kwiatydonice.pl
Pachira - wymagania i uprawa w warunkach domowych 0
Pachira - wymagania i uprawa w warunkach domowych

Pachira wodna (pachira aquatica)

WYMAGANIA I UPRAWA W WARUNKACH DOMOWYCH

Dziś zaprezentujemy Wam jedną z najbardziej lubianych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych - Pachira wodna (pachira aquatica). Cieszy się ona dużą popularnością zarówno w biurach jak i w pomieszczeniach domowych. Ta egzotyczna roślina ma piękne, długie dłoniaste liście i ciekawy pokrój pnia, który jest spleciony z kilku łodyg. Pachira wodna w naturalnym środowisku wyrasta jako pokaźne drzewo o wysokości nawet 20-30 metrów, natomiast w warunkach domowych dorasta do około 2 metrów wysokości. Pochodzi z Ameryki, gdzie porasta Meksyk, Peru i Brazylię. Pachira to rodzaj o dwóch gatunkach, a w mieszkaniach uprawiana jest jedna z nich - pachir aaquatica. Jeśli jesteś zainteresowany tą niezwykłą egzotyczną rośliną, zachęcamy do przeczytania artykułu.
 

Pachira zwana również drzewem butelkowym, ma wiele ciekawych właściwości i zastosowań. Roślina zwana jest również jako drzewo pieniędzy lub drzewo szczęścia. Posiada piękne skórzaste liście i oryginalne, puszyste kwiaty, czasami zakwita w warunkach domowych. Pachira przypomina wyglądem szeflerę ze względu na układ liści. Liście są dłoniaste po 5-7 lancetowatych listków, które są pokryte drobnymi włoskami, chroniąc je przez nadmiernym parowaniem. Liście pachiry wodnej pełnią ważną rolę w fotosyntezie i wymianie gazowej rośliny. Pachira jest popularnym wyborem do dekoracji wnętrz, ponieważ ma atrakcyjny wygląd i łatwo dopasowuje się do różnorodnych aranżacji. Roślina dobrze współgra z innymi roślinami, tworząc harmonijną kompozycję.


🌤️ STANOWISKO

Pachira to roślina, która najlepiej rośnie na stanowisku jasnym, ale bez bezpośredniego światła. Znosi tymczasowe stanowisko półcieniste jednak rośnie wtedy słabiej. Bezpośrednie promienie słoneczne mogą spowodować oparzenia liści, powodując ich żółkniecie i opadanie. Roślina preferuje stanowiska ciepłe w lecie optymalną temperaturą dla pachiry jest 18-20°C, natomiast zimą nieco chłodniejsze około 12°C. Nie ma konieczności zraszania rośliny. Drzewko szczęści może być wystawiane w lecie na taras jednak należy wybrać jej odpowiednie stanowisko odsłonięte od wiatru i bezpośrednich promieni słonecznych.


 💦 PODLEWANIE

Pachira jak każda roślina potrzebuje odpowiedniej wilgotności podłoża.  Wymaga umiarkowanego podlewania w okresie letnim raz na 7-10 dni, oraz w okresie zimowym raz na 14dni. Częstotliwość podlewania zależna jest od temperatury otoczenia, im wyższa temperatura tym szybciej wysycha podłoże. Należy unikać nadmiernego podlewania, które powoduje gnicie korzeni i uszkodzenie liści. Przed każdym kolejnym podlewaniem najlepiej sprawdzić wilgotność powietrza wilgotnościomierzem lub domowym sposobem wkładając palca na 5-10 cm w głąb podłoża. Jeśli ziemia jest sucha należy podlać roślinę, w przypadku wilgotnej ziemi nie podlewamy rośliny i za kilka dni ponawiamy czynność.

Podlewanie roślin jest niezbędnym zabiegiem, który zapewnia im zdrowy wzrost i piękny wygląd. Jednak nie wszystkie rodzaje wody nadają się do tego celu. Niektóre rośliny są wrażliwe na wodę twardą lub zimną i mogą po niej wykazywać objawy uszkodzenia. Woda zimna może spowodować nagłą zmianę temperatury, która uszkadza komórki roślinne i powoduje czarne plamy na liściach. Woda twarda zawiera związki mineralne, które osadzają się na ziemi i zakłócają pobieranie składników odżywczych przez roślinę. Aby zapobiec tym problemom, należy podlewać rośliny wodą o temperaturze pokojowej oraz wodą miękką, która została wcześniej zagotowana lub odstała.


 🧴 NAWOŻENIE

Pchira wodna wymaga regularnego nawożenia, aby cieszyć się jej zdrowym wyglądem przez cały rok. Najlepiej wybrać nawozy mineralne przystosowane dla roślin zielonych. Bogate są one w potas, azot, fosfor, magnez, które wspomagają wzrost i zdrowy wygląd rośliny. Najlepiej nawozić pachirę od wiosny do jesieni raz na dwa tygodnie, natomiast w okresie zimowym raz na miesiąc lub całkowicie zaprzestać nawożeniu.

Nawóz należy stosować zgodnie z instrukcją producenta. W przypadku nawozów mineralnych, należy rozpuścić je w wodzie zgodnie z instrukcją i podać roślinie w formie roztworu.


 🪴 PRZESADZANIE

Pachire to roślina, która wymaga regularnego przesadzania, aby zachować zdrowy i bujny wygląd. Przesadzanie pachiry powinno się odbywać co 1-2 lata, najlepiej w okresie wiosennym lub letnim, kiedy roślina jest w fazie wzrostu. Przesadzanie zapewnia roślinie lepsze warunki do rozwoju korzeni i liści, a także zapobiega chorobom i szkodnikom. Przesadzając roślinę należy pamiętać, aby nie uszkodzić jej korzeni łodygi oraz delikatnych liści.

Wybierając nową doniczkę należy pamiętać, aby była ona o rozmiar większa od poprzedniej doniczki, czyli około 5 cm szersza. Należy również zwrócić uwagę, aby posiadała otwory drenażowe, pozwalające na lepszy przepływ powietrza oraz nie zaleganie wody w podłożu. Przystępując do przesadzania najpierw przygotowujemy roślinę oczyszczając ją z chorych i zgnitych fragmentów korzeni oraz usuwamy nadmiar starej ziemi. Następnie na spod doniczki wysypujemy warstwę keramzytu, która powinna wynosić około 2cm. Nastepnie wsypujemy mieszankę ziemi do połowy umieszczamy roślinę w centralnym środku i dosypujemy resztą ziemi. Po przesadzeniu możemy roślinę delikatnie podlać.

Roślina lubi ziemię żyzną, a zarazem przepuszczalną. Najlepiej w tym przypadku sprawdzi się ziemia do roślin zielonych z dodatkiem perlitu lud dedykowany zestaw do przesadzania roślin zielonych. Podłoże ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i rozwoju roślin. Aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza i wody w glebie, należy dobrać podłoże zgodne z potrzebami danej rośliny. Nieodpowiednie podłoże może prowadzić do gniciu korzeni, chorób i słabego wzrostu. 


 🪳 CHOROBY I SZKODNIKI

Najczęstszymi chorobami grzybowymi u pachiry jest plamistość liści. Przyczyną tej choroby jest nieprawidłowe podlewanie rośliny, ponieważ pachira jest bardzo wrażliwa na zbyt duże lub zbyt małe ilości wody. Jeśli podlewamy ją niewłaściwie, może dojść do rozwoju grzybów na liściach. Objawem tego jest pojawianie się żółtych i brązowych plam, które stopniowo się powiększają. Aby zapobiec tej chorobie, należy podlewać pachirę umiarkowanie i zapewnić jej dobrą cyrkulację powietrza. Jeśli choroba nie ustępuje, konieczne jest zastosowanie środków grzybobójczych, które skutecznie zwalczą infekcję grzybiczą. Należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta i nie przekraczać dawki.

Najczęstszymi szkodnikami, które mogą zaatakować naszą roślinę są: czerwce, mączliki, mszyce, przędziorki, drutowce. Uszkadzają one zarówno części nadziemne jak i podziemne. Szkodniki żerują na korzeniach, łodygach oraz liściach rośliny. Najczęściej powodują jasne przebarwienia lub brązowe plamy, osłabiając przy tym całą roślinę. Jednym ze sposobów zapobiegania atakom szkodników na rośliny jest regularne kontrolowanie stanu zdrowia roślin i usuwanie zainfekowanych lub uszkodzonych części. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się chorób i zapewnić lepsze warunki wzrostu dla roślin. Do zwalczania szkodników najlepiej sprawdzają się preparaty owadobójcze oraz naturalne sposoby takie jak przemywanie liści woda z szarym mydłem lub olejem mineralnym.


 🤔 WARTO WIEDZIEĆ

✔️ Pachira lubi duża wilgotność powietrza, a zbyt mała wilgotność może powodować opadanie liści.

✔️ Jeśli chcesz uzyskać naturalny, zdrowy wygląd rośliny, warto zastosować nabłyszczasz, który zabezpieczy liście przed kurzem oraz zniweluje nieestetyczne zacieki na liściach

✔️ Roślina świetnie znosi cięcie, dlatego bardzo łatwo ją formować

✔️ Roślina odpowiednia dla osób poczatkujących, ponieważ jest łatwa w uprawie

✔️ Pachirę można rozmnażać za pomocą nasion lub sadzonek wierzchołkowych


 👀 CIEKAWOSTKI

✔️ W naturalnym środowisku wytwarza owoce, które są jadalne zarówno na surowo jak i po obróbce termicznej

✔️ W naturalnym środowisku rośnie jako drzewo o wysokości 20-30 metrów

✔️️ Według feng shui przyciąga bogactwo i pomyślność

✔️ Rośliny sadzi się po 3-5 sztuk, a ich młode pędy zaplata się w warkocz.


 ✨ INSPIRACJE

   

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium