Palma Areka 0
Palma Areka

 

Palma Areka (Dypsis Lutescens) to przepiękny, tropikalny, duży kwiat doniczkowy. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna, ale nie tylko przyozdobi nasze domy i mieszkania, a również oczyści powietrze ze smogu i toksyn w naszym otoczeniu. Co więcej Areka posiada właściwości nawilżające powietrze! Dzięki temu Areka nie tylko stworzy tropikalny nastrój w naszym mieszkaniu, ale również pomoże nam swobodniej oddychać! Ważne, że jest to roślina łatwa w uprawie.
 
Areki pochodzą z Madagaskaru, ale obecnie występuje na całym świecie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W warunkach naturalnych jest drzewem osiągającym wysokość nawet do 20m. Jako młode drzewko może przypominać palmę kokosową, gdyż charakterystyczne pierzaste liście pojawiają się dopiero po kilku latach.
 

Stanowisko

Palma Areka najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach z dużą ilością rozproszonego światła. Światło bezpośrednie może przypalić liście. Przeciąg również ma zły wpływ na tę palmę.
Temperatura pomieszczenia w którym się znajduje Areka powinna mieć nie mniej niż 18 st.C w okresie wiosenno-letnim. Mniej więcej w październiku Areka w stan spoczynku i najlepsze dla niej wtedy są temperatury w zakresie 6-17 st.C. Oczywiście przy wyższych nic jej nie będzie, ale zawsze staramy się zapewnić warunki podobne do tych naturalnych.

Podlewanie

W okresie letnim podlewamy ją mniej więcej 2 razy w tygodniu, a w zimowym 1 raz. Należy pamiętać, że ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Palma lubi również wilgotne powietrze, więc ważne jest, aby ją regularnie zraszać, nawet co 2-3 dni.
Aby nasza Areka pięknie się rozrastała zaleca się  w okresie od wiosny do końca lata, mniej więcej raz w miesiącu zastosować odpowiedni nawóz lub odżywkę do kwiatów zielonych.

 

Przesadzanie

Areka ma bardzo charakterystyczny system korzeniowy – długi i słabo rozgałęziony. Ma to znaczenie przy wyborze odpowiedniej doniczki. Powinniśmy się zdecydować na raczej wąską i wysoką donicę, niekoniecznie o dużej średnicy. 

Najlepszym czasem na przesadzanie Areki jest luty i marzec. Nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej ziemi. Zaleca się kupno już gotowej ziemi przeznaczonej do palm, lub samodzielne stworzenie mieszanki z  torfu, piasku, ziemi liściowej i kompozytowej. Na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa keramzytu, który zapobiega przelaniu rośliny. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium