Juka doniczkowa to najczęściej spotykana roślina w naszych salonach. Do każdego wnętrza wnosi odrobinę luksusu i egzotyki. Często określana jest jako palma – którą nie jest, a wszystko przez liście wyrastające na szczycie dość grubych pni, jak u egzotycznych palm. Choć jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie warto znać jej upodobadnia.
Juka Gwatemalska, Yucca czy też Jukka to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Meksyku. W naturze osiąga pokaźne rozmiary – dorasta aż do 15 metrów! W naszym klimacie możemy ją spotkać jako roślinę domową o wysokości około 1,5 metra z ciemnozielonym pióropuszem na szczycie. Pióropusz tworzą ciemnozielone, ostre i dość sztywne liście.
Stanowisko
Juka jako roślina pochodząca z ciepłych, egzotycznych terenów potrzebuje dużo światła, choć miejsce przy południowym oknie może skutkować poparzeniem liści. Jednak nie może być uprawiana w miejscu cienistym, czy nawet półcieniu – liście jej będą wówczas słabe, wiotkie i znacznie jaśniejsze. Latem roślinę możemy trzymać na balkonie lub tarasie, jednak nie w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym.
Podlewanie
Roślina znacznie lepiej zniesie okresową suszę i niż nawet najmniejsze przelanie. Dlatego podlewamy ją dość oszczędnie. Nie potrzebują dużej wilgoci, więc nie potrzebuje codziennego zraszania, czynność tą możemy znacznie ograniczyć. Nawozimy od wiosny do jesieni nawozem uniwersalnym lub
specjalnie przeznaczonym do palm.
Przesadzanie
Ważne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża – musi być lekkie i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się specjalistyczna
ziemia do palm, na dno obowiązkowo
drenaż i dodatkowo doniczka z odpływem, by zminimalizować ryzyko przelania – mogłoby okazać się dla niej zabójcze.