kwiatydonice.pl
Nolina, czyli kwiatowa “Stopa Słonia” 0
Nolina

Nolina stopa słonia

Nolina znana jest pod wieloma nazwami m.in. beukarnea wygięta, drzewo butelkowe, małpie drzewo, grudkowaty pień oraz najbardziej popularna stopa słonia. Posiada pękatą łodygę, ze szczytu której wyrastają kępy liści przypominając koński ogon, dlatego można o niej również powiedzieć Ogon Pony. Liście są długie, wąskie, spiczaste, na wierzchu szorstkie o ostrych brzegach, na końcach lubią się kręcić w spiralę. Po latach uprawiania noliny możemy doczekać się kwiatostanów składających się z białozielonkawych kwiatów. 

Nolina pochodzi z Meksyku. Razem z kaktusami rośnie na suchych płaskowyżach meksykańskich.  Jest spokrewniona z Jukką – należą do rodziny liliowatych (Liliaceae) W Polsce może być uprawiana jedynie jako roślina doniczkowa. Jest to roślina długowieczna i rośnie bardzo wolno, najczęściej spotykane egzemplarze mają po 30-60 cm, ale przy odpowiedniej pielęgnacji po wielu latach może osiągnąć wysokość nawet 2m.

 

Nolina w czarnej doniczce

Stanowisko

Najlepszym stanowiskiem dla Noliny będzie jasne, a latem nawet słoneczne miejsce. Powinniśmy jej zapewnić temperaturę w granicach 20-25°C. W lecie możemy ją śmiało wystawić na taras lub balkon, jednak należy to zrobić stopniowo, gdyż nagłe wystawienie na ostre słońce może spowodować poparzenie liści.

 

Nolina w czerwonej doniczce w salonie

Podlewanie

Dzięki specyficznej, pękatej łodydze Noliny podlewamy ją bardzo rzadko. Rzadko, ale obficie, w momencie, gdy podłoże dobrze przeschnie. Wiosną i latem należy podlewać powoli, tak aby ziemia dobrze nasiąkła wodą. Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum. Nawozimy ją latem nawozem do roślin zielonych.

 

Nolina w białej donicy na tarasie

Przesadzanie

Noliny uprawiamy w niezbyt dużych doniczkach. Do większej doniczki nolinę przesadzamy w momencie, gdy system korzeniowy mocno się rozrośnie. Można szacować, że przesadzanie wypada co dwa, trzy lata, gdy korzenie przerosną podłoże. Gdy będziemy przesadzać nolinę co rok, roślina nie wykształci charakterystycznego zgrubienia w dolnej części. Ważne, aby po przesadzeniu roślina była zagłębiona w podłoże tak samo, jak wcześniej. Najlepsze podłoże powinno być przepuszczalne, a na dnie doniczki musi być warstwa drenażu np. z keramzytu.
 
 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium