kwiatydonice.pl
O czym należy pamiętać żeby rośliny rosły zdrowo 0
O czym należy pamiętać żeby rośliny rosły zdrowo

O czym należy pamiętać żeby rośliny rosły zdrowo

Zdrowe i dorodne rośliny domowe to niezwykła dekoracja naszych domów. Jednak by zachwycały nas swoim wyglądem musimy poświęcić im trochę czasu i odpowiednio o nie zadbać.

Poniżej w telegraficznym skrócie kilka cennych wskazówek, o których musimy pamiętać mając pod opieką rośliny domowe.

 

Regularność

Warto zaplanować sobie jeden dzień w tygodniu, w którym poświęcisz czas na pielęgnację zielonych przyjaciół. Wykonując niektóre czynności regularnie zapobiegniesz przelaniu, czy przesuszeniu roślin. Taka cotygodniowa regularność pomoże również w obserwacji roślin i ich potrzeb.

 

Mycie i przegląd liści

Przecieranie liści z kurzu to czynność niezwykle ważna, nie tylko pod względem wizualnym. Czyste liście rośliny skuteczniej pochłaniają promienie słoneczne, dzięki czemu roślina szybciej rośnie. Sprawniej przebiega również proces fotosyntezy. Czyste rośliny nie tylko wyglądają zdrowiej, ale również w mniejszym stopniu narażone są na ataki roślinnych szkodników.

Warto regularnie przecierać i przeglądać liście zarówno ich wierzchnią jak i spodnią część. Przebarwienia, plamki lub pajęczynki – jeżeli w porę nie zauważymy szkodników mogą wyrządzić roślinie nieodwracalne szkody.

Zainteresuje Cię: Zdrowe i błyszczące liście roślin

 

O czym należy pamiętać żeby rośliny rosły zdrowo

Podlewanie i zraszanie

To jak obficie i z jaką częstotliwością podlewamy rośliny zależy od posiadanych gatunków, zajmowanego przez nie stanowiska czy wielkości donicy w jakiej są posadzone. Dlatego ważna jest obserwacja roślin i z czasem sami zobaczymy jaką ilość wody potrzebuje dana roślina.

Rośliny pochodzące z terenów tropikalnych, o wysokiej wilgotności powietrza warto regularnie zraszać wodą, możemy również pomóc sobie poprzez sprawienie rośliną nawilżacza powietrza.

 

O czym należy pamiętaż żeby rośliny rosły zdrowo

Przesadzanie

Przesadzanie roślin to czynność, która również wchodzi w czynności pielęgnacyjne. Skąd wiadomo że powinniśmy już przesadzić roślinę? Młode rośliny powinniśmy przesadzać co roku, starsze co kilka lat. Warto również zmienić donicę jeżeli widzimy, że korzenie wydostają się na zewnątrz, wiemy że roślina dawno nie była przesadzana i widzimy że w ostatnim czasie słabo rośnie lub gdy przelaliśmy roślinę.

Zainteresuje Cię: Jak podlewać rośliny domowe

 

Nawożenie

Od wiosny do jesieni warto nawozić rośliny by zapewnić im odpowiednie wartości odżywcze do ich wzrostu i kwitnienia. Nawozy wybieramy odpowiednio do gatunków roślin i stosujemy je zgodnie z instrukcją producenta.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium