kwiatydonice.pl
Keramzyt – co to jest i jak go wykorzystać? 0
Keramzyt – co to jest i jak go wykorzystać?

Keramzyt – co to jest i jak go wykorzystać?

Wy też nie wyobrażacie sobie ogrodu i kwiatów doniczkowych bez keramzytu? To kamyczki, które naprawdę działają cuda! Możemy je wykorzystać w formie ozdobnych kamyków, a dzięki jego szczególnym cechom idealnie nadają się do drenażu dla naszych kwiatów doniczkowych. Dowiedz się się więcej o tym tworzywie!

Keramzyt - co to jest ii jak go wykorzystać?

Co to jest keramzyt?

Wikipedia mówi, że “Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, wypalane z gliny ilastej w temperaturze ok. 1150 °C. Do produkcji używa się glin pęczniejących. (…) Glina podczas spiekania znacznie powiększa swoją objętość. Każda z porowatych wewnątrz „kulek” pokryta jest twardą osłoną ceramiczną. (…) Otrzymane kruszywo należy do materiałów niepalnych, obojętnych chemicznie, odpornych na wodę, działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Posiada dobre parametry izolacji cieplnej. Używany jest do produkcji lekkich betonów, zapraw ciepłochronnych, wyrobu pustaków ściennych i stropowych oraz innych elementów wielko- i drobnowymiarowych (prefabrykowane domy keramzytowe). Wykorzystywany również jako materiał izolacyjny (izolacje cieplne).”

Do czego wykorzystać keramzyt w ogrodnictwie?

Nas – fanatyków kwiatów doniczkowch  najbardziej interesuje fakt, że keramzyt jest odporny na wodę i działanie pleśni, grzybów i gryzoni. Tworzywo to posiada cechy, które pozwalają je wykorzystać w ogrodnictwie i uprawie domowych kwiatów doniczkowych. Keramzyt możemy wykorzystać jako drenaż na dnie doniczki lub po prostu jako kamyczki ozdobne.

Drenaż z keramzytu

Aby wykonać drenaż, keramzyt umieszczamy pod warstwą ziemi, co sprawi, że podłoże się spulchni, woda nie będzie stała w doniczce, a korzenie będą miały swobodę oddychania i nie będą gniły. Co więcej, keramzyt zabezpiecza korzenie przed nadmiernym odparowywaniem wilgoci.

Keramzyt w roli kamyków ozdobnych 

Nie mogę pominąć funkcji ozdobnej keramzytu. Wysypując go na wierzch ziemi w doniczce kwiatek prezentuje się dużo lepiej i estetyczniej. Wystarczy cienka warstwa, która tylko przykryje podłoże kwiatka.

Keramzyt w ogrodzie

Keramzyt możemy zastosować jako bezpieczniejszy zamiennik kory. Dlaczego bezpieczniejszy? Bo w korze mogą znajdować się szkodniki, bakterie i grzyby, a keramzyt jest na to odporny. Dodatkowo dzięki jego barwie idealnie pasuje do naturalnych kolorów ogrodu i pięknie wygląda przy kontrastującej mu trawie. Warto zaznaczyć, że keramzyt dobrze zatrzymuje wilgoć w podłożu. 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium