Łosie rogi – wyjątkowa paprotka
Platycerium, płaskala i łosie rogi – pod tymi trzema nazwami kryje się paproć o wyjątkowym wyglądzie. Wyjątkowy, powyginany kształt rośliny przypomina właśnie rogi łosia, a powieszona na ścianie wygląda jak roślinne trofeum.
Pochodzenie
Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i Australii. W środowisku naturalnym jest epifitem, rośnie w rozwidleniach gałęzi, na korze drzew, nawet na wysokości 25 metrów! Jej liście możemy podzielić na da rodzaje: dolne, które z czasem zasychają i tworzą zbiornik na pokarm i wodę oraz górne – długie, zielone, które rozwidlają się na końcach przypominając łosie rogi. Pokrywają je drobne włoski, nieco przypominające filc.
Zainteresuje Cię: Rośliny w domu-zacznijmy od początku
Stanowisko
Podlewanie
Paproć ta wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie, zazwyczaj raz na tydzień wystarczy. Równie ważne jest zraszanie rośliny – zwłaszcza zimną. Pamiętaj jednak by liście jej lekko zamgławiać wodą, ale nie moczyć! Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniej wilgotności będzie rosnąć znacznie wolniej.Przesadzanie
Ważne!
Nie należy przecierać liści, możemy wówczas uszkodzić warstwę ochronną rośliny – meszek na liściach.