kwiatydonice.pl
Kentia- wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Kentia- wymagania i uprawa w warunkach domowych

Kentia (Kentia forsteriana)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Zaprezentujemy Wam dziś jedną z najpopularniejszych palm kentie (Kentia forsteriana)- dodaje do pomieszczenia elegancji, poprzez swoje długie pierzaste liście, które rozchylają się na boki jak wachlarze. Kentia zwana również kencja lub howeą naturalnie występuje na terenach o klimacie subtropikalnym. Możemy ją naturalnie spotkać na wyspie Lord Howe, na morzu Tasmana, pomiędzy Australia, a Nową Zelandią. Palma w swoim naturalnym środowisku osiąga nawet 11m wysokości. W artykule przedstawimy Wam najważniejsze zasady pielęgnacji palmy, takie jak wybór odpowiedniego stanowiska, podłoża, nawożenie, ochrona przed chorobami i szkodnikami, a także częstotliwość i sposób przesadzania i podlewania. Jeśli jesteście zaciekawieni tą niezwykle piękną i łatwą w uprawie palmą, zapraszamy do przeczytania artykułu. 
 

 

Kentia to palma wyróżniająca się swoimi długimi i smukłymi liśćmi, które tworzą efektywną koronę. Palmę należy traktować jak roślinę egzotyczną, która potrzebuje ciepła, wilgoci oraz odpowiedniej intensywności światła. Roślina w domowych warunkach osiąga około 2,5m wysokości. Roślina posiada długie, pierzaste liście o ciemnozielonym zabarwieniu, które decydują w znaczącym stopniu o jej dekoracyjności. Roślina wytwarza niepozorne kwiatostany jednak w domowych warunkach nie kwitnie. Roślinę sadzi się po kilka sadzonek dzięki temu liście rozchylają się na różnych poziomach dając lepszy efekt objętości. Przyrost w warunkach domowych jest bardzo powolny, howea wypuszcza około 1-2 liście w ciągu roku. Kencja jest najczęściej wybierana palmą do aranżacji wnętrz. Przyczyną jest łatwość w pielęgnacji, oraz egzotyczny wygląd dodający uroku każdemu pomieszczeniu i sprawiający, że jest bardziej przytulne.


🌤️ STANOWISKO

Kentia to palma, najlepiej rosnąca na stanowisku jasnym, jednak tam, gdzie promienie słoneczne nie docierają bezpośrednio. Roślina toleruje również stanowiska ciemniejsze, jednak rośnie w takich miejscach nieco słabiej. Palma lepiej czuje się w temperaturach wyższych około 18-22°C, jednak zimą temperatura może spaść do około 14-16°C. Ważne jest, aby zapewnić Kencji odpowiednia wilgotność powietrza, oraz usytuować ją z dala od przeciągów. Wymaga ona zraszania dwa razy w tygodniu latem oraz raz w tygodniu zimą. Najlepiej sprawdzi się do tego celu zraszacz z regulacją zamgławiania, co pozwoli na odpowiednie dozowanie tak, aby roślina była w stanie wyschnąć przez około 2 godziny. 


 💦 PODLEWANIE

Kentia wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy to należy podlewać ją około 2 razy w tygodniu. W zimie natomiast nawadniamy ją nieco skąpiej, raz na około 10 dni, ale tak, aby nie dopuścić do całkowego wyschnięcia podłoża. Zaleca się używania deszczówki do podlewania kentii lub od czasu do czasu wystawania jej na letni deszcz. Szybkość wysychania podłoża zależy od warunków środowiskowych, takich jak temperatura i nasłonecznienie. Im wyższa temperatura i większe nasłonecznienie, tym częściej należy podlewać palmę.

Niektóre rośliny są bardzo wrażliwe na jakość i temperaturę wody, dlatego trzeba unikać podlewania ich wodą twardą lub zimną. Woda twarda zawiera sole, które mogą osadzać się na liściach i zaburzać ich oddychanie. Woda zimna może wywołać szok termiczny, czyli nagłą zmianę temperatury otoczenia, co może prowadzić do uszkodzeń komórek i tkanek roślinnych. Objawami szoku termicznego mogą być ciemne plamy na liściach, zwiędniecie, opadanie kwiatów lub nawet obumieranie roślin. Aby temu zapobiec, należy podlewać rośliny wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury pomieszczenia, a najlepiej przegotowaną lub odstaną.

Aby sprawdzić, czy roślina potrzebuje wody, wystarczy dotknąć gleby palcem i ocenić jej wilgotność. Jeśli gleba jest sucha na głębokości 5-10 cm, oznacza to, że roślina wymaga podlania. Jeśli gleba jest wilgotna, nie należy podlewać rośliny, ponieważ nadmiar wody może spowodować gnicie korzeni i uszkodzenie rośliny.


 🧴 NAWOŻENIE

Palmy Kentia wymagają regularnego nawożenia, aby zachować zdrowy i piękny wygląd. Dobrze jest stosować nawozy mineralne, dedykowane do palm, które zapewniają optymalną ilość składników odżywczych, takich jak azot, potas, fosfor i inne mikroelementy, niezbędne dla prawidłowego rozwoju rośliny. Zaleca się nawożenie kencji przynajmniej raz na tydzień w okresie letnim oraz przynajmniej raz na miesiąc w okresie zimowym.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Kentia wymaga przesadzania co kilka lat, najlepiej wiosną, kiedy rozpoczyna się sezon wegetacyjny. Wtedy roślina ma szansę na szybkie zakorzenienie się i rozwój nowych liści. Przesadzanie kentii jest łatwe, jeśli zachowamy ostrożność i nie uszkodzimy delikatnych korzeni. Młode sadzonki wymagają częstego przesadzania, co najmniej raz na dwa lata, ponieważ szybko rosną i potrzebują więcej miejsca do rozwoju. Przesadzanie pozwala również na poprawę jakości gleby i zapobieganie chorobom. 

Wybierając nową doniczkę, zwróć uwagę na jej pojemność i kształt. Doniczka powinna być o co najmniej 20% większa niż obecna, aby zapewnić miejsce na rozwój korzeni. Ponadto, doniczka powinna być wąska i wysoka, ponieważ palma ma korzenie palowe, które rosną pionowo w głąb ziemi. Taki kształt doniczki zapobiegnie nadmiernemu wysychaniu podłoża i zapewni odpowiednią stabilność rośliny. Przy wyborze doniczki dla palmy należy również zwrócić uwagę na to, czy ma ona otwory drenażowe na dnie. Otwory te zapobiegają zaleganiu wody w podłożu i chronią korzenie przed gniciem. Jest to ważny czynnik wpływający na zdrowie i wzrost rośliny.

Przesadzanie palmy wymaga ostrożności, ponieważ jej korzenie są wrażliwe na uszkodzenia. Przed umieszczeniem rośliny w nowej doniczce, należy delikatnie rozdzielić bryłę korzeniową, strzepnąć nadmiar ziemi i wyciąć zgniłe lub chore fragmenty korzeni. Na dnie doniczki powinien być warstwa keramzytu o grubości około 2 cm, która zapewni drenaż. Następnie należy napełnić doniczkę połową ziemi i umieścić palmę na środku, dopełniając resztę ziemi wokół niej.

Aby zapewnić palmom optymalne warunki do rozwoju, ważne jest, aby wybrać właściwe podłoże, które będzie przepuszczać wodę i powietrze. Można skorzystać z gotowego podłoża do palm lub dedykowanego zestawu do przesadzania palm, który zawiera drenaż i specjalną ziemię. Dzięki temu roślina będzie miała odpowiednią wilgotność i dostęp do tlenu, co sprzyja jej zdrowemu wzrostowi.


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstsze choroby grzybowe występujące u kencji to plamistość liści, fuzarioza, mącznik prawdziwy, choroby te w zaawansowanej stadium mogą doprowadzić nawet do obumarcia rośliny. W przypadku plamistości liści pojawiają się plamy, które są jasnobrązowe na początku, a potem ciemnieją. Liście stopniowo usychają i opadają, co osłabia roślinę. Aby zwalczyć grzyby, należy wyciąć wszystkie chore liście i części rośliny, a następnie zastosować oprysk grzybobójczy. W przypadku mączniaka prawdziwego na liściach pojawiają się biały, mączysty nalot, takie zainfekowane rośliny również opryskujemy i pozostawiamy do dalszej obserwacji. Dodatkowo, należy dbać o właściwą wilgotność podłoża i powietrza, ponieważ nadmierna wilgoć gleby sprzyja rozwojowi grzybów.   

Kentia narażona jest również na szkodniki, takie jak przędziorki, wciornastki, mszyce, tarczniki, miseczniki. Te pasożyty uszkadzają liście rośliny, powodując ich żółknięcie i opadanie. Ponadto osłabiają kondycję kentii i zmniejszają jej ozdobność. Przędziorki są szczególnie niebezpieczne, ponieważ wysysają soki z liści i pozostawiają na nich jasne przebarwieni. Aby zwalczać te szkodniki, można użyć środków owadobójczych lub ekologicznych, np. przemywanie roślin wodą z szarym mydłem lub olejem mineralnym.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Zraszanie zapewnia roślinie odpowiednią wilgotność, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy połysk idealnie sprawdzi się nabłyszczacz, który zniweluje zacieki na liściach.

✔️ Aby zapewnić zdrowy wzrost i rozwój rośliny, warto regularnie usuwać suche i uszkodzone liście oraz przycinać martwe końcówki liści.

✔️ Palma najlepiej prezentuje się na skąpych tłach samotnie lub tworzy ładne tło dla mniejszych roślin.

✔️ Kentię można rozmnażać z nasion na wiosnę, jednak jest to bardzo trudne, należy zapewnić im wysoką temperaturę 27°C oraz dużą wilgotność. 


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ Palma Kentia zaliczana jest do roślin oczyszczających powietrze.

✔️ W lecie roślina może być wystawiana na taras, jednak musi być odsłonięta przed wiatrem i promieniami słonecznymi.

✔️ Kentia wytwarza niepozorne kwiatostany.

✔️️ Palma ta jest bardzo wytrzymała na niesprzyjające warunki.

✔️ Młode palmy obu gatunków (forsteriana i belmorana) bardzo trudno od siebie odróżnić, różnią się wysokością dopiero kiedy są strasze.


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium