kwiatydonice.pl
Łosie rogi – wyjątkowa paprotka 0
Łosie rogi – wyjątkowa paprotka

Łosie rogi – wyjątkowa paprotka

Platycerium, płaskala i łosie rogi – pod tymi trzema nazwami kryje się paproć o wyjątkowym wyglądzie. Wyjątkowy, powyginany kształt rośliny przypomina właśnie rogi łosia, a powieszona na ścianie wygląda jak roślinne trofeum.

 

Pochodzenie

Pochodzi z południowo-wschodniej Azji i Australii. W środowisku naturalnym jest epifitem, rośnie w rozwidleniach gałęzi, na korze drzew, nawet na wysokości 25 metrów! Jej liście możemy podzielić na da rodzaje: dolne, które z czasem zasychają i tworzą zbiornik na pokarm i wodę oraz górne – długie, zielone, które rozwidlają się na końcach przypominając łosie rogi. Pokrywają je drobne włoski, nieco przypominające filc.

 

Zainteresuje Cię: Rośliny w domu-zacznijmy od początku

Łosie rogi - wyjątkowa paprotka

Stanowisko

Dobrze rośnie w miejscach z rozproszonym światłem, a nawet lekko zacienionych. Nie lubi bezpośredniego słońca. Najlepiej czuje się na zachodnim oknie. Nie lubi również zbyt suchego powietrza.
 
Łosie rogi - wyjątkowa paprotka

Podlewanie

Paproć ta wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Podlewamy, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie, zazwyczaj raz na tydzień wystarczy. Równie ważne jest zraszanie rośliny – zwłaszcza zimną. Pamiętaj jednak by liście jej lekko zamgławiać wodą, ale nie moczyć! Jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniej wilgotności będzie rosnąć znacznie wolniej.
Równie ważne jest nawożenie rośliny. Od wiosny do jesieni należy nawozić co 3 tygodnie nawozem do paproci, jednak dawką o połowę mniejszą od zalecanej na opakowaniu nawozu!
Łosie rogi - wyjątkowa paprotka

Przesadzanie

Ziemia musi być przepuszczalna i lekka, najlepiej sprawdzi się specjalistyczna, przeznaczona do paproci. Na dno obowiązkowo keramzyt. Roślinę przesadzamy co 2-3 lata wczesną wiosną.
 
 

 

Ważne!


Nie należy przecierać liści, możemy wówczas uszkodzić warstwę ochronną rośliny – meszek na liściach.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium