kwiatydonice.pl
Monstera dziurawa - jak dbać o tę roślinę? Poznaj kilka wartościowych wskazówek! 0
Monstera dziurawa - jak dbać o tę roślinę? Poznaj kilka wartościowych wskazówek!

Monstera dziurawa to prawdziwa królowa popularności wśród domowej roślinności. Kwiat ten pojawiał się w mieszkaniach już naszych babć, następnie mam, a teraz w naszych - i trudno się temu dziwić, gdy tak zachwyca swoim pokrojem! Planujesz zakup monstery i nie wiesz, jak o nią dbać? Koniecznie zajrzyj poniżej. Chętnie podzielimy się wskazówkami, które pomogą Ci w jej prawidłowym pielęgnowaniu.

Monstera dziurawa - piękno i klasa w jednym

Monstera deliciosa, czyli monstera dziurawa, to typ egzotycznego pnącza, które w warunkach naturalnych spotkać można w lasach Kostaryki, Gwatemali, Panamy czy Meksyku. Aby dostać się do słońca, wspina się ona po pniach drzew, dzięki czemu może osiągnąć nawet do 20 m wysokości. W warunkach domowych zaś zwykle dorasta do ok. 3 m wysokości, rocznie wytwarzając 1-3 liście.

Charakterystyczne dla monstery są mocne, grube liście o sercowatym kształcie, które mogą osiągać pokaźną średnicę - nawet do 60 cm. Co ciekawe, z wiekiem na blaszkach liściowych powstają wcięcia, które w naturalnych warunkach miały chronić roślinę przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym wiatrem czy deszczem. I to właśnie dzięki nim kwiat ten zawdzięcza swoją nazwę, ale i popularność, bowiem jest to przez wielu ceniony roślinny fenomen. 

Monstera dziurawa: jak dbać, by zachwycała swoim pięknem?

Monstera dziurawa jest filodendronem, co oznacza, że ma ona bardzo niewielkie wymagania uprawne. Nie jest to jednak równoznaczne z ich całkowitym brakiem. Musisz pamiętać o kilku aspektach, by jej obecność w mieszkaniu cieszyła. 

Jakie warunki świetlne preferuje Monstera dziurawa?

Stanowisko, w którym ustawisz monsterę, jest bardzo ważne dla jej właściwego rozwoju. Jakie miejsce wybrać? Musisz wziąć pod uwagę fakt, że w naturalnym środowisku przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym osłaniają ją korony drzew. W warunkach domowych nie może ona więc stać bezpośrednio na słońcu, np. na parapecie, ponieważ groziłoby to poparzeniem liści i obumarciem rośliny. 

Ustaw ją w miejscu, do którego dociera rozproszone światło, z dala od źródeł ciepła np. grzejników. Temperatura w pokoju powinna oscylować w okolicy 15-21 st. C. I pamiętaj, że monstera deliciosa z czasem osiąga znaczne wielkości, więc zapewnij jej odpowiednią ilość wolnej przestrzeni wokół i zadbaj o odpowiednią doniczkę. Kwiat ten bywa ciężki, dlatego warto sięgać po doniczki gwarantujące odpowiednią stabilizację, np. te z ceramiki, gliny czy betonu ozdobnego.

Częstotliwość i specyfika nawadniania Monstery dziurawej

Roślina ta nie jest wymagająca pod względem podlewania. W sezonie letnim wystarczy dostarczyć jej wodę raz w tygodniu, zimą zaś raz na dwa tygodnie. Należy przy tym oczywiście pamiętać, że wiele zależy od pomieszczenia, w jakim się znajduje. Podlej monsterę, jeśli ziemia lekko przeschła. Uważaj jednak na ilość wody - przelanie rośliny będzie wiązało się z gniciem korzeni oraz śmiercią rośliny.

Obawiasz się przelania? Ułatw sobie to zadanie - sięgnij po doniczkę samonawadniającą. Specjalnie zaprojektowany system umieszczony na jej dnie pozwoli roślinie pobierać wodę wtedy, gdy będzie tego potrzebowała, zdejmując z Ciebie ten obowiązek.

Jakie podłoże wybrać i kiedy stosować nawozy?

Jeśli chodzi o podłoże, monstera zadowoli się ziemią uniwersalną do roślin zielonych. Sięgaj po podłoże o sporej żyzności, próchnicze, torfowe. Pamiętaj, by było one dobrze przepuszczalne. I koniecznie dodaj drenaż na dnie donicy, np. z keramzytu, żwiru czy drobnych kamyków, który zapobiegnie zaleganiu wody w korzeniach.

Monsterę, podobnie jak inne rośliny, należy nawozić wiosną i latem. Nawóz możesz dodać do wody, którą będziesz ją podlewał. Wystarczy, że zastosujesz go raz na dwa tygodnie. Najlepiej sprawdzą się tu preparaty humusowe, do roślin o ozdobnych liściach.

Jak dbać o kształt rośliny i ją rozmnażać?

Dziurawą monsterę możesz prowadzić w dwojaki sposób: zapewniając jej luz bądź podpory. Warto tu wziąć pod uwagę rozmiar rośliny. Niewielkie monstery będą się świetnie prezentowały luźno rozrastając się z doniczki. Duże okazy zaś mogą się ze względu na ciężar liści znacząco zwieszać - tu więc warto zastosować np. obręcz czy palik z włókna kokosowego.

Monsterę można w prosty sposób rozmnożyć z sadzonek wierzchołkowych. Wystarczy ściąć wierzchołkowy liść i wsadzić go do wody z ukorzeniaczem. Po wypuszczeniu korzeni posadź go w ziemi i gotowe! Jeszcze prościej wygląda rozmnażanie monstery, gdy wierzchołkowa sadzonka posiada korzenie powietrzne. W takim przypadku można od razu umieścić ją w ziemi - najlepiej w wilgotnym, torfowym podłożu. Pamiętaj też o tym, by zapewnić sadzonkom dużą wilgotność i temperaturę powietrza.

Modne pnącze, jakim jest dziurawa monstera, świetnie wpisuje się w wiele przestrzeni, a zwłaszcza w te w stylu urban jungle, skandynawskim czy minimalistycznym. Pamiętaj jednak, że monstera dziurawa jest rośliną trującą po spożyciu, jeśli więc masz w domu czworonoga lub ciekawe świata maleństwo, postaw ją na wysokiej półce, by nie zagrażała ich zdrowiu.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium