kwiatydonice.pl
Juka - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Juka - wymagania i uprawa w warunkach domowych

 

Juka gwatemalska (Yucca elephantipes)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Zaprezentujemy Wam dzisiaj znaną i popularną roślinę liczącą około 40 gatunków -juka gwatemalska (Yucca elephantipes). Jest ona popularną rośliną doniczkową jak i tarasową o charakterystycznym zdrewniałym pniu. Juka w naturalnym stanowisku porasta Amerykę Środkową i Południową, gdzie rośnie w suchych i ciepłych warunkach. W zależności od gatunku może przybierać formę byliny, krzewu, a nawet drzewa. Jukka jest rośliną zaliczaną do sukulentów, dlatego ma zdolności magazynowania wody i znosi chwilowe przesuszenie. Jest rośliną łatwą w uprawie i odporną na suszę, która doskonale nadaje się do dekoracji wnętrz i tarasów. Jeśli jesteście zaciekawieni uprawą tej niezwykłej rośliny zachęcamy do przeczytania artykułu.

Juka to roślina, która wyróżnia się na tle innych roślin swoimi pięknymi liśćmi, które tworzą zielony pióropusz na szczycie pnia. Liście juki są sztywne, ostre i zakończone kolcem, dlatego należy zachować ostrożność przy ich przycinaniu lub przesadzaniu. Juka kwitnie rzadko, ale gdy to robi, wytwarza piękne białe lub kremowe kwiaty, które zwisają z długich pędów. Pnie juki gwatemalskiej sprowadza się z Indii, a następnie sadzi w ciepłej szklarni. Roślina w domowych warunkach dorasta do około 3-4 metrów, zależne jest to od wysokości użytego pnia. Rośnie bardzo wolno jej roczny przyrost wynosi około 15-30cm. Juka to roślina, która zachwyca swoją elegancją i majestatem. Jej długie, sztywne liście tworzą piękne rozety, które nadają wnętrzom niepowtarzalnego stylu i klasy. Juka jest łatwa w uprawie i nie wymaga dużej uwagi, dlatego jest idealna dla osób ceniących sobie prostotę i naturalność.


🌤️ STANOWISKO

Juka to roślina, która najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, o rozproszonym świetle. W lecie można ją wystawić na balkon lub taras, ale należy uważać na zbyt niskie lub wysokie temperatury. Zimą należy pamiętać, aby temperatura nie spadła poniżej 10°C, latem temperatura pokojowa lub jasne miejsce na tarasie. Juki pozostawiając w pomieszczeniu warto raz na tydzień zraszać wodą. Pamiętaj, aby dobrać odpowiedni zraszacz z regulowanym strumieniem wody, tak aby roślina była w stanie wyschnąć w ciągu 2 godzin.


 💦 PODLEWANIE

Juka to roślina, którą należy podlewać umiarkowanie, ponieważ nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni. Zaleca się w okresie letnim podlewać roślinę raz na 7-10 dni. Natomiast zimą bardzo rzadko raz na 2-3 tygodnie. Częstotliwość podlewania zależne jest od pory roku oraz temperatury otoczenia. Jeśli tylko zauważymy żółknące liści, ograniczamy podlewanie, ponieważ jest to jeden z głównych objawów przelania. Przed kolejnym podlewaniem najlepiej sprawdzić wilgotność podłoża. Do tego celu możemy użyć wilgotnościomierza lub zastosować domowy sposób wkładając palec do gleby na głębokość 5-10 cm. Jeśli gleba jest sucha podlewamy roślinę, jeśli jest wilgotna nie podlegamy, ponieważ zbyt częste i obfite podlewanie może powodować gnicie korzeni i żółkniecie liści. Dlatego należy podlewać roślinę umiarkowanie i zgodnie z jej potrzebami, a także zapewnić jej dobrze przepuszczalną glebę i odpowiedni drenaż. 

Podlewanie roślin jest niezbędnym zabiegiem, który wpływa na ich zdrowy rozwój i funkcjonowanie. Rośliny mogą cierpieć z powodu podlewania wodą zimną lub twardą. Woda zimna może spowodować szok termiczny, który objawia się czarnymi plamami na liściach. Woda twarda zawiera sole mineralne, które ograniczają wzrost rośliny. Aby uniknąć takich problemów, należy podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej oraz wodą miękką wcześniej zagotowaną lub odstaną.


 🧴 NAWOŻENIE

Juka wymaga regularnego nawożenia, zaleca się nawożenie od wiosny do jesieni raz na 2 tygodnie, a w okresie zimowym raz na miesiąc. Dobrym rozwiązaniem są nawozy mineralne, dedykowane dla juk. Zawierają one potrzebne składniki pokarmowe takie jak potas, azot, fosfor itp. Te składniki wpływają na wzrost, kwitnienie i odporność roślin na choroby i szkodniki. Dzięki odpowiedniemu nawożeniu roślina może się rozwijać w optymalnych warunkach i prezentować swój piękny i zdrowy wygląd. 

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Jukę należy przesadzać, co około 2 lata, najlepiej między wiosną, a latem, wtedy roślina jest w fazie silnego wzrostu. Podczas przesadzania rośliny należy pamiętać, aby wybrać odpowiednią nową doniczkę, która powinna być ona o rozmiar większa, czyli około 5 cm szersza. Wybrana doniczka powinna posiadać otwory drenażowe pozwalające na lepszy przepływ powietrza i wody.

Przed przystąpieniem do przesadzenia rośliny najpierw oczyszczamy bryłę korzeniową z suchych i chorych fragmentów, a następnie rozluźniamy ją pozbywając się starej ziemi. Na spód doniczki nasypujemy warstwę drenażową na 2 cm wysokości. Nasypujemy odpowiednią mieszankę ziemi do połowy doniczki umieszczamy kwiatka na środku i zasypujemy pozostałą częścią ziemi. Świeżo przesadzona roślinę możemy delikatnie podlać.

Juka wymaga specjalnego podłoża, które zapewni jej optymalne warunki do rozwoju. Dobrym wyborem jest ziemia do juk z perlitem, która zapobiega zbytniemu sklejaniu się ziemi i ułatwia odprowadzanie nadmiaru wody. Innym świetnym rozwiązaniem jest dedykowany zestaw do przesadzania palm juk i dracen, który zawiera odpowiednio dobraną mieszankę podłoża. Taka mieszanka ziemi zapewnia jukom odpowiednie odżywianie i poprawia filtracje powietrza w podłożu.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęściej występującymi chorobami grzybowymi u juki jest: czarna plamistość oraz szara pleśń. Czarna plamistość objawia się początkowo żółtymi, brązowymi, a następnie czarnymi plamami. Są one różnej wielkości i o różnych kształtach. Główną przyczyną tej choroby jest nadmierne podlewanie rośliny. Szara pleśń objawia się szarobiałym nalotem na liściach, najczęściej atakowane są rośliny, które rosną w wilgotnych i chłodnych pomieszczeniach. Aby zapobiec chorobom grzybowym rośliny, należy unikać nadmiernego podlewania. Zbyt duża ilość wody w glebie sprzyja namnażaniu się patogenów. W razie potrzeby można zastosować środek grzybobójczy, który zabezpieczy roślinę przed infekcją.

Najczęściej występującymi szkodnikami u juki są: tarczniki, przędziorki, wciornastki, wełnowce. Szkodniki te żerują na liściach i łodygach rośliny wysysając z niej soki. Powoduje to ich zniekształcenie, przebarwienie oraz usychanie liści, a nawet całej rośliny. Aby zapobiec infekcji szkodnikami, należy regularnie sprawdzać stan rośliny i usuwać zainfekowane części. Można też stosować środki ochrony roślin, takie jak oprysk owadobójczy lub naturalne sposoby- przemywanie roślin wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym. Zakażone rośliny powinno się odizolować od innych roślin, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szkodników.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Jeśli roślina rośnie w warunkach domowych warto raz na tydzień zraszać jej liście.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy wygląd rośliny, warto zastosować nabłyszczasz, który zabezpieczy liście przed kurzem oraz zniweluje nieestetyczne zacieki na liściach

✔️ Juka jets rośliną bezpieczną dla zwierząt

✔️ Juka jest odpowiednia dla osób poczatkujących, nie wymaga częstego podlewania ani szczególnej pielęgnacji.

✔️ Podczas niedoboru światła młode liście wydłużają i wykręcają się w kierunku światła

✔️ Juka rozmnażana jest przez podział- sadzenie fragmentów pnia 


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Juka gwatemalska nazywana jest stopą słonia ze względu na jej poszerzający się pień u dołu.

✔️ Kwiaty juki zapylane są jedynie przez specjalny rodzaj ćmy, nie występujący w Europie, dlatego w naszym kraju nie wytwarza ona nasion

✔️️ W krajach, gdzie juka występuje naturalnie kwiaty jej są jadalnie i dodawane są do sałatek.

✔️ Z włókien juki produkowane są tkaniny

✔️ Roślina zakwita latem (w domowych warunkach kwitnie bardzo rzadko)


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium