kwiatydonice.pl
Krople wody na listkach, czyli gutacja. 0
Krople wody na listkach, czyli gutacja.

Krople wody na listkach, czyli gutacja.

Na pewno nie raz udało się Wam zaobserwować kropelki wody na liściach roślin, wyglądają jak kropelki rosy. Co to takiego ? Jest to naturalny proces zachodzący w roślinach nazywany gutacją.

Co to jest gutacja?

Gutacja to mówiąc najprościej oddawanie przez roślinę nadmiaru wody poprzez liście. Zjawisko to swoją nazwę ma od łac. gutta, czyli kropla. Roślina wypycha nadmiar wody na zewnątrz specjalnymi porami, które znajdują się na krańcach liści. Wydalona ciecz składa się przede wszystkim z wody z dodatkami soli i składników mineralnych.

 

Krople wody na listkach, czyli gutacja.

Zainteresuje Cię: O czym należy pamiętać, żeby rośliny rosły zdrowo

Dlaczego pojawiają się kropelki wody na roślinach?

Zjawisko gutacji często można zaobserwować na roślinach, które przelaliśmy. Jest to sposób rośliny na pozbycie nadmiaru wody. W ten sam sposób roślina pozbywa się zbyt dużej ilości soli mineralnych. Zbyt duża wilgotność powietrza, również może zainicjować to zjawisko.

Najczęściej możemy zobaczyć te kropelki rano, wówczas zwiększa się aktywność rośliny.

 

 

Gutacja, czy to coś złego?

Proces ten jest naturalny i nie wyrządza szkód roślinie, jednak pod pewnym warunkiem. Ważne jest, by ciecz, kropelki z liści swobodnie spływały. W przeciwnym razie woda wyparuje, a na liściu zostanie warstwa cukrów i soli w postaci białych kropek co będzie wyglądało po prostu nieestetycznie. Dodatkowo wilgoć na liściach może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych.

 

 

Krople wody na listkach, czyli gudacja.

Zainteresuje Cię: 3 najczęstsze problemy z roślinami

Gutacja, a płacz roślin

Często zjawisko gutacji mylnie nazywane jest płaczem roślin. Jednak jest to zupełnie inne zjawisko. Płacz roślin występuje u roślin drzewiastych, również związany jest parciem korzeniowym, jednak zaobserwować możemy go wczesną wiosną, gdy roślina ma zwiększone zapotrzebowanie na wodę. W miejscach gdzie pień lub konar zostaje uszkodzony wypływa ciecz - to jest właśnie płacz rośliny. w ten sposób pozyskiwany jest np. syrop klonowy.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium