kwiatydonice.pl
Juka doniczkowa – królowa salonów 0
Juka

 

Juka doniczkowa to najczęściej spotykana roślina w naszych salonach. Do każdego wnętrza wnosi odrobinę luksusu i egzotyki. Często określana jest jako palma – którą nie jest, a wszystko przez liście wyrastające na szczycie dość grubych pni, jak u egzotycznych palm. Choć jest rośliną niewymagającą i łatwą w uprawie warto znać jej upodobadnia.
 
Juka Gwatemalska, Yucca czy też Jukka to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Meksyku. W naturze osiąga pokaźne rozmiary – dorasta aż do 15 metrów! W naszym klimacie możemy ją spotkać jako roślinę domową o wysokości około 1,5 metra z ciemnozielonym pióropuszem na szczycie. Pióropusz tworzą ciemnozielone, ostre i dość sztywne liście.
 

Stanowisko

Juka jako roślina pochodząca z ciepłych, egzotycznych terenów potrzebuje dużo światła, choć miejsce przy południowym oknie może skutkować poparzeniem liści. Jednak nie może być uprawiana w miejscu cienistym, czy nawet półcieniu – liście jej będą wówczas słabe, wiotkie i znacznie jaśniejsze. Latem roślinę możemy trzymać na balkonie lub tarasie, jednak nie w miejscu bezpośrednio nasłonecznionym.

Podlewanie

Roślina znacznie lepiej zniesie okresową suszę i niż nawet najmniejsze przelanie. Dlatego podlewamy ją dość oszczędnie. Nie potrzebują dużej wilgoci, więc nie potrzebuje codziennego zraszania, czynność tą możemy znacznie ograniczyć. Nawozimy od wiosny do jesieni nawozem uniwersalnym lub specjalnie przeznaczonym do palm.

 

Przesadzanie

Ważne jest zapewnienie odpowiedniego podłoża – musi być lekkie i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się specjalistyczna ziemia do palm, na dno obowiązkowo drenaż i dodatkowo doniczka z odpływem, by zminimalizować ryzyko przelania – mogłoby okazać się dla niej zabójcze.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium