kwiatydonice.pl
Kalatea – roślina z malowanymi wzorami 0
Kalatea – roślina z malowanymi wzorami

Kalatea – roślina z malowanymi wzorami

Kalatee możemy zaliczyć do eleganckich kwiatów doniczkowych. Zawdzięcza to swoim pięknym, różnokolorowym liściom, które dodatkowo posiadają jakby malowane wzory. Możemy je spotkać w odcieniach zieleni, brązów, czerwieni, a nawet różu. Każde jedne zadziwiają swoim urokiem.

Niestety Kalatea jest dość trudna w uprawie. Cała trudność sprawia zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności. Za mała wilgotność powietrza powoduje zasychanie brzegów liści i powstrzyma wyrastanie nowych liści, co przyczynia się do obumierania rośliny.

Nie wiesz jak pielęgnować kalatee? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących jej uprawy!

Kalatea – pochodzenie

Kalatea należy jest blisko spokrewniona z marantą i często jest z nią mylona. Posiada blisko 300 gatunków pochodzących z Ameryki Środkowej i Południowej i z Karaibów. W krajach tropikalnych Kalatea uprawiana jest jako roślina ogrodowa.  W Ameryce Południowej i na Antylach gatunek ostrzeszyn jadalny uprawiany jest dla swoich jadalnych bulw. W naszych Polskich warunkach Kalatea przetrwa jedynie jako roślina doniczkowa.

O Kalatei mówi się „modląca się roślina”, gdyż wieczorami blaszki liściowe ustawiają się do góry. 

Zainteresuje Cię: Areka, czy Chamedora?

 

Kalatea – roślina z malowanymi wzorami

Stanowisko

Kalatee należy ustawić w miejscu delikatnie zacienionym o lekko rozproszonym świetle. Najlepszym miejscem będzie wschodni albo północno-zachodni parapet okna, a w południowym pokoju stolik oddalony od szyby. Zimą zdecydowanie lepsza będzie strona południowa. 
Kalatea – roślina z malowanymi wzorami

Podlewanie

Kalatee podlewamy w taki sposób, aby ziemia lekko wilgotna-ale okresowo nieco przesychała na powierzchni. Aby zachować odpowiednią wilgotność donicę z rośliną warto postawić na tacy z kamykami częściowo zanurzonymi w wodzie (doniczka musi być sucha, aby korzeniom nie było za mokro) lub co rano zraszać je ciepłą, miękką wodą, np. przegotowaną.

Kalatea nie najlepiej znosi zasolenie gleby, więc nawożenie rośliny przeprowadzamy z umiarem. Najlepiej nawozić ją mniej więcej dwa razy w miesiącu, od marca do września, stosując nawozy do roślin zielonych lub doniczkowych.

Kalatea – roślina z malowanymi wzorami

Przesadzanie

Kalatea dobrze rośnie w podłożu, o kwaśnym odczynie pH (5-6), na które składa się ziemia próchniczna. Poleca się, aby zakupioną Kalateę od razu przesadzić do takiego podłoża. Na dno doniczki warto wsypać warstwę drenażu np. keramzyt.

Roślinę tę rozmnażamy przez podział bryły korzeniowej. Za długie korzenie można skrócić. Kalatee sadzimy i przesadzamy do takich doniczek, aby korzenie mieściły się do nich swobodnie.


Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium