kwiatydonice.pl
Palma Areka 0
Palma Areka

Palma Areka

Palma Areka to przepiękny, tropikalny, duży kwiat doniczkowy. Jest to roślina niezwykle dekoracyjna, ale nie tylko przyozdobi nasze domy i mieszkania, a również oczyści powietrze ze smogu i toksyn w naszym otoczeniu. Co więcej Areka posiada właściwości nawilżające powietrze! Dzięki temu Areka nie tylko stworzy tropikalny nastrój w naszym mieszkaniu, ale również pomoże nam swobodniej oddychać! Ważne, że jest to roślina łatwa w uprawie.
 
Areki pochodzą z Madagaskaru, ale obecnie występuje na całym świecie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. W warunkach naturalnych jest drzewem osiągającym wysokość nawet do 20m. Jako młode drzewko może przypominać palmę kokosową, gdyż charakterystyczne pierzaste liście pojawiają się dopiero po kilku latach.
 
 
Palma areka w czerwonej doniczce

Stanowisko

Palma Areka najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach z dużą ilością rozproszonego światła. Światło bezpośrednie może przypalić liście. Przeciąg również ma zły wpływ na tę palmę.
Temperatura pomieszczenia w którym się znajduje Areka powinna mieć nie mniej niż 18 st.C w okresie wiosenno-letnim. Mniej więcej w październiku Areka w stan spoczynku i najlepsze dla niej wtedy są temperatury w zakresie 6-17 st.C. Oczywiście przy wyższych nic jej nie będzie, ale zawsze staramy się zapewnić warunki podobne do tych naturalnych.
 
 

 

Palma areka koło okna

Podlewanie

W okresie letnim podlewamy ją mniej więcej 2 razy w tygodniu, a w zimowym 1 raz. Należy pamiętać, że ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna. Palma lubi również wilgotne powietrze, więc ważne jest, aby ją regularnie zraszać, nawet co 2-3 dni.
Aby nasza Areka pięknie się rozrastała zaleca się  w okresie od wiosny do końca lata, mniej więcej raz w miesiącu zastosować odpowiedni nawóz lub odżywkę do kwiatów zielonych..

 

Palma areka w salonie

Przesadzanie

Areka ma bardzo charakterystyczny system korzeniowy – długi i słabo rozgałęziony. Ma to znaczenie przy wyborze odpowiedniej odżywki. Powinniśmy się zdecydować na raczej wąską i wysoką donicę, niekoniecznie o dużej średnicy. 

Najlepszym czasem na przesadzanie Areki jest luty i marzec. Nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej ziemi. Zaleca się kupno już gotowej ziemi przeznaczonej do palm lub samodzielne stworzenie mieszanki z  torfu, piasku, ziemi liściowej i kompozytowej. Na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa keramzytu, który zapobiega przelaniu rośliny. 

 

 


 

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium