kwiatydonice.pl
Palma karłowa - Chamaerops humilis 0
Palma karłowa - Chamaerops humilis

Palma karłowa - Chamaerops humilis

Egzotyka w domu czy ogrodzie? Czemu nie! Ta palma doda nietuzinkowy klimat każdemu miejscu. Palma karłowa, bo o niej mowa to jedna z łatwiejszych w uprawie palm, a dodatkowo pięknie wygląda. Wykształca liczne pnie rozgałęzione przy ziemi. Ma wachlarzowate, ciemnozielone liście,a jej pień pokrywają brązowe włókna.

Ta wyjątkowa roślina pochodzi z Europy i zniesie niewielkie i krótkotrwałe mrozy. Dlaczego karłatka? Wszystko przez jej wygląd. Roślina ta należy do dość niskich palm, ma krzaczasty pokrój. Roślina ta występuje w wersji męskiej i żeńskiej.

Chamaerops humilis rośnie powoli i nie ma zbyt wygórowanych wymagań uprawowych, dlatego też z jej uprawą poradzi sobie nawet osoba niedoświadczona w kwestii pielęgnacji roślin.

Poniżej kilka cennych wskazówek.

Zainteresuje Cię: Przesadzanie roślin – kilka niezbędnych informacji

 

Palma karłowa

Stanowisko

Roślina mało wymagająca i świetnie rośnie zarówno w miejscu słonecznym jak i bardziej zacienionym. Od wiosny do jesieni z powodzeniem może być uprawiana na zewnątrz. Wiele osób trzyma karłatkę w ogrodzie przez cały rok, jednak wymaga ona zabezpieczenia przed zimnem w okresie zimowym, w przeciwnym razie może przemarznąć.
 
Palma karłowa

Podlewanie

Jak większość roślin zdecydowanie lepiej zniesie okresową suszę, niż przelanie. Zbyt obfite podlewanie rośliny grozi gniciem systemu korzeniowego i opadaniem liści. Od wiosny do jesieni podlewamy dość obficie, natomiast zimą podlewanie nieco ograniczamy.
Ważne jest również zasilanie rośliny odpowiednim nawozem. Sprawdzi się nawóz do palm lub uniwersalny do roślin doniczkowych. Nawozimy raz na 2 tygodnie.
 
Palma karłowa

Przesadzanie

Dla karłatki najlepsza będzie ziemia lekka, przepuszczalna z dodatkiem piasku. Na dno doniczki obowiązkowo drenaż, najlepiej keramzyt. Palmy przesadzamy przesadzamy co roku, te kilkuletnie wystarczy przesadzić raz na 3-4 lata.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium