Dracena jest rośliną, która może stać się piękną i efektowną ozdobą każdego wnętrza. Aby zapewnić jej zdrowy wzrost i zachwycający wygląd, niezbędna jest jednak właściwa pielęgnacja. Prawidłowe podlewanie, dostosowane nawożenie oraz odpowiednie warunki świetlne to kluczowe elementy, które pomogą dracenie pięknie się rozrastać. Jednym z najważniejszych aspektów jest jednak dobór właściwej donicy. Jakie konkretne kroki należy podjąć, aby dracena zachowała swój urok i bujny wygląd przez długie lata? Tego dowiesz się poniżej - zachęcamy do lektury!
Wybieramy doniczkę do draceny: o czym pamiętać?
Dracena jest rośliną z rodziny szparagowatych, pochodzących głównie z obszarów tropikalnej Afryki, Azji i Ameryki Środkowej. Ich charakterystyczne kształty przypominające małe drzewka cieszą się niezwykłą popularnością w domowych hodowlach i trudno się temu dziwić. Dość wysoki, wąski pień zakończony jest lancetowatymi liśćmi, które układają się w piękny, intensywnie zielony wachlarz. Tak gustowny wygląd i do tego łatwość pielęgnacji sprawiają, że staje się ona częstym wyborem do prywatnych przestrzeni (ale i tych biurowych też!).
Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najpiękniejszy okaz nie przetrwa, jeśli nie będzie on prawidłowo pielęgnowany. Postawą jest naczynie, w jakim zostanie umieszczony. Dracena: jaka doniczka sprawdzi się u niej najlepiej? Jest kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę.
Jaka doniczka do draceny? Przede wszystkim o odpowiednim rozmiarze!
Doniczka do draceny przede wszystkim powinna być dobrana pod kątem wielkości rośliny. Kwiaty te rosną dość wolno, więc na początku nie potrzebują naczynia o sporych rozmiarach. Jest to ważne także pod względem zdrowia samej rośliny - nadmiar przestrzeni sprawi, że bryła korzeniowa będzie się rozwijała nadmiernie, tym samym spowalniając rozrost nadziemnego pędu.
Jak wybrać odpowiednią? Nowa donica do draceny powinna być tylko o rozmiar większa niż poprzednia - tak o ok. 5 cm w średnicy. Taka przestrzeń będzie wystarczająca do dalszego rozwoju kwiatu.
Materiał doniczki dopasowany do potrzeb rośliny
Musisz pamiętać, że doniczka na dracenę powinna być wykonana z trwałych i stabilnych materiałów. Kwiat ten bowiem z czasem zyskuje znaczne wymiary, a źle dobrane naczynie może powodować jego przewracanie się. Aby uniknąć uszkodzeń draceny, warto stawiać na doniczki wykonane np. gliny. Są one dość ciężkie, by zapewnić roślinie stabilność, a przy tym mają zdolność do pochłaniania nadmiaru wilgoci z podłoża i oddawania go, gdy roślina przeschnie. Oczywiście założenie to dotyczy kwiatów o większych wymiarach - przy tych niewielkich równie dobrze sprawdzi się prosta doniczka z tworzywa sztucznego.
Stawiaj na doniczki z odpływami w dnie
Wiele osób nieświadomie myli doniczki z osłonkami - a to bardzo duży błąd pielęgnacyjny, przez który możesz stracić roślinę. Doniczka to naczynie, które w swoim dnie posiada odpływy na wodę. Dzięki nim istnieje możliwość odprowadzenia nadmiaru wody, gdy za mocno podlejesz roślinę. Osłonka zaś ich nie posiada, przez co posadzona w niej roślina narażona jest na gnicie spowodowane zastojami wody. Zawsze wybieraj więc doniczki z przynajmniej 2-3 otworami.
Uprawa draceny - przydatne porady
Doniczka jest niezwykle ważnym aspektem, ale niejedynym. Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę, by cieszyć się świetnym wyglądem zakupionej draceny?
Dracena - jaką ziemię do niej wybrać?
Odpowiednio dobrane podłoże to podstawa zdrowia rośliny. Jaka ziemia do draceny w doniczce będzie najlepsza? Najlepiej sprawdzi się tu ta sporządzona na bazie wysokiego torfu. Takie podłoże powinno posiadać pH w okolicy 6-7 i być wysoko przepuszczalne dla powietrza. Sięgnij po gotową ziemię do dracen lub skomponuj własną mieszankę z ziemi uniwersalnej, torfu i perlitu. I nie zapomnij oczywiście o warstwie drenażu na dnie! W jego przygotowaniu pomoże Ci keramzyt.
Stanowisko dla draceny
Żeby Twoja dracena mogła się prawidłowo rozwijać, potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Kwiaty te lubią miejsca o jasnym, rozproszonym świetle. Możesz więc zakupioną dracenę postawić w niewielkiej odległości od okna zasłoniętego firanką. Nie wybieraj dla niej zaś miejsc o bardzo intensywnym promieniowaniu słonecznym czy bardzo ciemnych, gdyż oba te przypadki sprawią, że roślina zacznie obumierać.
Podlewanie i nawożenie draceny
Dracena nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o podlewanie. Wystarczy, że dostarczysz jej wody raz w tygodniu, kiedy górna warstwa ziemi będzie już lekko przeschnięta. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, to powinno ono odbywać się od wiosny do jesieni. Ilość nawozu zależy od wybranego produktu, dlatego też sugeruj się instrukcjami umieszczonymi na jego opakowaniu.
Dracena to jedna z tych roślin, które będą odpowiednie zarówno dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z roślinnością, jak i dla zaawansowanych miłośników domowej zieleni. Pamiętaj, by sięgać po dopasowaną doniczkę i odpowiednio pielęgnować roślinę, a odwdzięczy Ci się ona świetnym wyglądem doskonale uzupełniającym Twoją domową aranżację.
Magda
Żeby roślina lepiej rosła i stabilnie się trzymała, można oprzeć rosnącą dracenę o np. kij do szczotki https://4homexpert.com/10546-kije-do-szczotki
Marta kwiatydonice.pl
Pani Magdaleno, świetnie sprawdzają się również podpory bambusowe lub paliki kokosowe. Pozdrawiam