Intensywna zieleń liści i białe kwiaty - skrzydłokwiat, bo o nim mowa, to coraz częstszy wybór wśród osób poszukujących łatwych w pielęgnacji, a przy tym niezwykle estetycznych kwiatów. Nie będzie on jednak zachwycał, jeśli nie będzie odpowiednio zadbany. Skrzydłokwiat - jaką doniczkę wybrać? Szukając idealnego naczynia dla swojego kwiatu warto wiedzieć, że wybór odpowiedniego może mieć znaczący wpływ na jego zdrowie i rozwój. Zajrzyj niżej i sprawdź, jak ją dopasować do potrzeb tej rośliny i poznaj wartościowe wskazówki nt. jej pielęgnacji!
Skrzydłokwiat - czym się wyróżnia?
Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, która zyskała ogromną popularność wśród miłośników zieleni. Co sprawia, że wyróżnia się on spośród wielu innych roślin domowych? Skrzydłokwiaty zachwycają pięknymi białymi kwiatami i ciemnozielonymi liśćmi, które nadają elegancji i świeżości każdemu wnętrzu, w jakim się znajdą. Kwiaty te mogą zakwitać przez większą część roku, a ich wyjątkowy wygląd stanowi doskonałe uzupełnienie dla każdej aranżacji wnętrza.
Ale to nie wszystko! Skrzydłokwiaty są niezwykle łatwe w pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. I do tego są świetnymi oczyszczaczami powietrza, więc ich obecność w mieszkaniu to nie tylko doskonały sposób na uzupełnienie aranżacji, ale i na pozbycie się z zawieszonych w powietrzu toksyn.
Jak dobrać doniczkę do skrzydłokwiatu?
Skrzydłokwiat: jaka doniczka będzie do niego najlepsza? Dobór odpowiedniej to kluczowy krok w zapewnieniu mu zdrowego wzrostu i pięknego wyglądu. Czym się więc kierować przy jej wyborze?
Doniczka do skrzydłokwiatu powinna:
- mieć odpowiedni rozmiar - nowa doniczka powinna być nieco większa od obecnej, aby zapewnić roślinie odpowiednią przestrzeń do wzrostu. Zbyt duża doniczka może prowadzić do nadmiernego przelewania rośliny lub wzrostu jej bryły korzeniowej zamiast liści, więc unikaj obszernych pojemników. Najlepszym wyborem może okazać się doniczka o rozmiar większa od obecnej, np. o 5 cm szerszej średnicy.
- mieć wytrzymały materiał - w sprzedaży znajdziesz doniczki z różnych materiałów, takich jak tworzywo sztuczne czy ceramika, a nawet tych imitujących beton. Warto pamiętać, że każdy materiał ma swoje właściwości. Na przykład, ceramika jest porowata i pomaga regulować wilgotność, ale może przy tym także przyspieszyć wysychanie podłoża. Za to jest dość ciężka, a dzięki temu stabilniejsza. Tworzywo sztuczne natomiast jest lekkie i trwałe, ale mniej przepuszcza powietrze. Wybierz doniczkę, która spełnia Twoje potrzeby i pasuje do estetyki wnętrza.
- posiadać drenaż - upewnij się, że wybrana doniczka ma otwory w dnie, które umożliwiają swobodny odpływ nadmiaru wody po podlaniu rośliny. To kluczowe dla uniknięcia gnicia korzeni, do jakiego mogłoby dość przy zaleganiu wody w naczyniu.
- posiadać podkładkę - obecność drenażu wiąże się z przeciekaniem wody na zewnątrz doniczki, w związku z czym musi się pod nią znaleźć podkłada. Dzięki niej zabezpieczysz powierzchnię mebli przed wilgocią, ale i pozwolisz roślinie na późniejsze pobranie wody, gdy będzie tego potrzebowała. Upewnij się, że podkładka jest dostatecznie duża, aby objąć całą powierzchnię dna doniczki.
- być stetyczna - doniczka powinna harmonijnie współgrać z wystrojem wnętrza, ale i podkreślać urok skrzydłokwiatu. Wybierz kształt, kolor i wzór, który odpowiada Twojemu gustowi i wpisuje się w otaczającą go aranżację.
Podstawy prawidłowej pielęgnacji skrzydłokwiatu
Jak utrzymać skrzydłokwiat w świetnej kondycji? Jest to dość proste! Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku ważnych zasad względem jego podlewania, nawożenia czy chociażby samego stanowiska, w którym będzie ustawiony.
Skrzydłokwiaty to rośliny, które lubią wilgotne podłoże. W związku z tym wymagają dość częstego podlewania - ok. 2 razy w tygodniu. Latem, gdy temperatura osiąga znaczne wartości, skrzydłokwiat może potrzebować nawet większej ilości wody. Na szczęście jest to proste w zaobserwowaniu. Przyjrzyj się jego liściom - kwiat ten bowiem przy niedoborach wody marnieje, a liście stają się zwiotczałe. Jeśli zaobserwujesz taki stan, podlej go, a szybko ożyje i wróci do swojej świetnej formy.
Ważne jest także samo nawożenie rośliny. W zimie jest ono zbędne, ale musisz o nim pamiętać w okresie wiosenno-letnim. Stosuj się do zaleceń producenta nawozu, który wybrałeś. Przeważnie zaleca się podlewanie nim raz na 2-3 tygodnie.
Podlewanie i nawożenie już znasz, więc czas odpowiednio ustawić zakupiony skrzydłokwiat. Jest to roślina, która lubi stanowiska półcieniste. Postaw go więc w punkcie, który nie jest bezpośrednio oświetlony przez słońce - np. w przeciwległym do okna kącie pokoju.
Skrzydłokwiaty to rośliny łatwe w pielęgnacji i przy tym niezwykle urokliwe. Pamiętaj o właściwie dobranej do niego doniczce, a wciąż rosnący kwiat będzie Cię codziennie zachwycał swoim pięknem.