kwiatydonice.pl
Palma Areka - jaka doniczka się u niej sprawdzi? 0
Palma Areka - jaka doniczka się u niej sprawdzi?

Piękne, rozłożyste, intensywnie zielone - tak w skrócie opisać można palmę Arekę. Jej urok, ale i nieraz pokaźne wymiary skutecznie przyciągają wzrok. Planujesz jej zakup do swojego domu? A może już ją masz i zastanawiasz się, jak właściwie ją pielęgnować? Jaka doniczka do palmy Areka będzie najlepsza? Gdzie ją postawić i jak często podlewać? O tym przeczytasz poniżej - zapraszamy!

Palma Areka: podstawowe informacje

Areka (z łac. Areca) to rodzaj palm wywodzący się z rodziny arekowatych. Zalicza się do nich ok. 50 różnych gatunków, które najczęściej spotkać można w południowo-wschodniej Azji. Do najpopularniejszych zaliczyć można odmianę Areca Dypsis, która w warunkach domowych może osiągać nawet do 2 m wysokości!

Piękny przekrój Areki sprawia, że jest to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych, jeśli chodzi o te o sporych wymiarach. Posiada ona duże, pierzaste liście, które tworzą piękny wachlarz o sporej rozpiętości, wprowadzający element egzotyki do wnętrza. A jej intensywny kolor zieleni z pewnością potrafi poprawić nastrój.

Donica do palmy Areka - która będzie najodpowiedniejsza?

By móc cieszyć się świetnym wyglądem swojej Areki, musisz odpowiednio o nią zadbać. Pierwszym i najważniejszym aspektem będzie dobór do niej właściwej doniczki. Właściwej, czyli jakiej? Musi ona spełniać kilka kryteriów, aby faktycznie pozwoliła Twojej roślinie na dalszy rozwój. Co więc wziąć pod uwagę przy jej wyborze?

Palma Areka: doniczka o dopasowanych do rośliny wymiarach

Pierwszym z aspektów, jaki należy rozważyć przy zakupie doniczki, jest jej wielkość. Ma ona bowiem istotne znaczenie względem zdrowia rośliny. Nie może być za mała, ponieważ korzenie palmy nie miałyby szansy na dalszy rozwój. W takich sytuacjach łatwiej też o ich przelanie i w efekcie końcowym - zgnicie.

Doniczka do palmy Areca nie może być też za duża. Zdecydowanie większe wymiarowo naczynie niż bryła korzeniowa nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ zachęca roślinę do ograniczenia wzrostu części nadziemnej i nadmiernego wzrostu części podziemnej. Skutkiem zakupu takiej donicy będzie bardzo rozbudowany system korzeniowy i niewielka liczba łodyg z liśćmi.

Na jakie rozwiązanie więc postawić? Sięgnij po doniczkę do Areki, która będzie jedynie o rozmiar większa od aktualnej. Zazwyczaj są to produkty o średnicy o ok. 5 cm większej. Taka ilość przestrzeni wystarczy roślinie do dalszego rozwoju, a przy tym jej nie zaszkodzi.

Materiał wykonania donicy

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze donicy do palmy Areka jest materiał, z którego została ona wykonana. Tego typu naczynia są dostępne w sprzedaży w modelach wyprodukowanych z różnych materiałów. Często wybierane są te z tworzywa sztucznego czy ceramiki. Oba rozwiązania mają swoje plusy, ale i minusy.

Donice plastikowe są lekkie, łatwe do przenoszenia i mniej podatne na uszkodzenia niż ceramika, jednak nie zawsze będą w stanie utrzymać roślinę o znacznych wymiarach. Sprawdzą się więc one przy małych palmach, o niewielkiej wysokości. Donice ceramiczne zaś są cięższe i trwalsze, co zapewnia odpowiednią stabilność dla wysokich palm. Jednak są też delikatniejsze i mogą łatwiej pękać.

Funkcjonalność i eststyka - nie zapomnij o nich!

Rozmiar czy wielkość donicy do palmy Areki są ważne, ale nie należy przy tym zapominać o ich funkcjonalności bądź samej estetyce. Zanim wrzucisz więc konkretny model do swojego koszyka zakupowego, upewnij się, że posiada on otwory w dnie. Tylko w ten sposób zyskasz gwarancję, że nadmiar wody wypłynie z doniczki i nie będzie zagrażał Twoim korzeniom.

Zadbaj także o estetykę! Wybierz donicę, która będzie pasować do wystroju Twojego domu lub pomieszczenia biurowego, w którym umieścisz palmę areka. Możesz sięgnąć np. donicę w kolorze pasującym do innych elementów wystroju lub wyróżniającą się jako ozdobny, kontrastowy akcent.

Jak zadbać o palmę Arekę? 

Już wiesz, jaka powinna być doniczka do Areki, więc czas zadbać o odpowiednią pielęgnację rośliny. Ile wody potrzebuje? Palma Areka lubi wilgotną glebę, ale nie znosi nadmiernego podlewania. Dostarczaj jej wody ok. 1 raz na tydzień, ale dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby lekko przeschnie. I pamiętaj o zraszaniu! Najlepiej 2-3 razy w tygodniu - zwłaszcza w sezonie grzewczym.

A jakie powinno być jej stanowisko? Palma Areka preferuje jasne, rozproszone światło, ale unikaj bezpośredniego nasłonecznienia, które może spowodować oparzenia liści. Umieść roślinę np. w niedalekiej odległości od okna, które odgrodzi od niej firanka.

Istotne jest również nawożenie. Palma Areka potrzebuje dodatkowych minerałów od wiosny do jesieni. Stawiaj na nawozy ukierunkowane na palmy - ich skład zapewni optymalne warunki wzrostu Twojej roślinie. Jak często nawozić? Wiele zależy od wybranego produktu, dlatego też podążaj za wskazówkami producenta umieszczonymi na jego opakowaniu.

Palma Areka to sposób na odrobinę egzotyki w zaciszu domowym czy przestrzeni biurowej. Masz sporo wolnego miejsca? Uzupełnij je tym kwiatem, a jego urok z pewnością podniesie walory estetycznej danej przestrzeni.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium