. Błędy w uprawie mogą bowiem przyczyniać się do ich pojawiania się, a tym samym do niszczenia rośliny. Najczęstszym problemem bywa przelanie, co powoduje gnicie korzeni, brązowienie i opadanie liści. Warto więc pilnować częstotliwości dostarczania roślinie wody oraz jej ilości.

Często pojawiają się także szkodniki, zjadające kwiat - w takim przypadku warto sięgnąć po dopasowane środki owadobójcze. Z ich pomocą najszybciej i najskuteczniej pozbędziesz się nieproszonych gości i tym samym uratujesz roślinę.

Piękne, skórzane liście o intensywnych kolorach, gustowne kwiatostany i niecodzienne kolby to coś, co znacząco wyróżnia anturium na tle innych roślin domowych. Zachwyca Cię jej wygląd? Nie czekaj, sięgnij po wymarzony kwiat i ustaw w swoim salonie bądź sypialni. Biały, różowy czy może intensywnie czerwony - na którego zakup postawisz?

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium