kwiatydonice.pl
Monstera Variegata – kolekcjonerski must have 0
Monstera Variegata – kolekcjonerski must have

Monstera Variegata – kolekcjonerski must have

Zdecydowanie jest to roślina, na której widok każdemu miłośnikowi roślin szybciej bije serce. Monstera Variegata – bo o niej mowa, możemy nazwać najbardziej pożądaną rośliną od kilku sezonów. Na czym polega jej fenomen? Skąd biorą się białe liście? Jak pielęgnować tą perełkę? – Już spieszymy z odpowiedzią!

Gratka dla kolekcjonerów

Monstera jest must have dla każdego miłośnika roślin, jednak to Monstera Variegata jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. Jest trudno dostępna, przez co tak bardzo pożądana. Cięgle rosnące zainteresowanie rośliną nez wątpienia ma odzwierciedlenie w jej cenie. Najmniejsza sadzonka lub szczepka kosztuje nawet kilkaset złotych!

Zainteresuje Cię: Kwiaty i styl boho

Monstera Variegata – kolekcjonerski must have

Variegata, albinos wśród roślin

Skąd biorą się te białe przebarwienia na liściach? – Już wyjaśniam. Wariegacja lub inaczej mozaikowatość fentotypowa to zjawisko, które odpowiada za tworzenie się kwiatów w bajkowych, kontrastowych kolorach lub właśnie białe lub kremowe przebarwienia na liściach roślin. Dzieje się tak za sprawą wad genetycznych lub infekcji wirusowych, które w dzisiejszych czasach uzyskuje się specjalnie. Białe elementy rośliny nie posiadają chlorofilu, stąd ich kolor.

Przebarwienia na liściach mają nieregularne kształty, czasami nawet są to całe liście. Dlatego też uprawa monstery variegaty jest tak ekscytująca – nie wiadomo jak będzie wyglądał kolejny liść.

Jak pielęgnować Monsterę Variegata

Monstery uważane są za jedne z najłatwiejszych roślin w uprawie. Jednak pielęgnując egzotyczną piękność jaką jest Monstera Variegata należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Przede wszystkim światło – roślina musi znajdować się w jasnym miejscu, jednak nie bezpośrednio nasłonecznionym! Zbyt ostre promienie słoneczne mogą uszkodzić, przypalić białe części liści, które są wyjątkowo delikatne. Jeżeli będzie stała w zbyt ciemnym miejscu białe przebarwienia mogą zaniknąć i kolejne liście będą pojawiać się całe zielone.

Podlewanie umiarkowane – przed podlaniem najlepiej sprawdzić wilgotność gleby. Monstera nie lubi przelania co może skutkować gniciem systemu korzeniowego.

Zainteresuje Cię: Monstera - pielęgnacja

Monstera Variegata – kolekcjonerski must have

Variegata – nie tylko monstera

Roślinne wariacje możemy również zobaczyć na innych gatunkach roślin domowych. W wersji Variegata możemy również kupić hoję, czy nawet figowca.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium