kwiatydonice.pl
Jaka doniczka do storczyka? Podstawy uprawy, które powinieneś znać 0
Jaka doniczka do storczyka? Podstawy uprawy, które powinieneś znać

Doniczka do storczyka to nie tylko wybór estetyczny, ale również kluczowy czynnik wpływający na zdrowie i rozwój Twojej rośliny. Warto zrozumieć podstawowe zasady doboru, które pomogą Ci dokonać właściwego zakupu. Jak zapewnić storczykom odpowiednie warunki do wzrostu? Niezbędna będzie właściwa pielęgnacja, ale i dobrana doniczka do storczyka. Zajrzyj niżej i sprawdź, jak zadbać o swojego kwiatka!

Storczyki - jaka doniczka będzie dla nich najlepsza?

Storczyk (z łaciny Orchidaceae, skąd też druga popularna nazwa Orchidei) jest jedną z najpopularniejszych roślin kwiatowych. Można go spotkać w niemal każdym domu, o kwiatach w przeróżnych odcieniach. Storczyki znane są ze swojej elegancji, która nadaje szyku każdej przestrzeni, w której się znajdą.

Orchidee to jedne z najpopularniejszych kwiatów wybieranych jako prezenty, mimo że ich specyficzne wymagania hodowlane mogą przysparzać trudności. Jednak rozmaitość kształtów i kolorów ich kwiatów sprawia, że ten egzotyczny kwiat jest bardzo pożądany. Warto przy tym pamiętać o potrzebach tego typu rośliny. Kupiłeś lub dostałeś storczyk i chcesz go przesadzić? Zastanawiasz się, jakie doniczki do storczyków sprawdzają się najlepiej? Poniżej umieściliśmy kilka wskazówek - koniecznie się z nimi zapoznaj!

Jak duża powinna być doniczka do storczyka?

Rozmiar doniczki do storczyka powinien być dopasowany pod kilkoma względami. Będzie on zależny m.in. od wielkości i wieku rośliny, ale i samych jej preferencji. Najczęściej są to średnie doniczki, lecz nie jest to reguła. Którą więc wybrać?

Orchidee lubią ciasne doniczki, dlatego też do tego typu kwiatów domowych najczęściej wybiera się głębokie naczynia o stożkowatym kształcie. Donica musi być odpowiednio duża, by pomieściła wszystkie korzenie, ale nie powinna zostawiać im zbyt wiele wolnej przestrzeni. Pamiętaj, że najlepszym wyborem najczęściej jest naczynie tylko o rozmiar większe niż teraźniejsze. Te kilka centymetrów różnicy wystarczy, aby zmieścić w nich bryłę korzeniową i przy tym dać jej szansę na dalszy rozrost.

Storczyk: doniczka z odpływem czy bez?

Najlepszym wyborem dla storczyka jest doniczka z otworami odpływowymi na dnie. Dziurki te pozwalają na skuteczne odprowadzanie nadmiaru wody, co jest niezwykle istotne dla zdrowia rośliny. Mimo że orchidee potrzebują wilgoci, to nie przepadają za stałym zalewaniem. Otwory pozwalają uniknąć gnicia korzeni i tym samym obumierania kwiatu. Są one ważne również z innego względu - dzięki ich obecności zwiększa się przewiew powietrza w bryle korzeniowej, co dodatkowo wspiera zdrowy rozwój rośliny.

Storczyki - jaka doniczka wpasuje się w Twoje wnętrze?

Przy wyborze doniczki do orchidei nie należy zapominać o samej estetyce. Wybrany model będzie miał wpływ na wygląd rośliny, ale i całej aranżacji pomieszczenia, w której się znajdzie, dlatego warto dopasować ją do niej.

Najwygodniejsze pod względem uprawy storczyków są przezroczyste doniczki, przez które w prosty sposób można ocenić, czy kwiat wymaga podlania. Rośliny te lubią namaczanie, czyli samodzielne pobieranie takiej ilości wody z podstawki, jakiej aktualnie potrzebują. Z tego też względu do klasycznej przezroczystej donicy warto dokupić osłonkę. Jej charakter dopasuj do stylu wnętrza. Nowoczesne donice do storczyków potrafią zachwycić różnorodnością. Klasyczna biała, pudrowa, zielona czy może różowa? Możliwości jest wiele - zastanów się i wybierz ten dopasowany wariant.

Storczyk - podstawy uprawy

Wybór odpowiedniej doniczki do storczyków nie jest jedynym, jakiego musisz dokonać. Duże znaczenie ma także samo podłoże, w którym będzie on rósł, czy stanowisko, w jakim go ustawisz. O czym pamiętać? 

Jaką ziemię wybrać do storczyków? 

Kwiaty te najlepiej rosną w specjalnym podłożu dla storczyków, które jest dostępne w sklepach ogrodniczych takich jak nasz. Tego rodzaju podłoże jest dostosowane do specyficznych potrzeb storczyków: zapewnia dobrą cyrkulację powietrza, drenaż i posiada pH o wysokości 5,5-6,5. W skład takiej ziemi dla storczyków wchodzi kora iglaków, torf wysoki, chipsy kokosowe i perlit, a często także nawóz. Tak dopasowane podłoże pozwala korzeniom rośliny swobodnie oddychać i w żaden sposób nie ogranicza ich rozrostu.

Stanowisko dla storczyka: jakie będzie najlepsze?

Storczyki to jedne z tych kwiatów, które nie znoszą bezpośredniego, mocnego promieniowania słonecznego. Zdecydowanie lepiej odnajdują się w jasnych miejscach, ale o rozproszonym świetle. Kwiat najlepiej więc postawić na wschodnim lub południowo-zachodnim oknie, gdzie będzie mu najlepiej. Jeśli jednak jedyną możliwością jest pokój o wystawie południowej, to zadbaj o znaczne oddalenie go od okna.

Już wiesz, jakie doniczki dla storczyków są najlepsze. Wiesz też, które podłoże i miejsce w mieszkaniu wybrać. Pozostaje tylko jedno - wprowadzić te wskazówki w życie. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium