kwiatydonice.pl
Pielęgnacja kwiatów balkonowych 0
Pielęgnacja kwiatów balkonowych

Pielęgnacja kwiatów balkonowych

Przyszedł maj, a wraz z nim coraz cieplejsze dni. Najwyższa pora, aby pomyśleć o obsadzeniu balkonu czy tarasu kwiatami. Aby rośliny cieszyły oko cały sezon należy zakasać rękawy i trochę pomóc kwiatom, aby rośliny cały sezon cieszyły oczy właścicieli. Zajmijmy się pielęgnacją kwiatów balkonowych.

 

Kwiaty balkonowe – gdzie najlepsze miejsce?

Najlepiej jeszcze przed zakupem zdecyduj gdzie ułożysz swoje kwiaty. Większość kwiatów lubi mocno oświetlone stanowisko lub półcień – jednak trzeba pamiętać, że intensywne promienie słoneczne mogą powodować przypalanie liści, tak więc optymalne należy wybierać takie miejsca, aby chociaż przez niewielką część dnia była odrobina cienia. Niestety nie rozwiążemy problemu ustawiając rośliny w całkowitym cieniu. Kwiaty bez dostępu do światła rosną dużo słabiej i nie kwitną tak intensywnie jak powinny.

Zainteresuje Cię: Przesadzanie roślin – kilka niezbędnych informacji

Pielęgnacja kwiatów balkonowych

Jak właściwie sadzić kwiaty balkonowe?

Mamy już wybrane miejsce dla kwiatów, przechodzimy teraz do sadzenia. Ten etap zaczynamy od wyboru doniczki i ziemi. Kwiaty balkonowe najczęściej sadzimy w tak zwanych skrzynkach. Ważne aby do doniczki nie sadzić zbyt dużo kwiatów – wszystkie się rozrosną! Powinniśmy zachować odległość pomiędzy kwiatkami około 10cm. Wybierając doniczki okrągłe lub kwadratowe zasada jest taka sama.

Z podłożem obecnie nie powinno być problemu, gdyż zdecydowana większość producentów w swojej ofercie posiada ziemie uniwersalne lub do kwiatów kwitnących. Obie opcje są dobrym wyborem.

 

Podlewanie i nawożenie kwiatów balkonowych

Posadziliśmy już kwiaty, ale to nie wszystko. Teraz to co do nas należy to regularne podlewanie i nawożenie. Kwiaty podlewamy co najmniej raz dziennie. Kiedy nadejdą upały należy zwiększyć częstotliwość do dwóch razy na dzień. Najlepiej robić to rano i wieczór. Podlewanie podczas upałów w ciągu dnia może spowodować przegrzanie rośliny, potocznie mówiąc kwiatek się nam „ugotuje”. Woda to nie wszystko. Kwitnące kwiaty są bardzo żarłoczne i szybko wyciągają z ziemi to co pożywne, dlatego to do nas należy ich regularne nawożenie. Zazwyczaj nawozimy kwiaty raz w tygodniu, ale najlepiej stosować się do zaleceń producenta zakupionego środka.

Pielęgnacja kwiatów balkonowych

Właściwa pielęgnacja kwiatów balkonowych

Oprócz podlewania i nawożenia musimy raz na czas oderwać lub obciąć suche kwiaty i kwiatostany na naszych roślinach. Jest to ważny zabieg, bo nikt nie chce mieć na balkonie suchych kwiatów. Należy systematycznie usuwać  i nawet przy okazji przejścia obok kwiatka oberwiesz to co mu niepotrzebne.

Zainteresuje Cię: Opieka wyjazdowa – kilka wskazówek

 

Kwiaty balkonowe, a zwalczanie chorób i szkodników

Co zrobić kiedy kwiaty balkonowe zachorują lub dobierze się do nich szkodnik?

Najczęstszymi chorobami w kwiatach balkonowych są grzyby i pleśnie. Na szczęście możemy im zapobiegać, gdyż głównie pojawiają się w momencie gdy roślina jest przelewana – a jak wiadomo wilgotne otoczenie jest idealne do rozwoju grzybów i pleśni.

Szkodniki, które mogą zaatakować nasze kwiaty balkonowe to najczęściej: mszyce i przędziorki. O ile mszyce lubią każde warunki, to przędziorek występuje głównie na przesuszonych roślinach. Szkodniki te najlepiej zwalczać zakupionymi preparatami. Możecie również powalczyć domowymi sposobami, przykładowo przemywanie liści wodą z szarym mydłem, ale o tym w osobnym temacie.

Komentarze do wpisu (0)

Czego szukasz?
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium